Co nowego

Osoby z niepełnosprawnościami mają swój dzień

Osoby z niepełnosprawnościami na zajęciach sportowych // fot. gdyniasport.pl

Osoby z niepełnosprawnościami na zajęciach sportowych // fot. gdyniasport.pl

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma przybliżyć społeczeństwu problemy tych osób. W Gdyni mogą one liczyć na wsparcie. Działające w naszym mieście organizacje pozarządowe oferują wiele ciekawych inicjatyw.

Osoby z niepełnosprawnościami często muszą się mierzyć z różnego rodzaju problemami - od barier architektonicznych, przez trudności na rynku pracy, po wykluczenie z życia społecznego. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki i dać możliwości rozwoju, jednostki samorządowe podejmują współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi na ich rzecz. W Gdyni ta współpraca jest bardzo owocna. Dowód? Społecznicy realizują wiele projektów, które mają na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Proponowane inicjatywy to m.in.: działania z zakresu poprawy sprawności osób z niepełnosprawnościami, które realizuje np. Stowarzyszenie Amazonek Gdyńskich. Powstało ono w 1997 roku i zrzesza kobiety dotknięte chorobą nowotworową. Członkinie wyznają zasadę, że życie jest cudem i czerpią z każdego dnia tyle radości, ile tylko się da. Głównym celem działalności jest wzajemne wsparcie oraz pomoc kobietom po zabiegach chirurgicznych. Działalność stowarzyszenia realizowana jest poprzez organizację zajęć rehabilitacyjnych, spotkań informacyjnych oraz różnego rodzaju aktywności towarzyskich.

Prowadzone są również zajęcia z dogoterapii. Realizuje je Fundacja Dogtor, która powstała w 2002 roku. Ich uczestnikami są osoby z upośledzeniem umysłowym, z zespołem Downa, autyzmem, zespołem Aspergera, dziecięcym porażeniem mózgowym czy zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Część tych działań adresowana jest też do osób zagrożonych patologiami, niedostosowanych społecznie i z deficytami emocjonalnymi.
Kolejna propozycja to działania wspierające osoby po urazach, chorobach i incydentach czaszkowo-mózgowych, które realizuje Fundacja Wsparcia Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami”. Działa ona od 2010 roku w Gdyni. Pomaga pacjentom z afazją, seniorom, którzy mają problemy poznawcze, osobom po wypadkach i chorobach nowotworowych mózgu oraz ich opiekunom. Fundacja oferuje m.in. zajęcia grupowe dla osób z afazją i seniorów. Projekt „Afa-Integracja” jest współfinansowany z budżetu miasta.

Udogodnieniem są także usługi transportowe.  Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Transport bez Barier” realizuje przejazdy w systemie „Od drzwi do drzwi" . Są one przeznaczone dla osób mających trudności w poruszaniu się i poruszających się na elektrycznych wózkach inwalidzkich oraz dla osób starszych, niewidomych, które mają trudności z transportem. Z tych usług mogą korzystać osoby z oznaczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, zameldowane w Gdyni. Stowarzyszenie świadczy również usługi dowozu uczniów z niepełnosprawnościami. Organizacja dysponuje odpowiednim sprzętem. Ma flotę samochodów, które są dobierane odpowiednio do stopnia niepełnosprawności, a kierowców przeszkolono w zakresie asysty osoby niepełnosprawnej.
Fundacja Sport na Zdrowie, Stowarzyszenie „Dlaczego NIE”, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON, Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oddział w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i ich Rodzin prowadzą działania z zakresu poprawy sprawności osób z niepełnosprawnościami. Natomiast Stowarzyszenie „Cool-awi”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami”, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni, Stowarzyszenie Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego, Centrum Współpracy Młodzieży, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” i Fundacja ADAPA dbają o aktywizację społeczną i zawodową  osób z niepełnosprawnościami.

fot. Michał Puszczewicz

Grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów prowadzą: Związek Inwalidów Wojennych RP, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON i Fundację Adaptacja. Z kolei działania z zakresu sportu, turystyki, kultury na rzecz osób z niepełnosprawnościami zapewniają: Stowarzyszenie Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego, Fundacja Szkwał - Morze dla Młodzieży czy Stowarzyszenie „Cool-awi”.
O rozwój dzieci z niepełnosprawnościami oraz tych zagrożonych niepełnosprawnością dba Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni. Zapewnia ono wsparcie dla maluchów w wieku 0-2 lata i 3-7 lat.

Prowadzone są też: działania pozwalające utrzymać sprawność fizyczną i psychiczną oraz integrujące osoby chore na stwardnienie rozsiane (pomorski oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego) czy zajęcia wspierające osoby niesłyszące i niedosłyszące (Gdyńskie Stowarzyszenie Osób Niesłyszących ich Rodzin i Przyjaciół „Effetha”). Działają grupy wsparcia osób niewidomych i niedowidzących (Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski Koło Powiatowe w Gdyni). Realizowane są również działania pozwalające na aktywizację społeczną osób po amputacji krtani (Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych Pomorski Oddział Rejonowy w Gdańsku) oraz  „Asystent społeczny osoby z niepełnosprawnością” – projekt realizuje Centrum Współpracy Młodzieży.

  • ikonaOpublikowano: 03.12.2018 08:13
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.12.2018 09:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze