Co nowego

Od soboty nowe zasady w żółtej strefie

materiały prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (gov.pl)

materiały prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (gov.pl)

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli wprowadzenie strefy żółtej zakażeń COVID-19 na terenie całego kraju. Ponadto zmienią się zasady obowiązujące w powiatach zarówno żółtych, jak i czerwonych. Obowiązywać będzie m.in. zasłanianie ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej. Nowe przepisy wejdą w życie od najbliższej soboty, 10 października.

Na początku października Gdynia objęta została żółtą strefą COVID-19. Decyzją rządu od najbliższej soboty, 10 października, strefa żółta obowiązywać będzie we wszystkich powiatach, z wyjątkiem tych, które oznaczone zostały jako strefa czerwona. Ponadto w życie wejdą zapowiadane zmiany w obostrzeniach, które przewidziano dla poszczególnych stref.

materiały prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (gov.pl)

Co zmieni się w strefach żółtej oraz czerwonej?

Najważniejszą zmianą, którą odczują również gdynianie oraz osoby przebywające na terenie naszego miasta, jest wprowadzenie w strefie żółtej obowiązku zasłaniania ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczki, przyłbice czy inne elementy odzieży służące do zakrycia części twarzy należy nosić również na otwartej przestrzeni w każdej – w drodze do sklepu, pracy czy na spacerze. Z obowiązku tego wyłączono jednak lasy, parki, zieleńce, ogrody botaniczne i zabytkowe, a także plaże.

Należy jednak pamiętać, by zasłonięte były zarówno usta, jak i nos. Niepoprawne jest noszenie maseczki umieszczonej na brodzie lub z odkrytym nosem.

Odsłoniętą twarz mogą mieć te osoby, których stan zdrowia nie pozwala na ich zasłanianie. Jednak od 10 października w przypadku kontroli należy okazać odpowiednie dokumenty medyczne, które potwierdzą ten stan rzeczy.

materiały prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (gov.pl)

We wszystkich strefach zmienią się również limity osób, które mogły brać udział w imprezach okolicznościowych czy rodzinnych, takich jak wesela. Ograniczenia nie dotyczą obsługi wydarzeń. Od soboty limity wynosić będą:
  • 100 osób w strefie zielonej (poprzednio: 150),
  • 75 osób w strefie żółtej (poprzednio: 100),
  • 50 osób w strefie czerwonej (bez zmian).
Ponadto w zgromadzeniach udział będzie mogło brać maksymalnie 150 osób, przy zachowaniu odległości 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.

W żółtej strefie w lokalach gastronomicznych obowiązywał będzie limit 1 osoby na każde 4m2 powierzchni.

Również w powiatach oznaczonych kolorem żółtym obowiązywać będa ograniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W przestrzeni zamkniętej widownia będzie mogła być zapełniona w 25% dostępnych miejsc, natomiast w imprezach plenerowych uczestniczyć będzie mogło nie więcej niż 100 osób.

Dodatkowe ograniczenie zostanie wprowadozne w strefie czerwonej w lokalach gastronomicznych, restauracjach, barach i pubach. Te miejsca funkcjonować będą mogły jedynie do godziny 22:00. W strefach żółtej i zielonej w tych punktach nie obowiązują ograniczenia związane z godzinami ich otwarcia.

O zmianach w obostrzeniach przeczytać można w komunikacie rządu, a szczegółowe zasady można znaleźć na stronie internetowej resortu zdrowia.

Aktualną liczbę zachorowań (z podziałem na województwa) przedstawia rządowa mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

O zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Gdyni będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych.

  • ikonaOpublikowano: 08.10.2020 15:01
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2020 11:07
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze