Co nowego

Drzewa w Parku Centralnym. Zdrowe zastąpią chore

Wizualizacja fragmentu Parku Centralnego

Wizualizacja fragmentu Parku Centralnego

Trwa pierwszy etap budowy Parku Centralnego w części zlokalizowanej najbliżej bulwaru, pomiędzy ul. Legionów, a pl. I Brygady Pancernej z pętlą autobusową. Będzie to park pełen zieleni. Pojawi się miejsce ciszy, spokoju, przeznaczone do odpoczynku, a także oddziałujący na zmysły ogród sensoryczny. Drzewa chore, uszkodzone i zamierające zostaną wycięte, w ich miejsce zostaną zasadzone szlachetne gatunki. Zanim do pracy przystąpili drwale, drzewostan sprawdzili dendrolodzy. Brak obecności gniazd ptaków potwierdzili ornitolodzy.
 
Do wycinki wyznaczono 17 rosnących w tym miejscu topoli. Mieszkańcy okolicznych bloków i kamienic często narzekali na ich pylenie. Ponadto były w części pochylone i próchniejące od środka. Przeznaczono do usunięcia też cztery schorowane rubinie akacjowe i trzy olchy szare. Wśród tych egzemplarzy w środku pnia pojawia się wypróchnienie, korony są mało bujne, a na liściach widoczne są żery. Wycinane jest łącznie 37 drzew.
 
- Są to głównie topole, ale są też klony, robinie, śliwy i głogi. Wszystkie były przez nas typowane do wycinki ze względu na zły stan, nieestetyczny wygląd i niebezpieczeństwo wyłamywania konarów – mówi Hanna Niedźwiecka-Pasterniak z Biura Ogrodnika Miasta. - Jako rekompensata zostanie posadzonych 36 drzew, 29 na terenie Parku, pozostałe 7 przy ul. Ejsmonda, więc bardzo blisko. Na terenie parku dogęszczanie byłoby niekorzystne, ponieważ istniejące drzewa osiągnęły juz duże rozmiary i było tam za dużo cienia i konkurencji. Teren rekreacyjny potrzebuje trochę światła i oddechu – podkreśla.
 
Pozwolenie na wycinkę wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, marszałek województwa pomorskiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
 
- Zależy nam na wyeliminowaniu wszystkich chorych roślin przed rozpoczęciem kolejnych nasadzeń. Potwierdza to zasadność podjętych decyzji. Nowy park będzie miejscem z dużą liczbą bujnych drzew, krzewów, kwiatów. Już teraz musimy tę zieleń zabezpieczyć przed występującymi różnymi chorobami drzewostanu – podkreśla Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta w Gdyni.
 
W miejsce wyciętych drzew pojawią się nowe, szlachetne gatunki, doskonale przyjmujące się w naszych warunkach. Będą cieszyły oko gdynian przez długie lata. Wśród drzew liściastych pojawi się 9 pięknie kwitnących wiśni w odmianie „Accolade” i „Kiku-shidare”, pięć czereśni, jabłoń, brzoskwinia, śliwa, tulipanowiec, siedem klonów – czerwonych, tatarskich i polnych, głogi, buki i jesiony. Zasadzone zostaną również drzewa iglaste - sosny pospolite i czarne.
 
Na terenie objętym pierwszym etapem tworzenia Parku Centralnego dodatkowo zostanie zasadzonych ponad 3 tys. krzewów – liściastych, iglastych i owocowych, ponad 3 tys. m2 pnączy – bluszczu i winorośli oraz kilka tysięcy roślin cebulowych, traw ozdobnych i bylin – w tym m.in. krzaczków poziomek i liliowców.   
 
- Niezależnie od wyżej wymienionych nasadzeń rekompensacyjnych, które stanowią jedynie ekwiwalent dla wyciętych drzew w ramach realizacji Parku zostaną zrealizowane w dużych ilościach całkowicie nowe nasadzenia, które nadadzą przestrzeni parku nową atrakcyjną szatę – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, instytucji odpowiedzialnej za przeprowadzenie inwestycji.
 
O koncepcji zieleni Parku Centralnego można przeczytać tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 16.11.2018 15:40
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.11.2018 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze