Co nowego

ORP „Gen. K. Pułaski” od 18 lat pod polską banderą

ORP „Gen. K. Pułaski” od 18 lat pod polską banderą // fot. kpt. mar. Anna Sech

ORP „Gen. K. Pułaski” od 18 lat pod polską banderą // fot. kpt. mar. Anna Sech

Na morzu spędził 949 dni i przepłynął prawie 150 tysięcy mil morskich. Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym oraz w kilkudziesięciu międzynarodowych ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Partnerstwa dla Pokoju. Operował też w Siłach Odpowiedzi NATO. Mowa o fregacie rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”, która ma swoje święto. Minęło 18 lat służby tego okrętu pod biało-czerwoną banderą.

ORP „Gen. K. Pułaski” świętuje wyjątkową rocznicę. Minęło 18 lat odkąd po raz pierwszy podniesiono na jego pokładzie polską banderę. W tym czasie na morzu spędził 949 dni i pokonał prawie 150 tysięcy mil morskich. Jednak jego historia jest o wiele dłuższa. Najpierw, od 9 maja 1980 roku, służył w siłach morskich Stanów Zjednoczonych jako USS „Clark”. Po latach okręt trafił do Polski. Był to dar amerykańskiego rządu dla Polski. 15 marca 2000 roku, w bazie morskiej US Navy w Norfolk w Wirginii, na jego pokładzie po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę. Imię ORP „Gen. K. Pułaski” otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni.
 
Do tej pory okręt brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych ćwiczeniach morskich. Dwukrotnie działał w operacji antyterrorystycznej Active Endeavour i w składzie elitarnego zespołu okrętów NATO SNMG-1 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Brał też udział w największych morskich manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego, takich jak: Brilliant Mariner, Neptun Warrior, Joint Warriors czy Noble Midas. Pod koniec lutego br. wrócił z jednych z najtrudniejszych ćwiczeń morskich TG-18, które odbywały się w okolicach koła podbiegunowego i norweskich fiordów na Morzu Północnym i Norweskim.


źródło: st. chor. mar. Piotr Leoniak/ Marynarka Wojenna RP

Wczoraj, 15 marca, z okazji jubileuszu ORP „Gen. K. Pułaskiego” odbyła się uroczysta zbiórka. Załoga oraz zaproszeni goście spotkali się na pokładzie okrętu. Uroczystość rozpoczęła się od ceremonii podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. Wziął w niej udział były dowódca 3. Flotylli Okrętów - wiceadmirał w stanie spoczynku Marian Ambroziak, który był pierwszym dowódcą okrętu ORP „Gen. K. Pułaski”. Obecnym dowódcą okrętu jest kmdr por. Paweł Werner.   

kpt. mar. Anna Sech   
 
ORP „Gen. K. Pułaski” to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. Ma 135,6 metra długości i prawie 14 metrów szerokości, a prędkość jaką rozwija to 29 węzłów. Stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych. Jego głównym przeznaczeniem jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, a także osłona własnych okrętów i statków. To właśnie na tym okręcie spoczywa patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych na morzu. Pozwala mu na to jego wyposażenie i uzbrojenie. To m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (m.in. torpedy MU-90), rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz artyleria okrętowa. Okręty tego typu dysponują także systemem „wyciszania”, który utrudnia ich wykrycie przez wrogie okręty podwodne. Mają też systemy obrony przed atakiem rakietowym i radary do wykrywania celów powietrznych oraz nawodnych, a także systemy do współpracy z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. ORP „Gen. K. Pułaski” może realizować zadania z zakresu przeciwdziałania atakom terrorystycznym i aktom piractwa, reagowania wobec sytuacji kryzysowych, udziału w operacjach pokojowych i akcjach stabilizacyjnych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze