Co nowego

Poznaj meandry przyportowej architektury

Architektura przyportowa Gdyni. Fot. Jarosław Wójcik / Gdyński Szlak Modernizmu

Architektura przyportowa Gdyni. Fot. Jarosław Wójcik / Gdyński Szlak Modernizmu

Położona na północ od ścisłego śródmieścia dzielnica portowa Gdyni to obszar, który zawiera jak w pigułce historię gdyńskiej architektury ostatnich stu lat. Okazją do poznania sztandarowych przykładów modernizmu i zakamarków tego kwartału będzie sobotni Archi Spacer z cyklu „Architektura dzielnic Gdyni” pt. „Meandry modernizmu – architektura dzielnicy przyportowej”.



„Architektura dzielnic Gdyni” to cykl wiosennych spacerów organizowanych przez Gdyński Szlak Modernizmu, podczas których znawcy architektury i historii wprowadzają uczestników w dość eklektyczny, choć zdominowany przez modernizm, świat gdyńskich budynków.

Podczas pierwszego, kwietniowego spaceru można było poznać historię narodzin kolonii mieszkalnych na Grabówku, gdzie historyzm spotyka się z modernizmem. O tym architektonicznym mariażu opowiadał Robert Chrzanowski, przewodnik, historyk i badacz architektury.

Robert Chrzanowski oprowadza po Grabówku. Fot. Przemysław Kozłowski
Przewodnik Robert Chrzanowski. Fot. Przemysław Kozłowski


Drugi wiosenny Archi Spacer, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 maja będzie wiódł przez obszar przyportowy, położony na północ od ścisłego śródmieścia, który zawiera jak w pigułce historię gdyńskiej architektury. Spacer wytyczony został nową trasą na Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Po dzielnicy uczestników oprowadzi ponownie Robert Chrzanowski.

- Coraz mniej liczne przykłady wiejskiej zabudowy sąsiadują tutaj ze sztandarowymi przykładami modernistycznych budowli. To także miejsce, w którym na niewielkiej przestrzeni można zobaczyć budynki o różnym przeznaczeniu, tworzące mimo to harmonijną całość. Szczególnie wyróżnia się tutaj serce dzielnicy – kompleks administracyjno-mieszkalny przy ul. Chrzanowskiego, z Urzędem Morskim na czele, otoczony przez bloki, w których oprócz mieszkań urzędników i pracowników portu znalazły swoją siedzibę również straż pożarna czy urząd pocztowy. Bliżej miasta wznoszą się nowoczesne budynki biurowe zaprojektowane przez Wacława Tomaszewskiego – Bergtrans i Dom Bawełny, natomiast drugi kraniec dzielnicy to już budynki magazynowe projektowane między innymi przez Stefana Szyllera oraz monumentalny gmach Dworca Morskiego – dzieło katowickiego oddziału berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann – opowiada Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni odpowiedzialnej za projekt.



Gmach Urzędu Morskiego na przedwojennej fotografii. Źródło: Agencja Rozowju Gdyni
Gmach Urzędu Morskiego na przedwojennej fotografii. Źródło: Agencja Rozowju Gdyni


Dopełnieniem obrazu dzielnicy są domki Kolonii Rybackiej – będącej przykładem wczesnego budownictwa społecznego, a także tradycyjne i modernistyczne kamienice, które projektowali architekci znani z wielu gdyńskich realizacji: Zbigniew Kupiec, Jan Goździewski, Włodzimierz Prochaska czy Stanisław Garliński.


  • Kiedy: Sobota, 20 maja, godz. 12:00-14:30
  • Start: Pomnik Polski Morskiej, skwer Kościuszki

Kolejne Archi Spacery z cyklu „Architektura dzielnic Gdyni”:


  • „Witomino nieznane – architektoniczna wycieczka z Weronika Szerle”, 3 czerwca, godz. 10:00
  • „Orłowo morskie – architektura na piaskach”, 22 czerwca, godz. 17:30



Kalendarz Archi Spacerów. Źródło: ARG

  • ikonaOpublikowano: 17.05.2023 12:37
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2023 13:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze