Co nowego

Modernizm okiem mewy – biurowiec ZUS

Przedwojenny biurowiec ZUS, dziś budynek Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Fot. Konrad Maćkowiak

Przedwojenny biurowiec ZUS, dziś budynek Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Fot. Konrad Maćkowiak

Architektura modernistyczna to skarb Gdyni, polski kandydat do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który przyciąga fanów modernizmu z całego świata. Jest co oglądać. Na co dzień można ją podziwiać głównie z poziomu chodnika. Pokazujemy więc perły gdyńskiego modernizmu okiem krążącej wokół budynków mewy. W odcinku 1. biurowiec ZUS, dziś Urząd Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24.


Gdynia pokazuje swój modernistyczny skarb na wiele różnych sposobów, organizując m.in. spacery Gdyńskim Szlakiem Modernizmu, podczas których uczestnicy mają możliwość obejrzeć budynki z innej perspektywy – klatki schodowe, mieszkania, podziemia, z tarasów i dachów.

A gdyby tak spojrzeć na modernizm okiem mewy? Niby w dzisiejszych czasach nic nadzwyczajnego – proste drony dostępne są już w całkiem umiarkowanych cenach. Jednak pozwolenie na lot dronem w mieście, takim jak Gdynia – portowym, z bazami Marynarki Wojennej – to już poważne wyzwanie.

Spójrzmy zatem na modernizm okiem mewy, która od czasu do czasu wlatuje do budynku, by rozejrzeć się po ukrytych na co dzień przed okiem przechodnia wnętrzach.



Biurowiec ZUS


Postawiony przy głównej arterii miasta budynek biurowo-mieszkalny zaprojektowany został w 1934 roku przez warszawskiego architekta Romana Piotrowskiego dla Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (ZUPU). Zbudowany w latach 1935-36, już jako budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Kojarzony przez wielu gdynian z Polskimi Liniami Oceanicznymi (PLO), których siedzibą był od 1951 roku, a także kawiarnią Karola Abrechta - Cafe Bałtyk – znanym ośrodkiem życia kulturalnego i artystycznego międzywojennej Gdyni. Obecnie mieści Urząd Miasta Gdyni, Miejską Informację oraz Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

Od momentu powstania budynek stanowi symbol awangardowej, modernistycznej architektury miasta – jeden z najcenniejszych przykładów gdyńskiego modernizmu, nawiązujący bryłą do architektury okrętowej. Architektonicznie obiekt wyróżnia się poprzez zestawienie brył o różnych wysokościach (pięcio i siedmio-kondygnacyjnych) i wyeksponowanie zaokrąglonej części. Posiada charakterystyczną dla stylu dużą powierzchnię pasmowych, rytmicznych okien, gładką elewację i prostą formę oraz przeszklone powierzchnie parteru. Elewacje na parterze obłożono płytami z czarnego granitu, z którym kontrastują płyty jasnego piaskowca na górnych kondygnacjach.

Biurowiec ZUS w latach 30. XX wieku. Źródło: www.modernizmgdyni.pl
Biurowiec ZUS w latach 30. XX wieku. Źródło: www.modernizmgdyni.pl


Budynek został wpisany do rejestru zabytków 5 lipca 1972 r. i znajduje się na obszarze Śródmieścia, które w 2015 roku uzyskało status Pomnika Historii, obejmujący 90 hektarów powierzchni z 450 budynkami.

  • ikonaOpublikowano: 08.07.2023 10:02
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.07.2023 14:12
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Najnowsze