Co nowego

Nowy mural w Chyloni. Projekt uznanego grafika

Fragment muralu projektu Pawła Ryżki, który pojawił się na ścianie bloku przy ul. Chylońskiej 133 (fot. Rafał Kołsut / Traffic Design)

Fragment muralu projektu Pawła Ryżki, który pojawił się na ścianie bloku przy ul. Chylońskiej 133 (fot. Rafał Kołsut / Traffic Design)

„Chylonia” odmieniana przez wszystkie przypadki trafiła pod lupę artysty-grafika związanego w przeszłości między innymi ze znaną grupą Twożywo, Pawła Ryżki. Efekt? Nowy, minimalistyczny mural na ścianie jednego z bloków przy ulicy Chylońskiej, który swoją formą nawiązuje do legendarnej gry Scrabble i swobodnej zabawy literami.



Sztuka miejska polubiła się z Gdynią – utalentowani graficy, ilustratorzy i designerzy, nie tylko z Trójmiasta, regularnie pochylają się nad przestrzeniami publicznymi w mieście, a każdego roku w różnych miejscach przybywa nowych dzieł mieszczących się w szerokiej definicji sztuki ulicznej.

Tym razem postawiono na jedną z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych form, czyli mural. Stowarzyszenie Traffic Design przy współpracy z miastem, Centrum Designu w Gdyni oraz prywatnymi partnerami (Flugger farby, LCSB Rusztowania oraz Irenal) za cel obrało sobie Chylonię, czyli jedną z największych gdyńskich dzielnic.


Zabawa literami w sercu dzielnicy


Nowy mural pojawił się na ścianie bloku przy ul. Chylońskiej 133, a więc w samym centrum jednej z największych gdyńskich dzielnic, tuż obok placu Dworcowego i ruchliwej ulicy. To minimalistyczna kreacja, za której projektem stoi Paweł Ryżko – artysta związany z tzw. urban artem, czyli po prostu sztuką uliczną, w swoich pracach często sięgający do geometrycznych kształtów czy typografii.





To właśnie typografia stanowi główny motyw muralu, którego układ może przypominać przechodniom popularne Scrabble, tyle że... z literami składającymi się w nazwę ich dzielnicy.


Inspiracją do stworzenia tego muralu była zmienność nazwy dzielnicy Chylonia na przestrzeni lat. Artysta wziął na warsztat różne warianty i zamknął je w formule nawiązującej do Scrabble — z poszczególnych liter można ułożyć dawne i obecne nazwy, co w prosty, plakatowy sposób podkreśla jeden z elementów tożsamości tej części miasta. Paweł Ryżko w swojej twórczości wielokrotnie eksploruje wątki związane z poetyką miast. W jego portfolio znajdują się plakaty związane między innymi z Katowicami, Lublinem czy Tychami, a ostatnio także seria obrazów nawiązujących do sentymentalnego mapowania dzielnicy, w której dorastał, czyli warszawskiego Bródna – czytamy w opisie zamieszczonym na Facebooku przez stowarzyszenie Traffic Design.

Choć za projektem stoi wspomniany Paweł Ryżko, za jego realizację byli odpowiedzialni Serhai Rusak, Ivan Fiaskou i Antoni Bęzel.

Co ciekawe, ściana chylońskiego bloku to nie jedyne miejsce, w którym znajdziemy echa zabawy literami i geometrią – do 26 lipca w galerii Traffic Design przy ul. Żeromskiego 26 (Śródmieście) dostępna jest wystawa Pawła Ryżki „Format B” z tegorocznej edycji Gdynia Design Days. Jednym z jej elementów jest ścienna instalacja czerpiąca z projektu muralu.


O autorze muralu


Galeria Traffic Design przy Żeromskiego, na ścianie kolorowa instalacja, stoją kobieta i mężczyzna
Paweł Ryżko (na zdjęciu, z prawej) na wystawie w galerii Traffic Design przy ul. Żeromskiego (mat. Traffic Design)

Paweł Ryżko
– urodzony w 1984 roku grafik, malarz i artysta urban artowy. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego twórczość to głównie plakaty, typografia, okładki muzyczne czy szablony i murale. Często inspiruje się prostotą i płaskimi formami oraz wyrazistym kolorem.

Przez około pięć lat współpracował z grupą artystyczną Twożywo, znaną w całej Polsce z zaangażowanych społecznie prac lokowanych w przestrzeniach publicznych. Jego dzieła były wielokrotnie wystawiane i nagradzane na konkursach graficznych. Stworzył m.in. okładkę albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon”, który wydano z okazji 70. rocznicy urodzin słynnego amerykańskiego muzyka. W 2012 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”.

Co ciekawe, mural przy ul. Chylońskiej 133 nie jest pierwszą realizacją artysty na terenie Gdyni. Wcześniej, w 2016 roku, także przy okazji współpracy z Traffic Design, Ryżko zaprojektował mural na budynku przy ul. Abrahama w Śródmieściu (na zdjęciu poniżej). Geometryczne, barwne kształty nawiązują do herbu miasta, choć dostrzeżenie tego motywu wymaga zatrzymania i szerszego spojrzenia.


Zdjęcie z góry na fragment ulicy Abrahama. Na ścianie bloku widoczny kolorowy, geometryczny mural
Mural przy ul. Abrahama, który zaprojektował w 2016 roku Paweł Ryżko we współpracy z Traffic Design (fot. archiwalne, mat. prasowe Traffic Design)

  • ikonaOpublikowano: 23.07.2025 08:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.07.2025 14:16
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze