Co nowego

Polsko-bawarska debata o cyberbezpieczeństwie

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się debata o cyberbezpieczeństwie // fot. Magdalena Czernek

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się debata o cyberbezpieczeństwie // fot. Magdalena Czernek

Co zrobić, by przygotować się na ataki cybernetyczne i jak chronić przed nimi współczesną gospodarkę? Eksperci, samorządowcy i przedsiębiorcy z Polski i Niemiec rozmawiali w Gdyni o bezpieczeństwie w sieci. Wszystko w ramach debaty „Cyberbezpieczeństwo a Twoja firma. Czy jesteśmy przygotowani na cyberataki?”, która odbyła się we wtorek, 11 września, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W debacie uczestniczyli m.in.: Michael Kern – przedstawiciel kraju związkowego Bawarii w Polsce i dyrektor generalny – członek zarządu AHK Polska, Cornelia Pieper – konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku i Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Otworzyli oni konferencję i powitali zgromadzonych gości.



Cyberbezpieczeństwo jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań dla biznesu. Dzięki tej konferencji możemy dzielić się doświadczeniami i inspirować pomysłami z przedstawicielami takiego regionu jak Wolne Państwo Bawarii, które ma wysoki poziom cyfryzacji i sporo doświadczeń w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci. To spotkanie to przykład tego, że intensywna wymiana gospodarcza między naszymi przedsiębiorcami trwa. To nie pierwsza tego typu bilateralna debata, którą organizuje AHK. Są one cykliczne. Pokazuje to, że nasze gospodarki są coraz bardziej dojrzałe i realnie korzystamy z wymiany międzynarodowej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Takie konferencje jak ta dzisiejsza są bardzo ważne. Wszyscy korzystamy z nowych technologii i szybkiego internetu i trzeba wiedzieć, że wiąże się z tym ryzyko. Żyjemy w globalnym świecie i trzeba przygotować się na niebezpieczeństwa, które występują w sieci. Takie wspólne debaty pokazują, że stosunki między Polską i Niemcami są ożywione i ścisłe. Potrzebujemy takich spotkań, żeby wspólnie działać – mówi Cornelia Pieper, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na merytoryczne wystąpienia. Uczestnicy zajęli się tematem cyberbezpieczeństwa. Jest to jedno z największych zadań stojących przed firmami na całym świecie. Zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego ma bowiem strategiczne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstw. Debata była poświęcona tematyce zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, ochrony przed cybaratakami oraz zależności między bezpieczeństwem w sieci a rozwojem i funkcjonowaniem przedsiębiorstw.

Jesteśmy tutaj, ponieważ Trójmiasto posiada wysokie kompetencje w dziedzinie IT. Chcemy budować współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa pomiędzy polskimi i bawarskimi firmami i zwrócić uwagę na temat zagrożeń w sieci. A to dlatego, że wciąż wiele przedsiębiorstw w Niemczech i Polsce jeszcze nie zdaje sobie sprawy jak ważny to temat. Jesteśmy tu po to, żeby informować o tym, że cyberbezpieczeństwo to istotne zagadnienie na przyszłość – mówi Michael Kern, dyrektor generalny Polsko-niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Prelegenci podkreślali, że obecnie ważne jest budowanie świadomości i wzajemna wymiana doświadczeń na temat możliwych zagrożeń w cyberprzestrzeni związanych ze zmieniającym się światem, a także coraz bardziej powszechnym dostępem do nowoczesnych technologii oraz sposobów radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami.

O tym, jak Pomorze dba o cyberbezpieczeństwo firm mówiła Małgorzata Czaja z samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania Urzędu Miasta Gdyni.

Gdynia, od 2015 roku, wdrożyła skuteczne działania, które mają chronić przede wszystkim dzieci. Cyberprzestępczość występuje nie tylko w biznesie. Wszyscy używając zwykłej technologii na co dzień jesteśmy narażeni na cyberataki. Dlatego ważne jest, żeby edukować nasze społeczeństwo, pracodawców i przyszłych pracowników, po to, żeby świadomie korzystali z nowych technologii i wiedzieli jak reagować w przypadku ataków w sieci – mówi Małgorzata Czaja z samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania Urzędu Miasta Gdyni.

Natomiast o bawarskich rozwiązaniach chroniących przed cyberatakami opowiedział uczestnikom Andreas Reuchlein - dyrektor w bawarskim Ministerstwie Stanu ds. Gospodarki, Energii i Technologii. W części merytorycznej można też było dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić współczesną gospodarkę przed atakami cybernetycznymi. Prelekcję na ten temat wygłosił Juliusz Brzostek – dyrektor Centrum Cyberbezpieczwństwa w NASK PIB. W ramach debaty odbył się również panel dyskusyjny „Świadomość zagrożenia jako fundament cyberbezpieczeństwa – ochrona infrastruktury, przemysłu, sektora finansów i database”. Wzięli w nim udział: prof. Henryk Krawczyk z Politechniki Gdańskiej i Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Paweł Surmak – szef bezpieczeństwa w T-Mobile Polska S.A., Sylwia Kozłowska z departamentu ubezpieczeń OC Head of Finex w Willis Towers Watson, Andreas Reuchlein z bawarskiego Ministerstwa Stanu ds. Gospodarki, Energii i Technologii oraz Juliusz Brzostek z Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK PIB. Debatę zakończyło wystąpienie Łukasza Staniaka z zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce. Opowiedział on o tym, co zrobić, żeby przygotować się na cyberataki.
 
Debatę zorganizowali: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Przedstawicielstwo Wolnego Państwa Bawarii w Polsce oraz konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.09.2018 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.09.2018 14:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze