Co nowego

Okręty NATO przypłynęły do Gdyni

Niemiecka fregata FGS „Mecklenburg-Vorpommern” cumująca przy nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie // fot. Magdalena Czernek

Niemiecka fregata FGS „Mecklenburg-Vorpommern” cumująca przy nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie // fot. Magdalena Czernek

Do Gdyni przypłynęło pięć okrętów, które tworzą obecnie Stały Zespół Sił Morskich NATO – SNMG-1. To fregaty FGS „Mecklenburg-Vorpommern”, NRP „Bartolomeu Dias”, HNLMS „Van Amstel”, ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz ESPS „Alvaro De Bazan”. Z tej okazji przedstawiciele sił morskich NATO zawitają również do gdyńskiego magistratu z kurtuazyjną wizytą i spotkali się z wiceprezydent Katarzyną Gruszecką-Spychałą.


W piątek, 26 maja do gdyńskiego portu wpłynęły okręty NATO. Wizyta ma charakter roboczy. Jednostki pozostaną w naszym mieście do wtorku, 30 maja. Okręty nie zostaną udostępnione do zwiedzania.

Okręty sojuszniczego zespołu zacumowały przy nabrzeżu Francuskim i Stanów Zjednoczonych, a także w porcie Wojennym.



FGS „Mecklenburg-Vorpommern”
to niemiecka fregata klasy Brandenburg. Okręt ma 139 metrów długości i ponad 16 metrów szerokości. To jednostka flagowa zespołu.

NRP „Bartolomeu Dias” to portugalska fregata typu Bartolomeu Dias. Ma 122 metry długości i 14 metrów szerokości.

HNLMS „Van Amstel” to wielozadaniowy okręt klasy Karel Doorman należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii. Ma 122 metry długości oraz 14 metrów szerokości.

ESPS „Alvaro De Bazan” to hiszpańska fregata rakietowa typu Álvaro de Bazán. Ma 147 metrów długości i 18 metrów szerokości.

ORP „Gen. T. Kościuszko” to polska fregata rakietowa. Ma 136 metrów długości i 14 metrów szerokości. Jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji wymuszania pokoju, działań stabilizacyjnych i bojowych. Posiada uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach wykrywania i jednych z najnowocześniejszych na świecie torped typu MU-90. Jego system obrony przeciwlotniczej opiera się na rakietach typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowiec SH-2G znacznie poszerza możliwości w zakresie walki z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem, terroryzmem oraz nielegalnym przemytem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i prowadzenia działań walki radioelektronicznej.

Obecność okrętów na Bałtyku stanowi demonstrację siły i solidarności członków sojuszu, a także tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu konieczną dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego. 

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas spotkania z delegacją Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG-1, na której czele stał kadm. Thorsten Marx, dowódca SNMG-1 (pierwszy z prawej) // fot. Magdalena Czernek
Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas spotkania z delegacją Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG-1, na której czele stał kadm. Thorsten Marx, dowódca SNMG-1 (pierwszy z prawej) // fot. Magdalena Czernek

Z wizytą w urzędzie 


W ramach kurtuazyjnej wizyty przedstawiciele Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG-1 odwiedzili Urząd Miasta Gdyni. Z wiceprezydent Katarzyną Gruszecką-Spychałą spotkała się delegacja z kadm. Thorstenem Marxem, dowódcą SNMG-1, na czele.

Wiceprezydent Gdyni i goście rozmawiali o naszym mieście, zadaniach Stałego Zespołu Sił Morskich NATO SNMG-1 oraz o bieżącej sytuacji politycznej i uchodźcach z Ukrainy. 

Przy okazji wizyty w Gdyni na pokładzie niderlandzkiej fregaty HNLMS „Van Amstel” odbyło się spotkanie okolicznościowe, w którym wziął udział wiceprezydent Marek Łucyk.

Na zdj. wiceprezydent Marek Łucyk na pokładzie HNLMS „Van Amstel” wręcza kapitanowi pamiątkowy medal z Gdyni
Na zdj. wiceprezydent Marek Łucyk wręcza kapitanowi HNLMS „Van Amstel” pamiątkowy medal z Gdyni, fot. Mateusz Dietrich

O Stałym Zespole Sił Morskich NATO – SNMG-1

 
SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group One) to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Jego trzon stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Do nich cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Wielonarodowy elitarny zespół jest utrzymywany w najwyższym stopniu gotowości bojowej. Może natychmiast reagować w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.05.2023 10:46
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.05.2023 20:28
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze