Co nowego

Pierwsze stacje MEVO już #wGdyni

Pierwsze stacje MEVO już #wGdyni stoją m.in. przy skrzyżowaniu ulicy Pawła Łaźniaka z al. Zwycięstwa // fot. Jakub Furkal

Pierwsze stacje MEVO już #wGdyni stoją m.in. przy skrzyżowaniu ulicy Pawła Łaźniaka z al. Zwycięstwa // fot. Jakub Furkal

W naszym mieście pojawiły się pierwsze stacje postojowe Roweru Metropolitalnego MEVO. W sumie w całej aglomeracji będzie ich 660, w tym w Gdyni 146.

W wielu miejscach na terenie całego miasta zaczęły pojawiać się komplety stojaków rowerowych, w dobrze znanym gdynianom kształcie trapezu, lecz w ciemnoszarym kolorze. To pierwsze stacje roweru metropolitalnego MEVO. Docelowo w Gdyni powstanie 146 stacji z łączną liczbą 1152 stojaków. Wygląd stojaków rowerowych będzie identyczny we wszystkich 14 gminach biorących udział w projekcie.

– Rower MEVO to rower bezstacyjny, czyli nie wymagający dokowania w stacji. Dedykowane parkingi mają za zadanie zachęcać do odstawiania w tych właśnie miejscach, aby zapewnić równomierne rozłożenie całej floty na terenie miasta. Oczywiście rower będzie można zostawić w dowolnym publicznym miejscu, jednak będzie się to wiązało z niewielką opłatą. Wszystkie rowery będą wyposażone w GPS, co pozwoli na łatwą lokalizację jednośladu za pomocą aplikacji na smartfonie – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Miejsca, w których pojawią się kolejne stacje można poznać po oznaczeniach na chodnikach.Budowa systemu jest ogromnym sukcesem współpracy metropolitalnej. Najnowocześniejszy, a zarazem największy, pod względem obszaru działania, system rowerów miejskich w Polsce, będzie funkcjonował w 14 gminach: Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi.
 
Wybrany wykonawca, spółka NB Tricity, zbuduje od podstaw system rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Mevo będzie oparte o rowery 4 generacji wyposażone w moduły GPS i GSM. Wykonawca za realizację projektu otrzyma kwotę 40.272.906,00 zł. W złożonej ofercie zadeklarował dostarczenie 4080 rowerów, wszystkie z napędem wspomaganym elektrycznie, z czego na Gdynię przypadnie 1137 sztuk.
 
Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Głównym celem Roweru Metropolitalnego będzie zwiększenie dostępności węzłów integracyjnych, umożliwiając szybszą i bardziej komfortową przesiadkę na inny środek transportu zbiorowego (np. pociąg, autobus, trolejbus czy tramwaj).

Zgodnie z założeniami przetargu pierwsze rowery – 30% Systemu, pojawią się już w listopadzie. Całość sytemu roweru publicznego MEVO uruchomiona zostanie do 1 marca 2019 r.  Umowa zostanie zawarta na okres 6 lat i 6 miesięcy, licząc od momentu startu całego systemu. Intencją samorządów Obszaru Metropolitalnego jest uzupełnienie oferty transportu publicznego o system roweru miejskiego, wykorzystywany nie tylko do celów rekreacyjno-turystycznych, ale przede wszystkim jako kolejny środek transportu.

Wypożyczenie roweru odbywać się będzie intuicyjne: za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie (system operacyjny Android oraz iOS), poprzez moduł NFC (zbliżenie smartfona do terminala w rowerze), skanowanie kodu QR lub przy pomocy karty zbliżeniowej. Zaletą systemu będzie jego prostota oraz przystępny cenowo taryfikator. W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć kwoty 10 zł. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia aż 90 minut na przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 gr za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 zł, przy zastosowaniu tych samych zasad czasowych, jak w opłacie miesięcznej. Jeśli użytkownik nie będzie chciał skorzystać z opcji abonamentowej koszt jeden minuty wynosić będzie nie więcej niż 10 gr. Preferencyjne stawki wypożyczeń rowerów mają na celu zachęcenie do zmiany zachowań komunikacyjnych mieszkańców naszej metropolii. Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. Za dodatkową opłatą rower będzie można zostawić poza stacją. Wypożyczenie roweru nie zajmie użytkownikowi więcej niż 15 s.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17.218.259 zł.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.09.2018 09:30
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.09.2018 10:18
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona

Zobacz także

Najnowsze