Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Joanna Oparek – kategoria poezja

Joanna Oparek  jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

Joanna Oparek jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

Finał tegorocznej 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA już za dwa tygodnie. Wyróżnienia zostaną przyznane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Prezentujemy sylwetki autorów nominowanych do nagrody. Dzisiaj Joanna Oparek, która zamyka listę finalistów w kategorii poezja.

Przybliżyliśmy już postaci i twórczość czwórki poetów: Tomasza Bąka, Konrada Góry, Moniki Lubińskiej i Marcina Mokrego. Grono nominowanych w tej kategorii zamyka Joanna Oparek. Jej „Mocne skóry, białe płótna” zostały docenione przez kapitułę Nagrody Literackiej GDYNIA jako: „mocny kobiecy głos mówiący o erotyce, pijaństwach i erze polskiej transformacji”. Wiersze Oparek to ostre, wielkomiejskie zaklęcia. W swojej książce autorka przygląda się, ze zdumieniem i rozbawieniem, kuriozalnym grom narodowym.

O autorce

Joanna Oparek // fot. materiały prasowe

Joanna Oparek - poetka, pisarka, dramatopisarka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”oraz  powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku” i „Loża”, a także sztukę teatralną „Projekt Ameryka”. Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie, na którego deskach premierę miał jej dramat „Wężowisko”. Brała również udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „Kraków-Berlin XP. Pazerna na życie Oparek RS”. We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Jej dramat „Obcy. Tragedia grecka” był wystawiany w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie w ramach projektu „GAME OVER? – o budowaniu ponadnarodowych relacji Polska-Niemcy-Ukraina”. Ostatni dramat „Całe życie” miał premierę w Krakowie w ramach projektu „Sto Lat Głosu Kobiet”. Była gościem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza oraz przewodniczącą jury XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka.

O książce

 
Okładka książki "Mocne skóry, białe płótna" // fot. materiały prasowe

Poezja Joanny Oparek bada przestrzeń pragnienia, rozumianego jako egzystencjalne wyzwanie i potencjalny impas. Jej obsesyjny, litanijny, szorstki, a czasem dosadny język uparcie wraca do tych samych kwestii: czym jest życie pomiędzy rozkoszą i rozpadem? Czym jest wolność ciała? Czy istnieje miłość? Pisarstwo Oparek ma też w sobie coś z de Sada. Erotyzm, wszechobecny w jej wierszach, jest bolesny i często zimny, ciało ulega rozczłonkowaniu. Dodatkowo, pojawiające się w tomie obrazy więcej-niż-ludzkiego życia są skrajnie antypastoralne, nie ma tu nawet cienia fantazji, że człowiek, z całym swoim bagażem myślenia, głodu i przemocy, mógłby wrócić do jakiegoś raju.
 
Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja odbędzie się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W sobotę, 15 sierpnia, rozpoczniemy prezentację nominowanych w kategorii proza.

  • ikonaOpublikowano: 14.08.2020 12:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.08.2020 12:43
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze