Co nowego

Pięciu młodych krytyków w finale konkursu im. Żurowskiego

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego jest skierowany do młodych krytyków teatralnych publikujących własne recenzje spektakli. Na zdjęciu: kadr z próby medialnej sztuki

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego jest skierowany do młodych krytyków teatralnych publikujących własne recenzje spektakli. Na zdjęciu: kadr z próby medialnej sztuki "Prawiek i inne czasy" w Teatrze Miejskim w Gdyni // fot. Roman Jocher

Recenzje pięciu autorów powalczą o zwycięstwo w 8. edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. Wzięli w nim udział młodzi krytycy teatralni. Ich prace oceniło profesjonalne jury. Finalistów wyłoniono spośród 39 uczestników. W tym roku przesłali oni 117 konkursowych recenzji.


Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego łowi młode talenty krytyki teatralnej. Oceniane są w nim najlepsze recenzje spektakli teatralnych. Tym razem zgłoszone prace mogły obejmować dwa ostatnie sezony. Młodzi krytycy mieli zatem większe możliwości. Ich recenzje mogły dotyczyć przedstawień, które obejrzeli na deskach polskich teatrów i o których pisali w 2019 oraz 2020 roku. Sytuacja pandemiczna w Polsce sprawiła, że w wielu tekstach pojawiły się akcenty nawiązujące do tych szczególnych okoliczności. Część prac dotyczyła podejmowanych przez ludzi teatru prób zachowania ciągłości więzi z publicznością za pośrednictwem mediów elektronicznych. Pojawiało się również pytanie, jak będzie wyglądał teatr i krytyka po pandemii.

Do finału trafiły recenzje pięciu autorów: Dawida Dudko, Piotra Hildta, Katarzyny Niedurny, Julii Niedziejko oraz Katarzyny Waligóry

Finalistów wybrała kapituła w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, pisarz, Maciej Prus – reżyser oraz dr Tomasz Miłkowski – teatrolog, krytyk teatralny i przewodniczący kapituły.

Nazwiska laureatów poznamy pod koniec maja. Przyznane zostaną dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wręczenie nagród odbędzie się 26 września podczas uroczystej gali Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Pierwotnie była ona planowana na 23 maja, ale organizatorzy zdecydowali się ją przełożyć właśnie na wrzesień.

Idea konkursu


W konkursie najważniejsza jest idea prof. dr. hab. Andrzeja Żurowskiego – wybitnego krytyka, znawcy teatru, szekspirologa, który doskonalenie zawodowe krytyków teatralnych uważał za rzecz nadrzędną. Mówił wielokrotnie o konieczności wspierania młodej krytyki teatralnej.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Mecenasi konkursu to Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Współorganizatorami są także Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i Klub Krytyki Teatralnej - polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

  • ikonaOpublikowano: 17.05.2021 10:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2021 10:51
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze