Co nowego

Mural Wendy i szkło Drostów

Wystawa „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” // fot. Bogna Kociumbas

Wystawa „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” // fot. Bogna Kociumbas

Choć wrzesień kojarzy się z końcem wakacji i powrotem do szkoły, to wcale nie musi oznaczać rutyny. Muzeum Miasta Gdyni oferuje wiele atrakcji. To np. wspólne biesiadowanie przy stole zastawionym kaszubskimi smakołykami albo zatrzymanie cząstki lata w kolorowych projektach Eryki i Jana Drostów. A to nie koniec propozycji w nadchodzącym miesiącu.


Wrzesień w Muzeum Miasta Gdyni zapowiada się niezwykle ciekawie. Będzie wprawdzie o edukacji, o której w tym czasie jest głośno w każdym domu, ale w inny, specjalny sposób. Poza tym razem z instytucją spojrzymy na sztukę przez różowe okulary, wyruszymy na poszukiwanie wihajstrów i dynksów, odkryjemy historię Gdyni zaklętą w przedmiotach, a później poznamy tajemnice architektury niemodernistycznej. Kreatywności poszukamy także w pracowni Zarys.

We wrześniu – i przez cały rok – propozycje muzeum będą związane także z postacią Tadeusz Wendy. Niedługo będzie można go spotkać w dwóch różnych zakątkach Gdyni.
 

Zarys ponownie otwarty


Pracownia Zarys jest dla tych, którzy lubią rysować i malować, ale nie wiedzą, jak zacząć przenosić swoje pomysły na płótno. Dlatego podczas zajęć poznamy różne techniki rysunkowe oraz malarskie. Stworzymy zarówno prace realistyczne, jak i abstrakcyjne. Nauczymy się podstaw kompozycji i dynamiki tworzenia obrazu. A wszystko to w przyjemnej, kreatywnej atmosferze.

Spotkania w pracowni ruszą od 1 września. Będą się odbywać w środy od godz. 17:00 do godz. 19:00. Wszystkie niezbędne materiały otrzymamy na miejscu. Koszt miesięcznego uczestnictwa wynosi 100 zł.

Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych. Poprowadzi je absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i założyciel pracowni Zarys – Tomasz Sosnowski.

Zapisy potrwają od 23 do 27 sierpnia. Aby wziąć udział w zajęciach, wcześniej należy skontaktować się prowadzącym: drogą mailową – t.sosnowski@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 37.
 

„Gdynia – dzieło otwarte"


Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie tak samo ważne. Bo przecież wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. O nadbałtyckim porcie, przedmiocie powszechnej dumy, którego rozwój wciąż trwa i nigdy nie zwalnia, opowiedzą nam podczas dwóch spotkań Marcin Szerle i Dawid Gajos.

Kiedy?

  • 5 września o godz. 14:00,
  • 19 września o godz. 14:00.


Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

O wystawie: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte.
 

„Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”


Eryka i Jan Drostowie to jeden z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii szkła. 

W latach 60. i 70. ich unikatowe realizacje można było znaleźć niemal w każdym polskim domu. Teraz nadarzy się okazja, aby wybrać się w pouczającą i sentymentalną podróż po niezwykłej kolekcji szkła prasowanego Drostów, w której znalazły się często już niedostępne egzemplarze szklanych przedmiotów.

Kiedy? 12 i 26 września o godz. 14:00.

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

O wystawie: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci.
 

Aparat Tadeusza Wendy


Muzeum Miasta Gdyni i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków łączą siły. Razem pokażą, że w niepozornych przedmiotach zamknięta jest opowieść o Gdyni, jakiej jeszcze nie znamy.

Najstarsze zachowane zdjęcie przekazane z aparatem Goerz Anschütz Ango pochodzi z 29 maja 1921 roku. Wenda sfotografował budowę portu tymczasowego Gdyni. Dzięki temu możemy zobaczyć dawną historię miasta na własne oczy. A gdyby tak zacząć tworzyć własną opowieść? We wrześniu wraz z Agnieszką Pajączkowską możemy wziąć aparaty w dłoń i – używając profesjonalnego sprzętu – udokumentować otaczające nas wydarzenia.

Warsztaty są skierowane do grup szkolnych (VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych) oraz finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Niepodległa na lata 2017-2021”.

Kiedy?

  • 14 września, godz. 10:00-11:30 (I tura),
  • 14 września, godz. 12:30-14:00 (II tura).

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.
 

Lata 20., lata 30.


Moda dwudziestolecia międzywojennego to pokaz wspaniałych, wysokojakościowych tkanin i ponadczasowych krojów. Ale nie tylko. Ubiór miał swoje znaczenie w kształtowaniu kultury i historii miasta, a inspiracje towarzyszące realizacjom wykraczały daleko poza kręgi modniarskie. 

Podczas warsztatów z modystką, Beatą Kołodziejską, będzie można stworzyć nakrycia głowy odwołujące się do mody lat 20. i 30. XX wieku. Co oznacza, że gdyńską historię mody poznamy od podszewki.

Warsztaty są kierowane do grup szkolnych (VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych) oraz finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Niepodległa na lata 2017-2021”.

Kiedy?

  • 15 września, godz. 10:00-11:30 (I tura),
  • 15 września, godz. 12:30-14:00 (II tura).

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.
 

Kaszëbsczi stół. Wspólne gotowanie


Sznëka z glancã, cytronszpajza, pùlwerkùch to wyjątkowe nazwy prosto z kaszubskiej kuchni. Podczas warsztatów kulinarnych w Muzeum Miasta Gdyni udamy się w podróż pełną smaków, w których kryje się kaszubska historia. Spotkanie odbędzie się na tarasie, przy stole, aby wspólnie celebrować tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego i ich temat – smaki dziedzictwa. A wszystko to w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa.

Spotkanie poprowadzą: Olga Borkowska, ceniona gdyńska kreatorka smaku i szefowa cateringu Chełpliwe Pudeła oraz Małgorzata Bujak, koordynatorka Klubu Doborowego Towarzystwa.

Muzeum Miasta zaprasza na warsztaty wszystkich gdyńskich seniorów.

Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki na adres mailowy: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub uzyskać pod nr telefonu: 58 662 09 35.

Kiedy? 16 września o godz. 13:00.

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.
 

Perły: Sekrety architektury niemodernistycznej


Dwanaście piwnic obito blachą i zamontowano więzienne judasze z widokiem z zewnątrz, okna wyłożono grubą szybą z siatką i kratą. W celach znajdowały się prycze z siennikami, koce i wiadra pełniące funkcję toalety. Są rzeczy, których po prostu nie da się utrzymać w tajemnicy. 

Powyższy opis dotyczy kamienicy Władysława Budyna przy ulicy Świętojańskiej 9. Po wojnie została zajęta przez organ kontrwywiadu wojskowego – Informację Wojskową. To tylko fragment tego, czego dowiemy się podczas wykładu. O innych historiach związanych z niemodernistyczną architekturą Gdyni będzie można porozmawiać po spotkaniu. Sekrety architektury niemodernistycznej zdradzi nam  Arkadiusz Brzęczek.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie i przez platformę Zoom. Nie można go nagrywać i fotografować.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: www.muzeumgdynia.pl/oferty/perly.

Kiedy? 16 września o godz. 17:00.

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.


Dynksy i wihajstry


Każdy czasami zastanawia się, jak jakiś przedmiot się nazywa i do czego właściwie służy. Staje się wtedy: wihajstrem, dynksem lub po prostu tym czymś. Kiedyś tego wszystkiego używali nasi dziadkowie, a czasem rodzice. Każda z tych rzeczy kryje jakąś historię – przodków, a nawet miasta.

Organizatorzy gry miejskiej ukryli w centrum Gdyni zdjęcia pewnych starych przedmiotów. Uczestnicy będą musieli odgadnąć, czym są i jaka była ich funkcja. Być może coś nas zaskoczy albo rozbawi, ale jedno jest pewne – nie będzie miejsca na nudę. A na koniec będzie można przygotować projekty własnych wihajstrów.

Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat (z opiekunami).

Kiedy? 18 września o godz. 11:00.
 

„Wajda na nowo”


„Popiół i diament”, „Kanał”, „Ziemia obiecana” – to tytuły, które kojarzy chyba każdy. Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem, który całe swoje życie oddał kinematografii. Aby uczcić przypadające w tym roku rocznice: 95. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci mistrza, Andrzej Pągowski stworzył plakaty do wszystkich 60 filmów Wajdy – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.

Wajda na nowo” to niezwykła, sentymentalna podróż po filmowych dziełach, które na stałe zapisały się w naszej świadomości. Wernisaż odbędzie się 21 września o godz. 18.00.

Wystawa „Wajda na nowo” towarzyszy 46. Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni.
 

Mural Tadeusza Wendy


Rok 2021 w Gdyni należy do inżyniera Tadeusza Wendy: odsłonięcie pomnika, wystawy, liczne wydarzenia – wszystko po to, aby uczcić pamięć projektanta i głównego budowniczego gdyńskiego portu. Tym razem uhonorujemy tego wizjonera w sposób szczególny – tworząc mural z jego wizerunkiem, który znajdzie się w sercu Gdyni.

Kiedy? 23 września o godz. 10:00.

Gdzie? Przy ul. Władysława IV 11 w Gdyni.
 

„Dla Polski ten port zbudowałem”

Urodziny Tadeusza Wendy, fot. Magdalena Śliżewska
Urodziny Tadeusza Wendy #wGdyni, fot. Magdalena Śliżewska

23 września przypada 99. rocznica uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni, tak ważnej dla rozwoju miasta.

Muzeum Miasta Gdyni oraz Galeria Klif przygotowały ekspozycję poświęconą budowie gdyńskiego portu. Wystawa to nie tylko wyselekcjonowane fotografie dokumentujące powstawanie portu. To również niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć budowniczego Tadeusza Wendę podczas pracy.

Kiedy? 24 września.

Gdzie? W galerii handlowej Klif, przy al. Zwycięstwa 256.
 

Jak w kalejdoskopie, czyli kolorowy świat szkła Eryki i Jana Drostów


O znaczeniu koloru i jego wpływie na odbiór szklanego dzieła opowie Małgorzata Bujak. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Znamy się!” – prowadzonego przez animatorów Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. W ciągu 30 minut pracownicy instytucji zaprezentują to, co jest dla nich w danym momencie najważniejsze. Czasami są to historyczne fakty, a innym razem po prostu subiektywne odczucia.

Kiedy? 24 września o godz. 17:00.

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci.
 

Drostowie – oprowadzanie w języku migowym


W ramach cyklu „Dostępna sobota” w muzeum odbędzie się specjalne oprowadzanie tłumaczone na polski język migowy. Tym razem zwiedzać będziemy najnowszą wystawę z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Podczas spotkania przyjrzymy się z bliska zastawom stołowym, wazonom oraz innym dekoracjom stworzonym przez niezwykły duet, jaki tworzyli Eryka i Jan Drostowie. Poznamy kulisy powstawania wystawy i historię szklanych dzieł sztuki, które być może znajdują się również w naszych domach.

Po muzealnej ekspozycji oprowadzi nas Małgorzata Bujak, gdynianka i animatorka Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni.
Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do niej drogą mailową na adres: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie pod nr telefonu: 58 662 09 35.

Kiedy? 25 września o godz. 12:00.

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci.
 

Czas na Gdynię


Gdyńska tradycja rzemieślnicza jest bardzo długa. W mieście z morza i marzeń znajdziemy firmy rodzinne o wielowiekowej historii. Gdynia przyciągała i wciąż przyciąga utalentowanych twórców.

W 1928 roku przybył tu zegarmistrz Józef Kliks. Zakład – prowadzony teraz przez jego syna – wciąż istnieje. To najstarsza pracownia zegarmistrzowska w Gdyni. Tę rodzinną historię, płynącą wraz z rozwojem miasta, poznamy dzięki Pawłowi Słoniewiczowi, który swoją pasję do zegarów połączył z pracą zawodową. A po opowieści przyjdzie czas na skonstruowanie własnych czasomierzy.

Warsztaty są skierowane do grup szkolnych (VII i VIII klas szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych).

Kiedy?

  • 28 września o godz. 10:00-11:30 (I tura),
  • 28 września o godz. 12:30-14:00 (II tura).

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.
 

Podpisano, T. Wenda


Pieczęć z oficjalnym podpisem budowniczego gdyńskiego portu znajdziemy na dokumentach ważnych dla historii miasta. Gdynia stawała się miejscem zmian i nowoczesności. Choć pewne wydarzenia wspominamy już jako historię, siła słowa jest niezmienna.

O tym, jak podpis może zmienić plan, opowie specjalistka od typografii i liternictwa – Eugenia Tynna.

Warsztaty skierowane do grup szkolnych (VII i VIII klas szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych).

Kiedy?

  • 29 września o godz. 10:00-11:30 (I tura),
  • 29 września o 12:30-14:00 (II tura).

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

Więcej informacji na temat wrześniowych propozycji muzeum znajduje się na stronie instytucji. 

  • ikonaOpublikowano: 16.08.2021 11:08
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2021 12:35
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze