Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Marzył o lataniu, dziś uczy marynarzy. Rektor AMW z nagrodą „Buzdygany 2022”

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej został laureatem nagrody „Buzdygany 2022” przyznawanej przez redakcję „Polski Zbrojnej”. Fot. Magdalena Śliżewska

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej został laureatem nagrody „Buzdygany 2022” przyznawanej przez redakcję „Polski Zbrojnej”. Fot. Magdalena Śliżewska

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej został laureatem nagrody „Buzdygany 2022” przyznawanej przez redakcję „Polski Zbrojnej”. Kapituła nagrody doceniła zarówno jego osiągnięcia, jak i dorobek, a także skuteczność w wizji rozwoju Akademii Marynarki Wojennej. 

To okazja, by zaprezentować sylwetkę niezwykłego człowieka, który dziś kształci oficerów z wielu państw. Choć za młodu marzył o pilotowaniu odrzutowca, zdecydował się na służbę w Marynarce Wojennej, z którą związany jest już od 41 lat. 

Tomasz Szubrycht pochodzi z rodziny o wojskowych tradycjach. Jego ojciec był oficerem w pułku lotnictwa myśliwskiego na Babich Dołach, tam również pracowała jego mama. Jak przyznaje w wywiadzie udzielonym „Polsce Zbrojnej”, właśnie tam zacząćł marzyć o tym, by zasiąść za sterami bojowego odrzutowca. Przeszkodą okazała się fizjologia – jak się okazało, miał zbyt długi kręgosłup, co w przypadku ewentualnego katapultowania się groziłoby mu kalectwem lub śmiercią. 

Młody Tomasz nie zraził się i postanowił zrealizować swoje drugie marzenie o byciu marynarzem. W latach 80-tych rozpoczął studia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Został członkiem załogi okrętu rozpoznawczego ORP „Hydrograf”. Szybko doceniono jego talenty organizacyjne i już w 1996 roku został dowódcą okrętu. Jednocześnie kontynuował edukację. Ukończył specjalistyczne studia w Naval Amphibious School w San Diego, następnie został słuchaczem studiów podyplomowych w Naval War College w Newport, potem napisał doktorat. Nie było to łatwe zadanie – pracę naukową musiał łączyć z codzienną służbą na okręcie. W każdej wolnej chwili poświęcał się pisaniu doktoratu, wsparcie w tamtym czasie okazała mu rodzina. 

Gdy otrzymał pierwszą propozycję przejścia do Akademii Marynarki Wojennej, odrzucił ją, wybierając służbę na morzu. Po obronie pracy doktorskiej przyjął jednak ofertę i przez kolejne 13 lat pracował na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. Pełnił tam funkcje prodziekana i dziekana. Osiem lat temu został mianowany rektorem-komendantem AMW. Miał już wówczas tytuł profesorski, wkrótce też uzyskał awans na stopień kontradmirała. 

Tomasz Szubrycht tchnął w Akademię Marynarki Wojennej nowe życie. Uczelnia, którą kieruje, rozwija się, modernizuje, rośnie liczba studentów, przybywa kierunków, powstają nowe obiekty i pracownie. Od pewnego czasu w murach AMW kształci się spora grupa podchorążych z zagranicy, głównie z państw arabskich. W 2021 roku AMW i Lotnicza Akademia Wojskowa utworzyły Federację Akademii Wojskowych, wspólnie działając na rzecz rozwoju nauki, współpracując przy kształceniu doktorantów, wspierając się przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i obronności kraju. 

– Życzyłbym sobie także, by na akademię trafiali studenci zmotywowani i zdeterminowani, by podjąć trudną służbę na okrętach. A biorąc pod uwagę plany modernizacyjne marynarki, w przyszłości na pewno będą mieli co robić – dodaje laureat Buzdygana w rozmowie z „Polską Zbrojną”

Redakcja portalu gdynia.pl przyłącza się do gratulacji. 

Źródło: „Polska Zbrojna”

  • ikonaOpublikowano: 29.09.2023 09:13
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2023 09:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze