Co nowego

ORP „Gen. K. Pułaski” wrócił z arktycznych manewrów

ORP „Gen. K. Pułaski” wrócił z arktycznych manewrów // fot. Lechosław Dzierżak

ORP „Gen. K. Pułaski” wrócił z arktycznych manewrów // fot. Lechosław Dzierżak

Przez dwa tygodnie brał udział w jednych z najtrudniejszych ćwiczeń morskich. Jego zadaniem było m.in.: poszukiwanie okrętów podwodnych, obserwacja przestrzeni powietrznej i nawodnej, czy szkolenie grup przeciwdywersyjnych. A wszystko w trudnych, arktycznych warunkach. Teraz jest już w macierzystym porcie. ORP „Gen. K. Pułski” wrócił dziś do Gdyni z manewrów TG-18. Odbywały się one w okolicach koła podbiegunowego i norweskich fiordów na Morzu Północnym.
 
ORP „Gen. K. Pułaski” wrócił dziś rano do portu wojennego w Gdyni. Okręt przypłynął z zakończonych, na Morzu Północnym, arktycznych manewrów TG-18. Ćwiczenia trwały dwa tygodnie. Polska załoga liczyła około 200 osób. Podczas manewrów polska fregata i marynarze realizowali określone zadania.
 
Było to głównie poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, a także przeciwdziałanie siłom napadu powietrznego i okrętów nawodnych – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.
 
Cel manewrów był jednak szerszy.
 
TG-18 składa się z trzech mniejszych ćwiczeń. To zabezpieczenie kursu dla przyszłych dowódców okrętów podwodnych, które są organizowane przez stronę brytyjską, norweską oraz holenderską. Drugi, to ćwiczenie głównie z zakresu walki elektronicznej. Trzeci element, to właśnie samo TG-18, w których głównym celem jest zwalczanie okrętów podwodnych. ORP „Gen. K. Pułaski” brał udział we wszystkich trzech epizodach – dodaje kmdr ppor. Piotr Jaszczura, oficer operacyjny z ORP „Gen. K. Pułaski”.


 
Marynarze sprawdzali swoje umiejętności w ekstremalnych warunkach. W skrajnie niskich temperaturach i utrudnieniach związanych z terenem, gdzie ćwiczyli.
 
W ciągu dnia operowaliśmy głównie w rejonie fiordów. W sesjach wieczornych udawaliśmy się na pełne morze i tam już działaliśmy taktycznie, tak, jak by to faktycznie wyglądało. W pierwszym tygodniu manewrów warunki były bardzo niesprzyjające. Pewnej nocy my i pozostałe okręty musieliśmy zejść z pełnego morza i schować się wewnątrz fiordów, gdyż pogoda była mocno sztormowa – opowiada kmdr ppor. Jaszczura.
 
Manewry te są uważane za jedne z najtrudniejszych ćwiczeń morskich. A to właśnie ze względu na miejsce, w którym się odbywają – okolice koła podbiegunowego i norweskich fiordów na Morzu Północnym i Norweskim.
 
W tym czasie w Norwegii panuje sroga zima, warunki arktyczne. Temperatura sięga -20 stopni Celsjusza, a odczuwalna jest znacznie niższa. Do tego dochodzi wysoka fala i silny wiatr. Manewrowanie w fiordach jest bardzo trudne. Takie dwutygodniowa praktyka marynarska odpowiada półrocznemu szkoleniu na Morzu Bałtyckim – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.
 
Dlatego ćwiczenia te wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia i  praktyczne wykonywanie zadań.

fot. Lechosław Dzierżak
 
Gospodarzem manewrów była Królewska Marynarka Wojenna Norwegii. Brało w nich udział 20 jednostek, w tym dwa okręty podwodne, z dziesięciu państw, m.in.: Polski, Danii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Belgii.
 
Fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Ma silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym, w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada też system Prairie-Masker, który służy do maskowania („wyciszania”) i zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. Okręt ma również system obrony przeciwlotniczej - rakiety typu Standard SM-1 oraz możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.  
 
ORP „Gen. K. Pułaski” wypłynął na manewry 8 lutego. Podczas ćwiczeń morskich, zawitał do portu w Bergen. Tam, 17 lutego, na jego pokładzie odbyły się oficjalne uroczystości nadania Polskiej Szkole w Bergen imienia Marynarki Wojennej RP.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2018 18:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2018 18:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze