Co nowego

Podziel się ulubionym miejscem w gdyńskich lasach

Nadleśnictwo Gdańsk czeka na zgłoszenia ciekawych miejsc w gdyńskich lasach, które mogą być interesujące dla odwiedzających (fot. Bartek Wojtynowski / z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”)

Nadleśnictwo Gdańsk czeka na zgłoszenia ciekawych miejsc w gdyńskich lasach, które mogą być interesujące dla odwiedzających (fot. Bartek Wojtynowski / z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”)

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Pomóż innym, którzy nie znają lokalnych lasów, w znalezieniu wyjątkowych miejsc na spacery lub do wypoczynku – Nadleśnictwo Gdańsk zamierza stworzyć mapę 33 punktów w całym Trójmieście, które wskażą sami mieszkańcy. Zgłoszenia można przesyłać do 10 sierpnia.

 
 

Podpowiedz innym, gdzie w lasach otaczających Gdynię najbardziej lubisz spacerować, spędzać czas czy podziwiać wyjątkowe widoki – twoja sugestia może pomóc w przygotowaniu specjalnej mapy dla osób, które chcą odwiedzić trójmiejskie lasy. Przyszykuje ją Nadleśnictwo Gdańsk, które już teraz zachęca do przesyłania zgłoszeń i dzielenia się ciekawymi miejscami.

Prześlij sugestie miejsc, do których lubisz zaglądać


To projekt o nazwie „Poznaj trójmiejskie lasy”. Założenie jest proste: leśnicy sięgają po opinie mieszkańców, zbierają najciekawsze propozycje i zamierzają wybrać łącznie 33 punkty zlokalizowane w trójmiejskich lasach.

Chodzi przede wszystkim o miejsca ciekawe turystycznie, przyrodniczo lub pod względem historycznym. Mogą to być na przykład rezerwaty przyrody, punkty widokowe, pomniki przyrody, miejsca odpoczynku czy edukacyjne szlaki – wszystko, co może zainteresować osoby odwiedzające i odkrywające lokalny las.

Leśna ścieżka, widoczny płot z drewnianych bali, skarpa, drzewa liściaste
Jedna ze ścieżek na terenie rezerwatu przyrody Kępa Redłowska (fot. Anna Jędrzejewska / z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”)

Jakie miejsca można zgłaszać? Konieczne do spełnienia są podstawowe warunki:

 

Zgłoś mailem i zostaw „pinezkę”


Jak zgłosić swoje ulubione, leśne zakątki? Leśnicy czekają na mailowe zgłoszenia, które można przesyłać do 10 sierpnia (niedziela) na adres dialog.gdansk@gdansk.lasy.gov.pl.


Wycinek mapy, widoczne Pomorze i Trójmiasto, grubymi, zielonymi liniami oznaczone granice obszaru Nadleśnictwa Gdańsk
Fragment mapy – zieloną linią wyznaczone granice obszaru Nadleśnictwa Gdańsk (źródło: bdl.lasy.gov.pl)

W treści maila wystarczy opisać polecane miejsce i jego walory, podać jego nazwę i zamieścić link do tzw. pinezki, czyli oznaczonego współrzędnymi geograficznymi punktu na mapie online (np. w Google Maps) – tak, żeby można było dokładnie określić jego położenie.

Powstanie atrakcyjny szlak dla leśnych turystów


Zdjęcie lotnicze, zalesione wzgórza, na drugim planie widoczna panorama trójmiasta. Na zdjęciu naniesione fotografie miejsc w lasach: drzew, polach, małej architektury
Nadleśnictwo Gdańsk stworzy internetową mapę z leśnymi atrakcjami Trójmiasta (źródło: nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl)

Co będzie działo się dalej? Wszystkie nadesłane propozycje zostaną zebrane, a spośród nich zostaną wybrane najciekawsze, rozmieszczone na terenie całego Trójmiasta i jego okolic.

Nadleśnictwo Gdańsk zapowiada też utworzenie internetowej listy rankingowej, która będzie podzielona na 7 terenowych części, a w każdej z nich w zespołach będą wybierane najlepsze lokalizacje – w tej sposób powstanie grupa wspominanych 33 miejsc polecanych do leśnego wypoczynku na terenie trójmiejskich lasów.

Z efektami będzie mógł zapoznać się każdy – z założenia nowa mapa „Poznaj trójmiejskie lasy” ma być swego rodzaju przewodnikiem i atrakcją turystyczną, która pozwoli zobaczyć na żywo najciekawsze leśne widoki, miejsca i ciekawostki. Mapa będzie elektroniczna, każdy z punktów zostanie dokładnie opisany, a dodatkowe informacje pojawią się też w terenie, na miejscu – m.in. w formie kodów QR.

Co więcej, po odkrywaniu leśnych atrakcji każdy będzie mógł… odbić pieczęć. Leśnicy planują zamontowanie w 33 miejscach specjalnych suchych pieczęci dla odwiedzających, którzy – niczym zapaleni zdobywcy szczytów – lubią zbierać symboliczne pamiątki.

Więcej informacji na stronie internetowej Nadleśnictwa Gdańsk.

  • ikonaOpublikowano: 24.07.2025 13:19
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.07.2025 13:56
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze