Co nowego

Muzyka bez granic w parku Kolibki

Kefaya i Elaha Soroor to jedni z artystów, którzy występują na tegorocznej 20. edycji festiwalu Globaltica (fot. Michał Puszczewicz)

Kefaya i Elaha Soroor to jedni z artystów, którzy występują na tegorocznej 20. edycji festiwalu Globaltica (fot. Michał Puszczewicz)

Feeria barw, muzyka, taniec, sztuka, dobra zabawa, ale i edukacja, otwartość oraz przesłanie społeczne – to słowa, które najlepiej opisują to wydarzenie. Globaltica, czyli festiwal kultur świata, opanował park Kolibki i będzie nim władać do końca weekendu. Gości tam muzyka z różnych stron świata, ale nie tylko. Są też wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie, miasteczko społeczne oraz strefa gastronomiczna.


Festiwal Globaltica to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, gdzie muzyka nie ma granic. Promuje różnorodność kultur świata, a także łączy ludzi poprzez dźwięki, sztukę i wspólne doświadczenia. Odbywa się w naszym mieście od 20 lat. I z okazji tego jubileuszu organizatorzy przygotowali specjalny program, który odzwierciedla bogactwo i szereg inspiracji, które towarzyszyły festiwalowi na przestrzeni lat.

Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa aż cztery dni. Koncert inauguracyjny odbył się w czwartek, 17 lipca w przestrzeni Podwórko.art. Muzycznych wrażeń dostarczył artysta z Brazylii – Vinícius Cantuária, któremu na scenie towarzyszyli Paolo Andriolo (gitara basowa) i Roberto Rossi (perkusja, instrumenty perkusyjne).


Zdjęcia i montaż: Dominika Sobiech

Na weekend festiwal przeniósł się do przyjaznego i zapewniającego odpowiednią atmosferę parku Kolibki. W piątkowy wieczór, 18 lipca uczestników imprezy przywitała prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
To nie tylko jeden z najbardziej kolorowych festiwali, ale również festiwal, który już wrósł w gdyńską tradycję, bo teraz odbywa się jego 20. edycja, czyli jubileuszowa. Festiwal Globaltica jest zawsze polem dialogu i tolerancji. To nie tylko święto muzyki i sztuki, ale również święto dialogu i otwartości na drugiego człowieka. Mam nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić – powiedziała prezydent Gdyni.
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek witająca uczestników 20. edycji festiwalu Globaltica w parku Kolibki (fot. Michał Puszczewicz)
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek witająca uczestników 20. edycji festiwalu Globaltica w parku Kolibki (fot. Michał Puszczewicz)

Tego dnia nie brakowało oczywiście emocji i muzycznych przeżyć, które rozgrzewały publiczność i zachęcały do tańca. O idealne rozpoczęcie wieczoru zadbały Asmâa Hamzaoui i Bnat Timbouktou. To zespół z Maroka, który redefiniuje tradycyjną muzykę Gnawa, przełamując bariery płci, pokoleń i granic kulturowych. Na czele grupy stoi charyzmatyczna Asmâa Hamzaoui – jedna z pierwszych i najbardziej rozpoznawalnych mistrzyń gatunku (maalema).

Asmâa Hamzaoui i Bnat Timbouktou otworzyły piątkowy line-up na Globaltice (fot. Michał Puszczewicz)
Asmâa Hamzaoui i Bnat Timbouktou otworzyły piątkowy line-up na Globaltice (fot. Michał Puszczewicz)

Kolejnym punktem był występ zespołu Kefaya, czyli brytyjskiego kolektywu znanego z łączenia synth-rocka, jazzu i brzmień psychodelicznych z muzyką tradycyjną z całego świata. Na scenie spotkał się on z Elahą Soroor – afgańską wokalistką, kompozytorką i aktywistką, której głos stał się symbolem buntu wobec patriarchatu i opresji.

Kefaya i Elaha Soroor podczas występu na 20. edycji festiwalu Globaltica (fot. Michał Puszczewicz)
Kefaya i Elaha Soroor podczas występu na 20. edycji festiwalu Globaltica (fot. Michał Puszczewicz)

Tego dnia zagrała również Kíla – grupa z Irlandii i jedno z najciekawszych zjawisk na współczesnej scenie muzyki celtyckiej. Po raz pierwszy artyści występowali w Gdyni w 2012 roku. Cały czas konsekwentnie rozwijają własny, oryginalny styl, łącząc muzykę tradycyjną z elementami rocka i improwizacji.

Zespół Kíla podczas 20. edycji festiwalu Globalica (fot. Michał Puszczewicz)
Zespół Kíla podczas 20. edycji festiwalu Globalica (fot. Michał Puszczewicz)

Piątkowe występy na głównej scenie zamknął Lindigo. To jeden z najważniejszych współczesnych głosów Reunionu. Zespół z energią i oddaniem rozwija dziedzictwo swojej ojczyzny. Rytualna pieśń dawnych niewolników jest głęboko zakorzeniona w afrykańskich i malgaskich tradycjach. Przez lata była zakazana. Dziś stanowi żywe świadectwo kreolskiej tożsamości wyspy i jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Po emocjach koncertowych chętni mogli jeszcze się rozruszać i dobrze pobawić. Potańcówkę w festiwalowym namiocie zapewniła Kapela Odloty.

Festiwal jednak dopiero się rozkręca. Miłośników kultur świata czeka jeszcze wiele muzycznych podróży. W weekend będzie można posłuchać artystów, takich jak: Boban Marković Orkestar, Chico Trujillo, Mercedes Peón, Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki, DJ Click, Vardan Hovanissian & Emre Gültekin i Chango Spasiuk. A dodatkowo w niedzielę, 20 lipca koncert o wschodzie słońca na molo w Orłowie zagra zespół Sutari.

Globaltica ma swoje grono fanów oraz stałych bywalców, dla których to jeden z najważniejszych festiwali. Za co publiczność ceni festiwal?
Jestem pierwszy raz na Globaltice, chociaż obserwowałam już od dłuższego czasu ten festiwal. Kocham wszystkie kultury świata, kocham tę muzykę i ten styl, jak widać. Więc bardzo się tutaj odnajduję. Jestem zadowolona, szczęśliwa, że w końcu udało mi się tu przyjechać. Świetny występ pań z Maroka. Byłam w Maroku zresztą, więc ta kultura bardzo mnie ciekawi. Czekam na kolejne, na kolejne zespoły, na kolejne występy – podkreśla Michalina, uczestniczka festiwalu z Koszalina.

Ten festiwal jest unikalny i nie muszę nigdzie daleko jechać, bo mieszkam w Gdyni. Dla mnie to wyjątkowo wygodne, że odbywa się on tutaj, w pięknym miejscu zresztą. Takich zespołów nigdy w życiu bym nie spotkała, gdyby nie ten festiwal. I często jest tak, że już ich więcej prawie nigdzie nie można usłyszeć. Zabawa jest bardzo dobra. Także jak dla mnie, niech Globaltica trwa zawsze – mówi Ewa Falkowska, mieszkanka Gdyni.
Publiczność podczas jednego z koncertów w ramach Globaltiki w parku Kolibki (fot. Michał Puszczewicz)
Publiczność podczas jednego z koncertów w ramach Globaltiki w parku Kolibki (fot. Michał Puszczewicz)

Nieodłącznym elementem Globaltiki są też pokazy filmowe oraz miasteczko społeczne, które funkcjonuje jako kreatywna przestrzeń wymiany doświadczeń oraz źródło inspiracji dla uczestników. Goszczą tam stowarzyszenia, fundacje, marki, rękodzielnicy czy artyści, którzy zaprezentują swoje produkty, pomysły czy działalność szerokiej publiczności.
Na Globaltice jest nie tylko muzyka, ale też warsztaty. Dużo miejsca poświęcamy w tym roku historii i tradycji kaszubskiej. Będą zajęcia dla dzieci. Mamy też cykl Cinema Globaltica, który kontynuujemy od lat. Pokazujemy tam filmy głównie dokumentalne poświęcone różnym tradycjom, różnym kwestiom społecznym. Na festiwalu nie brakuje tej radości, przyjemności, tańca. Jednak tak jak wspominałem, Globaltica to nie tylko zabawa, a także pewne przesłanie społeczne. I swego rodzaju misja edukacyjna. Staramy się już od 20 lat i mamy nadzieję, że przez kolejne lata jeszcze będziemy w stanie to robić – mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Globaltiki.

O historii Kaszub


Kaszuby zajmują szczególne miejsce w sercach organizatorów, dlatego będą też ważnym punktem jubileuszowej Globaltiki.

Już od 4 lipca można brać udział w przygotowanych z tej okazji wydarzeniach – spacerach historycznych, wykładach, wystawach, lekcjach języka kaszubskiego i białego śpiewu. Wszystko w ramach programu „Regionalne a nieznane, historie kaszubskie”.

Szczegółowe informacje i pełen program znajduje się na stronie: https://globaltica.pl/regionalne-a-nieznane-historie.../. Na wszystkie wydarzenia tej części programu – wstęp bezpłatny.

Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2025.

Informacje na temat 20. Globaltiki są na bieżąco aktualizowane na facebookowej stronie oraz stronie internetowej wydarzenia.

Wydarzenie organizuje Fundacja Kultury Liberty.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.07.2025 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.07.2025 12:51
  • ikonaZmodyfikował: Dominika Sobiech
ikona

Zobacz także

Najnowsze