Co nowego

Marta Frej gdynianką

Autoportret Marty Frej, źródło: Biblioteka Gdynia

Autoportret Marty Frej, źródło: Biblioteka Gdynia

Znana ilustratorka i obserwatorka polskiej rzeczywistości, którą komentuje graficznymi memami, mieszka od kilku tygodni w Gdyni. Już w środę będziemy mogli się z nią spotkać online na FB Biblioteki Gdynia.
 
O planach swojej przeprowadzki do Gdyni Marta Frej informowała w mediach społecznościowych na kilka tygodni przed faktem. „Chcę zapamiętać tę chwilę. Wczoraj podpisaliśmy umowę najmu pracowni (…). W Gdyni. Mieszkanie wynajęliśmy tydzień temu. Realizujemy nasze marzenie, przeprowadzamy się nad morze. Zaczynamy zupełnie nowe życie” – pisała na swoim Instagramie.
 
Wkrótce po tym zamieszkała na Działkach Leśnych i otworzyła pracownię-galerię na ul. Świętojańskiej.

Powitanie gdynian

Świeżo upieczona gdynianka regularnie dzieli się w sieci nie tylko nowymi ilustracjami, celnie i inteligentnie puentującymi polską rzeczywistość, ale i wrażeniami z nowego miejsca zamieszkania: „Urządzamy się w Gdyni. Szafka, którą zrobił mi mój tata, polubiła Świętojańską, zwłaszcza trolejbus”; „Mieszkam w Gdyni od 4 dni i mam motyle w brzuchu”; „Dzisiaj elegancki obiad  na gdyńskiej ławce z widokiem na morze. Mieszkam tu już od  miesiąca, a wciąż czuję się jak zachwycona turystka. Oby jak najdłużej”.
 
Artystka postanowiła przywitać się z mieszkańcami miasta także w realu, zostawiając w prezencie, w różnych zagadkowych miejscach, swoje prace.
 
„Z okazji okrągłej rocznicy przeprowadzki do Gdyni (to już tydzień) będę Wam zostawiać prezenciki w tym przyjaznym i pięknym mieście. Będą to moje grafiki, które podróżowały po całej Polsce, od wystawy do wystawy, a teraz chętnie zamieszkają z Wami (nie trzeba karmić, podlewać ani wyprowadzać, za to lubią, jak się do nich mówi). Dziś wieczorem zostawię, podrzucę prezencik i wrzucę zdjęcie wskazówkę. Częstujcie się Sąsiadki i Sąsiedzi” – napisała we wrześniu na swoim profilu facebookowym.

Grafika Marty Frej, prezent dla gdynian zostawiony na Działkach Leśnych.
 
Kilka dni temu, pod osłoną nocy, kolejna praca została wystawiona na ul. Nowogrodzkiej na Działkach Leśnych – najbliższej sercu autorki gdyńskiej dzielnicy. Mem z podpisem: „Jesteś tym, co jesz… Ale ze mnie ciacho”, powstały z okazji urodzin Marty Frej, okazał się barterem. Artystka otrzymała od szczęśliwego znalazcy ilustracji powitalne ciasto bananowe.
 
- Gdynia to wyjątkowe i magnetyczne miasto, które przyciąga wyjątkowych ludzi z całej Polski, nie tylko na wakacje, ale także jako miejsce zamieszkania. Cieszymy się, że możemy pośród naszych mieszkańców powitać Martę Frej, znakomitą ilustratorkę i graficzkę, której poruszające memy w celny i zaangażowany sposób komentują polską rzeczywistość. Jej obrazy wywołują wśród odbiorców ożywione dyskusje światopoglądowe, ale i skłaniają do osobistych zwierzeń – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Spotkanie online

Zorganizowane przez Bibliotekę Gdynia spotkanie autorskie online odbędzie się w środę, 28 października o godzinie 18.00. Poprowadzi je Zuzanna Gajewska, autorka bloga promotorkaczytelnictwa.pl.
 
Rozmowę zaplanowano wokół najnowszego komiksu Frej „Dromaderki”, o którym dziennikarka i pisarka Anna Kowalczyk napisała: „Superbohaterki, których nie trzeba było wymyślać. Nasze własne Wonder Women i Lary Croft, a w dodatku prawdziwe. Z dynamitem pod gorsetem i nabojami w pasie do pończoch. Inteligentne, sprytne, nieustraszone, nieustępliwe, zabójczo niebezpieczne i… mało komu w Polsce znane. Marta Frej w swoim błyskotliwym komiksie portretuje je tak, jak na to od dawna zasługiwały – z pazurem, humorem i uznaniem ich imponującej odwagi i dokonań, udowadniając, że niedoceniane kobiece kulisy polskiej historii są co najmniej równie ciekawe, jak jej główna scena. Albo i ciekawsze”.
 
O samej artystce Anna Kowalczyk, do której książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” Marta Frej zrobiła ilustracje, pisze: „Malarka, ilustratorka, aktywistka, prezeska fundacji Kulturoholizm. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku powstał jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to grafiki z tekstami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce. Obecnie współpracuje z tygodnikiem Polityka i z Wysokimi Obcasami.”
 
Znając zaangażowanie Marty Frej w sprawy kobiet i obserwując jej ostatnie wpisy w mediach społecznościowych, możemy się spodziewać, że rozmowa z artystką podryfuje w kierunku trwających w całym kraju protestów przeciwko ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, którego legalność budzi poważne wątpliwości, uznającej prawo do aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenia płodu za niekonstytucyjne.

  • ikonaOpublikowano: 26.10.2020 13:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.10.2020 10:21
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze