Co nowego

Mały Kack - wielka sprawa. Chodzi o oszczędność i powietrze

Na Małym Kacku o powietrzu i nowych możliwościach

Na Małym Kacku o powietrzu i nowych możliwościach

W Małym Kacku, w okresach grzewczych przy bezwietrznej pogodzie, ze względu na położenie dzielnicy w dolinie (co utrudnia wywiewanie zanieczyszczeń), występują warunki sprzyjające okresowemu pogorszeniu jakości powietrza. Źródłem zanieczyszczeń są stare piece węglowe, w których spalanie węgla powoduje zjawisko tzw. niskiej emisji. Dlatego w dzielnicy Mały Kack rozpoczynamy w Gdyni propagowanie programu „Czyste powietrze” – cyklu spotkań z mieszkańcami, chcącymi zlikwidować stary, nieekologiczny piec węglowy i zastąpić go np. piecem gazowym, z jednoczesnym przeprowadzeniem kompleksowej termomodernizacji budynku. Pierwsze spotkanie już 27 czerwca.

W ramach nowego krajowego programu „Czyste Powietrze” właściciele domów jednorodzinnych będą mogli skorzystać z atrakcyjnych form finansowania docieplenia budynków oraz wymiany źródeł ogrzewania nawet do 90% wartości inwestycji.

– Zachęcam wszystkich gdynian, którzy do ogrzewania swoich domów wykorzystują piece węglowe, do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu można nie tylko wymienić źródło ciepła na niskoemisyjne, ale także dokonać kompleksowej termomodernizacji budynku – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.Spotkanie odbędzie się 27 czerwca o godzinie 17.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 13 (ul.Halicka 8). Zaproszeni przez miasto doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przybliżą założenia nowego programu „Czyste Powietrze”. Dodatkowo pracownicy gdyńskiego magistratu przedstawią zasady udzielania dotacji miejskich na zmianę źródła ogrzewania oraz budowę odnawialnych źródeł energii, a przedstawiciele PGNiG udzielą odpowiedzi na pytania związane z podłączaniem domów do sieci gazowej.

Program „Czyste Powietrze” ma charakter ogólnopolski, na jego realizację przeznaczono kwotę 103 miliardy złotych, zaś realizacja programu ma trwać do 2029 roku. Środki finansowe będą rozdzielane za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z czego prawie 62% tych środków zostanie przyznanych w formie dotacji.
 
Z pozyskanych środków będzie można wymienić piec (wyłącznie, jeśli nie ma możliwości przyłączenia budynku do miejskiej sieci grzewczej lub do sieci gazowej) i przeprowadzić termomodernizację budynku, która zmniejszy koszty ogrzewania. Można starać się o dotację lub o pożyczkę lub połączyć obie formy wsparcia. Wielkość dotacji może stanowić nawet 90% kosztów kwalifikowanych i będzie uzależniona od dochodu netto na osobę w rodzinie. Uruchomiona została specjalna ekolinia telefoniczna +48 22 5 433 433, gdzie udzielane są informacje na temat programu. Według informacji Ministerstwa Finansów, od 2019 r. dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach Programu „Czyste Powietrze” nie będą traktowane jako dochód podatnika.
 
Najważniejsze informacje o programie „Czyste powietrze”:
 • z programu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne - właściciele lub współwłaściciele budynku. Może to też być budynek w budowie, ale wówczas nie będą przydzielane środki na termomodernizację,
 • wydatki na ten cel nie mogą być mniejsze niż 7 tys. zł i większe niż 53 tys. zł,
 • okres spłaty pożyczki – do 15 lat, przy preferencyjnym oprocentowaniu 2,4% w skali roku,
 • dotacje i pożyczki mogą być przyznane wyłącznie na inwestycje nie zakończone w momencie składania wniosku,
 • finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji, opalanych węglem na: węzły cieplne (podłączenie się do miejskiej sieci grzewczej), kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła, a także na kolektory słoneczne.
Gdynia przyznaje własne dotacje na wymianę pieca lub podłączenie się do sieci grzewczej już od 19 lat. Wszystkie informacje można znaleźć tutaj. W roku 2018 pula środków na ten cel wynosi 470 tysięcy zł. W latach 2012-2017 Gdynia przeznaczyła na ten cel 1 812 257,13 zł.
 
Więcej informacji na temat programu „Czyste Powietrze”:
www.wfos.gdansk.pl, www.bosbank.pl,
e-mail: doradcy@wfos.gdansk.pl,
tel. 58 743 18 00.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 26.06.2018 08:00
 • ikona

  Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 29.08.2018 13:12
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze