Co nowego

Nie tylko dla turystów. Nowe pamiątki w Miejskiej Informacji Turystycznej

Nowe gdyńskie pamiątki - torby, pocztówki i zakładki z motywami modernistycznymi. Źródło: Miejska Informacja Turystyczna

Nowe gdyńskie pamiątki - torby, pocztówki i zakładki z motywami modernistycznymi. Źródło: Miejska Informacja Turystyczna

Sezon turystyczny za pasem, dlatego Miejska Informacja Turystyczna przy ul. 10 Lutego 24 szykuje się na zwiększone zapotrzebowanie na gdyńskie pamiątki. W punkcie pojawiły się nowości z najbardziej charakterystycznymi motywami – architekturą modernistyczną i trolejbusami. Okazuje się jednak, że najwięcej pamiątek z Gdyni kupują… gdynianie.


Do Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24 zachodzą turyści z całego kraju i z zagranicy, by dowiedzieć się co zwiedzić i jakie atrakcje czekają na nich w mieście, a przy okazji kupić drobne pamiątki. Jednak jak informuje Irmina Lewoszewska, kierowniczka Działu Informacji Turystycznej, najwięcej gdyńskich pamiątek kupują zakochani w swoim mieście i dumni gdynianie – dla swoich rodzin, gości i siebie np. wydawnictwa książkowe.

Modernizm vs trolejbusy


Najchętniej kupowanymi na całym świecie pamiątkami są te, które przedstawiają najbardziej charakterystyczne dla danego miejsca motywy. Nie inaczej jest w Gdyni. A jak Gdynia, to oczywiście architektura modernistyczna - oficjalny kandydat Polski na listę światowego dziedzictwa UNESCO i trolejbusy, które oprócz Gdyni i Sopotu wożą pasażerów jeszcze tylko w dwóch polskich miastach – Lublinie i Tychach.

- Największą popularnością spośród wszystkich pamiątek cieszą się modernistyczne plakaty Janka Rutki i pamiątki trolejbusowe, popularne zarówno wśród 2-3 letnich chłopców, jak i dorosłych panów - pasjonatów komunikacji. Babcie często kupują je dla wnuków. Generalnie trolejbusy są symbolem Gdyni, dla wielu osób nawet przejażdżka trolejbusem jest atrakcją - opowiada Irmina Lewoszewska. - Oprócz tego najchętniej kupowane są jeszcze gdyńskie zapachy, skarpetki i przypinki.


Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na przedwiośniu w Informacji pojawiły się zarówno trolejbusowe, jak i modernistyczne nowości. Co ważne, wszystkie wykonane przez polskich, często lokalnych producentów.

Drewniany model trolejbusu do składania.
Do gdyńskich pamiątek dołączył nowy Solaris do samodzielnego złożenia. Źródło: Miejska Informacja Turystyczna


Wśród nich, pierwszy wykonany ze sklejki model trolejbusu – popularnego na gdyńskich ulicach Solarisa. W zestawie oprócz pojazdu znalazł się znak przystanku i pasażer. Wszystko do złożenia w 15-20 minut bez użycia kleju. Uzupełnił on wcześniej wprowadzony asortyment z motywem pojazdu na „szelkach”: modele papierowe do sklejania, puzzle, kolorowanki, naklejki, magnesy, przypinki.

Dla pasjonatów modernizmu i dizajnu na ściany trafiły nowe plakaty wielce popularnego Jana Rutki „Dziki Modernizm” z budynkami i przemykającymi między nimi dzikami, a na półki stylowe, czarne torby, pocztówki i zakładki do książek – do kupienia osobno i w zestawie. Z jednej strony pokazano grafikę z ikonicznym „Bankowcem” czyli Zespołem Mieszkaniowym Banku Gospodarstwa Krajowego z lat 1935-1939, z drogiej schematy kilku innych budynków połączonych szlakiem modernizmu: Miejskie Hale Targowe, kamienica Hundsdorffów, Urząd Pocztowo-Telegraficzny i kamienica Orłowskich.

Jako że popularne są także przypinki, ich kolekcja wzbogaci się w kwietniu o cztery nowe wzory – modernistyczną halę targową, okręt podwodny Sokół, który niedawno stanął przed Muzeum Marynarki Wojennej, psa ratownika oraz dziki w mieście. Dołączą one do takich wzorów, jak budynek PLO (modernizm), gdyńskie rybki z bulwaru Nadmorskiego, orłowskie molo, statek Batory, mewa à la marynarz i... uśmiechnięty trolejbus oraz trolejbus na tle kamienicy Orłowskich przy ul. Świętojańskiej.

Jak zapowiada kierowniczka Działu Informacji Turystycznej, tuż przed sezonem można spodziewać się następnych pamiątkarskich nowości. Warto więc zaglądać na 10 Lutego 24 i trzymać rękę na pulsie.

Plakat z architekturą modernistyczną i dzikami.
Dziki Modernizm Jana Rutki w witrynie na 10 Lutego 24. Źródło: Miejska Informacja Turystyczna

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.04.2024 09:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.04.2024 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze