Co nowego

Nowa przystań z widokiem na torpedownię

To jedno z ulubionych miejsc lokalnych fotografów, a już za trzy lata taki sam widok będą mieć podchorąży uczący się żeglowania w ramach zajęć w Akademii Marynarki Wojennej - przystań powstanie tuż naprzeciwko charakterystycznej torpedowni w Babich Dołach, fot. Daniel Pietrzykowski / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

To jedno z ulubionych miejsc lokalnych fotografów, a już za trzy lata taki sam widok będą mieć podchorąży uczący się żeglowania w ramach zajęć w Akademii Marynarki Wojennej - przystań powstanie tuż naprzeciwko charakterystycznej torpedowni w Babich Dołach, fot. Daniel Pietrzykowski / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Jeszcze w ciągu najbliższych trzech lat w Gdyni powstanie nowa przystań żeglarska – wyjątkowa, bo z widokiem na słynną torpedownię w Babich Dołach! Akademia Marynarki Wojennej pozyskała już środki i rusza z procedurami, aby wybudować nowe Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Poza studentami, którzy zdobędą tam pierwsze morskie szlify szkolić będą się też nurkowie, a latem, poza rokiem akademickim z nowej przystani skorzystają dzieci i młodzież.


To świetne wieści dla fanów żeglarstwa – na gdyńskich Babich Dołach powstanie nowoczesne Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego, gdzie Akademia Marynarki Wojennej zacumuje swoje jachty i żaglówki, a z obiektu poza studentami skorzystają też młodzi żeglarze. To wszystko w wyjątkowej lokalizacji, bo przy dobrze skomunikowanym zjeździe do plaży i tuż naprzeciwko słynnych ruin torpedowni.

Nowe pomosty dla 20 jachtów i zaplecze


Uczelnia z Oksywia potwierdza, że ruszyły już formalności, które na razie zmierzają do zaprojektowania nowej przystani żeglarskiej. Środki na ten cel zostały już zabezpieczone – będą w całości pochodzić z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Mamy już koncepcję części nawodnej z ogólnym projektem. Nie będzie to stały pomost, ale pływająca konstrukcja, która będzie ściągana z wody na okres jesienno-zimowy. W tej chwili przygotowujemy się do ogłoszenia konkursu na koncepcję części lądowej, czyli budynku techniczno-socjalnego. To budynek, w którym będą pomieszczenia magazynowe na jachty, żagle czy sprzęt nurkowy. Będzie też część socjalna z salą wykładową do prowadzenia zajęć teoretycznych, z toaletami dla załóg i częścią do odpoczynku w przypadku dłuższych pobytów załóg – zapowiada Marek Drygas, kanclerz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Na miejscu, tuż po zjeździe w kierunku plaży i wspomnianej torpedowni zobaczymy zatem dwa równolegle położone pomosty, przy których w sezonie będzie mogło cumować do 20 małych i średnich jachtów. Mowa o jednostkach, które do tej pory korzystają z innej infrastruktury – baza dla akademickich jachtów to w tej chwili przede wszystkim ośrodek szkolenia żeglarskiego Marynarki Wojennej przy marinie w centrum Gdyni.

To jednak nie wszystko, bo nowa przystań ma też przeszkolić w naturalnym akwenie… nurków. Teraz mają oni do dyspozycji specjalny basen z ruchomym dnem (od 2019 roku), ale uczelnia planuje rozwinąć możliwości i szkolić podchorążych i kursantów także w zatoce, właśnie na terenie nowej przystani.

Przystań nie tylko dla uczelni


Pomysłów na to, jak ma w przyszłości działać nowa żeglarska infrastruktura w Babich Dołach jest zresztą więcej. Zainteresowanie studiami w mundurze od kilku lat rośnie i razem z nim rośnie potrzeba szkoleń żeglarskich, ale skorzystają też dzieci i młodzież. Obiekt będzie dostępny dla uczestników letnich obozów.

- Kiedy podchorążowie w lipcu i sierpniu przeniosą się na praktyki morskie na okręty, zamierzamy też zachęcić do korzystania z tej przystani i szkoleń żeglarskich młodzież z całego kraju po to, żeby przekonać ich do żeglowania, a przez to także do służby w Marynarce Wojennej i studiów na naszej uczelni – wyjaśnia Marek Drygas.

Jak dodaje kanclerz AMW, w przyszłości podobną rolę może też pełnić nowy akademik uczelni, który obecnie jest w fazie budowy (wieżowiec przy ul. Śmidowicza 69 na Oksywiu) – plan jest taki, aby latem był wygodną bazą noclegową dla młodzieży korzystającej z obozów żeglarskich.

Przedstawiciele uczelni mają już za sobą także wstępne rozmowy z Polskim Związkiem Żeglarskim, który jest zainteresowany współpracą w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży w Babich Dołach.

Kiedy powstanie przystań żeglarska AMW w Babich Dołach? Do 2024 roku uczelnia planuje sporządzić komplet niezbędnej dokumentacji i kosztorysów oraz wyłonić wykonawcę prac. Budowa ma się zakończyć w 2026 roku, czyli najpóźniej za trzy lata.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2023 15:42
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2023 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze