Co nowego

Nominowani do NLG 2019 - kategoria proza

fot. Maciej Miliszkiewicz, Danuta Niedojadło, Wojtek Rojek

fot. Maciej Miliszkiewicz, Danuta Niedojadło, Wojtek Rojek

Pięć nazwisk, pięć tytułów i jedna Kostka Literacka. Zobacz sylwetki nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza.
 
Kapituła Nagrody w kategorii proza po burzliwych dyskusjach wyłoniła piątkę, na którą składają się pozycje: „Życie Adelki” Adelajdy Truścińskiej, debiut narodzony z ducha fejsbukowego bloga; „Psy ras drobnych” Olgi Hund, literacki raport z pobytu w szpitalu psychiatrycznym w podkrakowskim Kobierzynie; „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej, autorki zwanej polską Elfriede Jelinek; „Turysta polski w ZSRR” Juliusza Strachoty, o którym jeden z recenzentów dowcipnie się wyraził, że to powieść „w poszukiwaniu przećpanego czasu” oraz „Fikcja” Dariusza Bitnera, gęsta i piętrowa proza w stylu starej dobrej polskiej postmoderny.

Spotkanie z nominowanymi w kategorii proza odbędzie się w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25) w środę 28 sierpnia o godz. 18.00. Laureatów natomiast poznamy 30 sierpnia podczas gali rozdania nagród w Muzeum Emigracji w Gdyni.
 

Adelajda Truścińska

– urodzona w 1987 roku w Warszawie. Stypendystka „Homines Urbani” w Krakowie (2008). Miała wystawę indywidualną Fotografia rekurencyjna w Galerii Skalnej w Strzelinie (2014), brała udział w wystawie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie (2017).



Dariusz Bitner

- rocznik 1954, szczecinianin urodzony w Gdyni. Napisał ponad dwie dziesiątki książek, z których najważniejszymi według niego są: "Ptak" (1981), "Cyt: (1982), powieść rozwinięta w trylogię wydaną pod tytułem "Pst" (1997), "Kfazimodo" (1989), "Opowieści Chrystoma" (1992), "Trzy razy" (1995), "Bulgulula" (1996), "Mna" (2000), "Chcę, żądam, rozkazuję"; "Psie dni" (2001), "Mała pornografia" (2005), "Książka" (2006), cynamonowa trylogia: "Jesień w Szczecinie, czyli majaki cynamonowe" (2011), "Wciąż jesień, czyli inne majaki cynamonowe" (2016), "Ostatnia jesień przed zimą, czyli koniec trylogii cynamonowej". Kojarzony jest głównie ze środowiskiem pisarzy skupionych wokół miesięcznika "Twórczość". Uważany za jednego z najciekawszych pisarzy polskich spod znaku „rewolucji artystycznej”, eksperymentujących ze słowem i rozszerzających granice narracyjne literatury. Powołał do życia pismo „BABORAK. Kultura Szczecińska”. Otrzymał kilka prestiżowych nagród literackich, z których najważniejsza to Nagroda im. Edwarda Stachury za dzieło nieistniejące, maszynopis książki "Sam w śmietniku słów".


 

Juliusz Strachota

- urodzony w 1979 roku. Pisarz, autor zbiorów opowiadań Oprócz marzeń warto mieć papierosy i Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego oraz powieści Zakłady nowego człowieka. Swoje teksty drukował w „Lampie”, „Polityce”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”.



Olga Hund

- urodzona w Małopolsce. W dzieciństwie jeździła na wakacje do Rabki i Krynicy Zdroju. Skończyła studia, ale nie pamięta co i kiedy, za to na pamięć zna całą Granicę Nałkowskiej i książkę o ziołach doniczkowych. W sercu ma czarne niebo, w domu – psa.



 

Zyta Rudzka

– rocznik 1964. Pisarka i dramatopisarka. Napisała takie powieści jak Białe klisze, Mykwa, Ślicznotka doktora Josefa. Autorka sztuk teatralnych, m.in. Cukier Stanik i Zimny bufet, wyróżnionych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną i Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston.



Sylwetki nominowanych w kategorii przekład zaprezentujemy w czwartek 29 sierpnia. Organizatorem i mecenasem Nagrody Literackiej jest miasto Gdynia.
 

  • ikonaOpublikowano: 27.08.2019 15:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.08.2019 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także

Najnowsze