Co nowego

„Pociąg do Miasta” coraz bliżej

Zdjęcie z ubiegłorocznej, 10. edycji festiwalu „Pociąg do Miasta”. Publiczność zgromadzona w zielonej strefie między budynkami III i IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przed pokazem sztuki „Q&A (the Polish Edition)” (fot. Krzysztof Winciorek)

Zdjęcie z ubiegłorocznej, 10. edycji festiwalu „Pociąg do Miasta”. Publiczność zgromadzona w zielonej strefie między budynkami III i IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przed pokazem sztuki „Q&A (the Polish Edition)” (fot. Krzysztof Winciorek)

Teatry offowe z różnych zakątków Polski zawitają do Gdyni i zaprezentują się w miejskiej przestrzeni. A wszystko w ramach 11. edycji festiwalu „Pociąg do Miasta”. W tym roku zatrzyma się on na „Stacji Relacje”, a widzowie przyjrzą się temu, jak wyglądają różne oblicza bliskości, dystansu, samotności, barier czy więzi. Festiwal potrwa od 4 do 10 sierpnia. W tych dniach w kilku nieoczywistych lokalizacjach będzie można zobaczyć łącznie siedem spektakli. Poszukiwani są wolontariusze, którzy chcą być częścią tego kulturalnego święta.


Teatr w plenerze ponownie zagości w naszym mieście. Z wnętrz budynków w przestrzeń miejską przenosi go co roku Teatr Gdynia Główna, który organizuje festiwal „Pociąg do Miasta”. 11. edycja wydarzenia zbliża się wielkimi krokami. Znamy już pełny program i wszystkie festiwalowe lokalizacje.

Od 4 do 10 sierpnia wystąpi siedem grup teatralnych z całej Polski. Artyści zaprezentują się w siedmiu nieoczywistych miejscach. Każde z nich zostało wybrane tak, aby pasowało do tematu i klimatu prezentowanego spektaklu. A motyw przewodni tegorocznej odsłony wydarzenia to „Stacja Relacje”. Organizatorzy postanowili przyjrzeć się temu, czym one właściwie są i jakie formy mogą przybierać. Będzie zatem o zdolności do tworzenia głebokich związków, bliskości, trudnej komunikacji, więziach, barierach, pokoleniowych schematach czy doświadczeniach z przeszłości.

Program festiwalu


Festiwalowe pokazy będą się rozpoczynać zawsze o 21:00 i odbywać jednocześnie w dwóch lokalizacjach. Wyjątkiem będzie ostatni dzień, kiedy zaplanowano jeden występ. Wszystko po to, aby zainteresowani widzowie mogli zobaczyć wszystkie spektakle. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

4 i 5 sierpnia, godz. 21:00


4 i 5 sierpnia zaprezentują się artyści Podziemnej Sceny Teatralnej ze Szczecina w przedstawieniu „Świadek” oraz FestivALT z Krakowa ze spektaklem „Jeszcze Polska nie Zginęła”.

„Świadka” będzie można zobaczyć w oba dni na boisku przy Przystani Śmidowicza 49. Spektakl trwa 60 minut, a go wyreżyserował Arkadiusz Buszko. To opowieść o przemianie i drodze do wolności oraz dramatycznej walce o własną tożsamość. Łukasz – urodzony w rodzinie świadków Jehowy – pokonuje pełną lęków, frustracji, poczucia winy i zagubienia drogę do samego siebie i staje się Robertem. Bohater, konfrontując się z osobistymi pragnieniami i własną seksualnością, dokonuje wyborów ostatecznych i porzuca hermetyczny i opresyjny świat wspólnoty religijnej.

Z kolei przedstawienie „Jeszcze Polska nie Zginęła” zostanie wystawione w magazynie Smile Reprezent przy pl. Konstytucji 2. To sztuka autorstwa Michaela Rubenfelda i Doroty Abbe. Satyryczna, futurystyczna wizja polskiej rzeczywistości, w której Izrael został zniszczony, a trzy miliony Żydów powróciło do Polski. Polskim prezydentem jest aktor Maciej Stuhr, który zainspirował 4 miliony nieżydowskich Polaków, aby poszli w jego ślady i przeszli na judaizm. W spektaklu Polskę, kraj który zamieszkuje obecnie 7 milionów Żydów, zastajemy w przededniu referendum, które zdecyduje, czy powstanie nowe państwo żydowskie.

6 i 7 sierpnia, godz. 21:00


Kolejne dwa dni to prezentacje „MyLove” Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Europeum” ze Szczecina oraz „Anatomii zdarzeń. Kieszeni pełnych wspomnień” Latającego Teatru Kantorowi z Rzeszowa.

Spektakl „MyLove” wyreżyserował Rafał Matusz. Powstał on w oparciu o biografię działaczki Milo Mazurkiewicz, która nie wytrzymała presji społecznej i wymogów formalnych, jakie się stawia w Polsce osobom chcącym dokonać tranzycji. To opowieść o tożsamości, walce o siebie, szukaniu wewnętrznej spójności. O samoakceptacji, a także akceptacji społecznej. Przedstawienie będzie można zobaczyć w pracowni Ksawery Komputery przy ul. Tadeusza Wendy 7/9.

Natomiast „Anatomia zdarzeń. Kieszenie pełne wspomnień” w reżyserii Joanny Gerigk to wyjątkowe w formie i w treści przedstawienie teatru nurtu offowego. Przywołane opowieści, wspomnienia o najbliższych, którzy już odeszli. Historie aktorów stają się pretekstem do refleksji i wspomnień widzów. Zatrzymują czas, żeby czerpać siłę z przeszłości i móc dalej żyć. To utkana ze wspomnień, uniwersalna opowieść pokolenia ludzi urodzonych w drugiej połowie XX wieku. Spektakl zostanie pokazany na placu Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 48.

8 i 9 sierpnia, godz. 21:00


Następnie wystapią Julia Lizurek z Krakowa z „Ostatnim miłym wspomnieniem” oraz Adam Kuza i Sara Kozłowska z Łodzi w „The Chairs”.

„Ostatnie miłe wspomnienie” będzie można zobaczyć na dziedzińcu spółdzielni mieszkaniowej „Senior” przy ul. Chwarznieńskiej 136. To sztuka o porozrzucanych wspomnieniach, zgubionych momentach i ostateczności znikania. O zastanowieniu się, co stanie się potem. Potem, jak go już nie będzie.

Pokaz „The Chairs” odbędzie się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Jana z Kolna 5. Spektakl jest rozmową o bliskości inspirowaną zebranymi przez twórców opisami autentycznych historii i doświadczeń wielu anonimowych osób w różnym wieku i z różnych środowisk. Autorzy spektaklu stawiają pytanie o kondycję współczesnych metod nawiązywania relacji. Dotykają też kwestii, z którą boryka się duża część społeczeństwa – samotności.

10 sierpnia, godz. 21:00


Festiwal zamknie Lena Witkowska i zespół Rejs z Krakowa, którzy pokażą „Stany mieszane” w zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni przy ul. Zakręt do Oksywia 1. To dzieło oparte na własnych tekstach i utworach z poezji Białoszewskiego, Kofty, Tuwima i Osieckiej oraz fragmentach pochodzących ze zbiorów Marii Janion. To opowieść o tym, jak wiele emocjonalnych stanów, sprzeczności, skrajnych kondycji i pozornie wykluczających się życiowych strategii może pomieścić jeden człowiek. Potencjał i absurd ludzkiego charakteru, zabawa stanami, balansowanie miedzy różnymi obliczami. Forma pomiędzy koncertem, spektaklem, sytuacją wykreowaną i prywatną improwizacją.

Po każdym pokazie zaplanowano krótkie spotkanie z twórcami. To przestrzeń wymiany myśli oraz okazja, by poznać kulisy powstawania przedstawień i porozmawiać o inspiracjach artystów. Rozmowy poprowadzą Anna Jazgarska i Weronika Łucyk.

Mapa festiwalu jest dostępna online. A szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie Teatru Gdynia Główna.

Wolontariusze poszukiwani


Aby wszystko przebiegło wygodnie i sprawnie, potrzebni są wolontariusze. Ruszył nabór osób, które chciałyby dołączyć do zespołu wspierającego festiwal. Chętni mogą się zgłaszać do 30 lipca. Wystarczy wypełnić formularz online.

Poszukiwani sa ludzie odpowiedzialni, zaangażowani, punktualni i otwarci na współpracę. Doświadczenie nie jest wymagane.

Zadania, którze czekają na wolontariuszy, to dystrybucja materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) oraz pomoc przy obsłudze widowni (wskazywanie miejsc, udzielanie informacji, wsparcie organizacyjne).

Wolontariat to szansa na zdobycie praktycznego doświadczenia, odbycie praktyk studenckich czy uzyskanie oficjalnego zaświadczenia o wolontariacie.

Uwaga: w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

  • ikonaOpublikowano: 18.07.2025 08:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.07.2025 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze