Co nowego

Millennium Docs Against Gravity 2018: znamy szczegóły

Nowości w tegorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity ogłoszono na konferencji prasowej w Warszawie, fot. mat. prasowe

Nowości w tegorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity ogłoszono na konferencji prasowej w Warszawie, fot. mat. prasowe

Już w maju czeka nas kolejna, 15. edycja Millennium Docs Against Gravity. W tym roku festiwal filmów dokumentalnych, który wśród pięciu miast-gospodarzy zagości także w Gdyni przyniesie dwa nowe konkursy. Poznaliśmy też 13 tytułów, które powalczą o najbardziej prestiżowe zwycięstwo w Konkursie Głównym.

To będzie prawdziwe święto filmów dokumentalnych z całego świata. Już w maju rozpocznie się kolejna edycja znanego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który oprócz Gdyni zagości też na ekranach w czterech innych polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz Bydgoszczy.

Dwa nowe konkursy i pięć miast


Odsłonięto już najważniejsze informacje dotyczącego tegorocznej odsłony. Wśród zmian warto odnotować, że tym razem pojawią się dwie nowe kategorie konkursowe. Pierwszy z nich to krótkometrażowy konkurs „Odcienie Wolności”, nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pojawi się także gratka dla miłośników innowacji – druga z nowości to konkurs VRSAWA, w którym nagrodzeni zostaną twórcy najciekawszych dokumentów korzystających z technologii virtual reality.

Wiadomo także, że największy w kraju festiwal filmów dokumentalnych zagości w Gdyńskim Centrum Filmowym między 16 a 25 maja. Przypomnijmy, że najlepsze dokumenty świata będą też wyświetlane w innych majowych terminach w warszawskiej Kinotece oraz kinach Luna i Iluzjon, w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz w bydgoskim kinie Orzeł.

Trzynaście tytułów w walce o Grand Prix


Najwięcej emocji tradycyjnie wzbudzi rywalizacja w Konkursie Głównym, gdzie zaprezentowanych zostanie 13 najlepszych, pełnometrażowych dokumentów z całego świata – wśród nich znajdzie się też miejsce dla dwóch polskich produkcji.

Oto pełna lista tegorocznych nominowanych do Grand Prix wraz z reżyserami oraz krajami pochodzenia:

 • „Bez przerwy”(„The Long Season”), reż. Leonard Retel Helmrich, Holandia 2017, 115 min.
 • „Call me Tony” („Call me Tony”), reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska 2017, 62 min.
 • „Czyściciele internetu” („The Cleaners”), reż. Hans Block i Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018, 88 min.
 • „Po drugiej stronie drzwi” („The Other Side of Everything”), reż. Mila Turajlic, Serbia, Francja, Katar 2017, 104 min.
 • „Geneza 2.0” („Genesis 2.0”), reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev, Szwajcaria 2018, 113 min.
 • „Jądra Tarzana” („Tarzan’s Testicles”), reż. Alexandru Solomon, Francja, Rumunia 2017, 107 min.
 • „Jutro albo pojutrze” („Minding the Gap”), reż. Bing Liu, USA 2018, 100 min.
 • „Książę i dybuk” („The Prince and the Dybbuk”), reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy 2017, 80 min.
 • „Można kochać ziemniaki” („Love is Potatoes”), reż. Aliona van der Horst, Holandia 2017, 90 min.
 • „Pani Fang” („Mrs. Fang”), reż. Wang Bing, Chiny, Francja, Niemcy, 2017, 86 min.
 • „Pokolenie pieniądza” („Generation Wealth”), reż. Lauren Greenfield, USA 2018, 106 min.
 • „Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”), reż. Peter Mettler i Emma Davie, Wielka Brytania, Szwajcaria 2018, 77 min.
 • „Walc Waldheima” („The Waldheim Waltz”), reż. Ruth Beckermann, Austria 2018, 93 min.

Pokazy, debaty i wiele więcej


Poza Konkursem Głównym oraz wspomnianymi nowymi konkursami - „Odcieniami Wolności” i VRSAWA szykowane są też pokazy filmów w kilku tematycznych sekcjach. Poza tym Millennium Docs Against Gravity to także debaty, spotkania i warsztaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi.

Organizatorzy festiwalu zapowiadając już 15. edycję wydarzenia zapraszają widzów w „filmową podróż dookoła świata”. Wśród głównych celów Millennium Docs Against Gravity wciąż pozostaje głębsze zrozumienie tego, co się dzieje z naszym światem poprzez historie opowiedziane językiem filmu.

 • ikonaOpublikowano: 16.03.2018 13:00
 • ikona

  Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2018 10:13
 • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze