Co nowego

O gospodarce morskiej #wGdyni

Forum Gospodarki Morskiej z udziałem m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały i Leszka Kopcia, dyrektora FPFF // fot. Maciej Moskwa/ARG

Forum Gospodarki Morskiej z udziałem m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały i Leszka Kopcia, dyrektora FPFF // fot. Maciej Moskwa/ARG

To jedna z najważniejszych konferencji w Gdyni. W piątek, 14 października Pomorski Park Naukowo-Technologiczny po raz kolejny stał się miejscem debat i rozmów o branży morskiej. Wszystko za sprawą 21. edycji Forum Gospodarki Morskiej. Do Gdyni zawitało 30 prelegentów, odbyły się dyskusje w ramach pięciu paneli tematycznych oraz seminarium „Miecznik”. Podpisano również list intencyjny dotyczący współpracy przy organizacji wydarzeń o tematyce morskiej i zaprezentowano zwycięski film konkursu „Morze mnie kręci”.

 
W piątek, 14 października w Gdyni odbyła się 21. edycja Forum Gospodarki Morskiej. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny zmienił się w centrum debat o trendach, zmianach i wyzwaniach stojących przed całą branżą morską.

Tegorocznym tematem przewodnim forum były rozważania o gospodarce morskiej w nowym otoczeniu geopolitycznym. Rozmowy w gronie ekspertów dotyczyły m.in. elektrowni wiatrowych, żeglarstwa, przemysłu jachtowego i logistyki morskiej.

Uczestników i słuchaczy wydarzenia przywitali wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.


– Jak zawsze na Forum Gospodarki Morskiej rozmawialiśmy o tematach bieżących. W tym roku nie sposób uciec od tematu Ukrainy, która porusza nas jako wojna i nieszczęście, ale też wywołuje niezwykłe zmiany na rynku gospodarki morskiej. Niewątpliwie niezmiernie interesującym tematem była też kwestia „Miecznika", bo to coś nowego, czego od dawna nie było i co bardzo mocno rozbudza emocje zarówno te biznesowe, jak i te związane z obronnością naszego kraju. Ale oczywiście jak zwykle poruszaliśmy też wszystkie inne tematy, które w gospodarce morskiej są interesujące. I widać, że jak zwykle tematów jest w zasadzie więcej, niż da się wyczerpać w jeden dzień i że już po Forum Gospodarki Morskiej pojawia się oczekiwanie tego, co nadejdzie za rok – podsumowuje forum wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Rozmowy o branży morskiej


Podczas forum odbyły się debaty z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli świata biznesu, nauki i dyplomacji. Dyskusje toczyły się w ramach pięciu paneli: „Technologie Morskie”, „Porty Morskie”, „Logistyka Morska”, „Przemysł Jachtowy” i „Energia Odnawialna”.

W tym roku przypadają setne urodziny Portu Gdynia. Podczas forum nie mogło więc zabraknąć prelekcji prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia – Jacka Sadaja.

Goście specjalni


Gościem specjalnym tegorocznej edycji była m.in. dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, która wygłosiła wykład o współczesnej sytuacji geopolitycznej i jej skutkach dla naszego regionu.

– Każda wojna jest niedobra dla handlu i gospodarki. Ale wojna przy naszej najbliższej granicy to jest zamrożenie i utrudnienie łańcuchów dostaw, ale także handlu i oczywiście niestabilność. Dla gospodarki morskiej oznacza to, że jesteśmy postrzegani jako region blisko konfliktu – wyjaśnia Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Gość honorowy forum: Marisa Farrugia, ambasador Republiki Malty // fot. Maciej Moskwa/ARG
Gość specjalny: dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych // fot. Maciej Moskwa/ARG

Obecną sytuację ekonomiczną w Europie i Polsce analizował kolejny mówca – Jacek Wiśniewski, wieloletni ekonomista Raiffeisen Banku. Wśród prelegentów pojawili się również goście honorowi: Marisa Farrugia, ambasador Republiki Malty oraz Ole Toft, ambasador Królestwa Danii.
 

Współpraca to podstawa – list intencyjny

 
Podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej podpisano także list intencyjny, dotyczący współpracy przy organizacji wydarzeń o tematyce morskiej pomiędzy: Gdynią, Gdańskiem, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, spółką Namiary oraz Międzynarodowymi Targami Gdańskimi.

Porozumienie ma na celu wspólne promowanie Gdyni i Gdańska jako ośrodków biznesowych dla branży morskiej. Dotyczy także zacieśnienie współpracy między stronami w związku z realizacją w Gdyni Forum Gospodarki Morskiej, wraz z galą biznesu morskiego „Wspólna Kaczka”, oraz cyklicznych Targów BaltExpo w Gdańsku.

Co oznacza, że nawiązana współpraca pozwoli na jeszcze większe skoordynowanie terminów, tematyki i formuły realizacji wydarzeń, takich jak: targi, konferencje i spotkania biznesowe o tematyce morskiej na terenie Gdyni i Gdańska.

List intencyjny zakłada również nawiązanie współpracy z portami: Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin – Świnoujście.

List intencyjny podpisali:

  • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni,
  • Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska,
  • Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego ,
  • Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Targów Gdańskich,
  • Paweł Orłowski – wiceprezes zarządu Targów Gdańskich,
  • Piotr Frankowski – prezes zarządu spółki Namiary.
Sygnatariusze listu intencyjnego, który został podpisany podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni // fot. Maciej Moskwa/ARG
Sygnatariusze listu intencyjnego // fot. Maciej Moskwa/ARG

Zwycięzcy konkursu „Morze mnie kręci”


Podczas forum swoją premierę miał także zwycięski film konkursu „Morze mnie kręci”. Tegorocznym laureatem został spot Rafała Kaczmarka pt. „Ciekawość”.

Autor pomysłu otrzymał na jego realizację nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Ponadto podczas pracy nad projektem mógł korzystać ze wsparcia ekspercko-technicznego Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Pomysł Kaczmarka ujął jury oryginalnością i dopracowaniem w szczegółach. Jest intrygujący, trzyma w napięciu i ma atrakcyjną puentę. 

Kapituła konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Aleksandra Andrzejewska za scenariusz do filmu „Ucieczka z muzeum” oraz Mateusz Żegliński za „Może”.
 

Seminarium „Miecznik”


Innym wydarzeniem towarzyszącym forum było seminarium poświęcone programowi „Miecznik”, dotyczącego źródła nowych inwestycji, transferu technologii i wiedzy oraz konkurencyjnych miejsc pracy w regionie.

Zaproszeni specjaliści i eksperci m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Babcock International oraz Thales rozmawiali m.in. o podstawowych założeniach programu, planowanych inwestycjach i modernizacjach w stoczniach oraz potrzebach rekrutacyjnych.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej forum.gdynia.pl.

Organizatorami forum są miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.10.2022 16:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.10.2022 16:35
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze