Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Poznaj Sekrety Kępy Oksywskiej

Miłośników pieszych wędrówek, przyrody a zwłaszcza historii ucieszy informacja o, organizowanym przez Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej i dr Jarosława Kłodzińskiego, rajdzie po Kępie Oksywskiej. Do przejścia 10 kilometrów po urozmaiconym terenie o różnicy wzniesień 200 metrów. Wycieczka już w sobotę 22 sierpnia 2015 r.
 
Bez względu na pogodę zbiórka odbywa się od godz. 9.00 u zbiegu ul. Tkackiej i Nasypowej (Obłuże). Wymarsz planowany jest na godzinę 10.10. Uwaga! W wycieczce uczestniczyć mogą tylko osoby pełnoletnie.
 
Plan rajdu przewiduje wiele atrakcji. W czasie  marszu planujemy trzy postoje, podczas których będziemy omawiali historię Kępy Oksywskiej XX i XXI wieku. Natomiast na terenie Akademii Marynarki Wojennej cofniemy się w historii o 2200 lat czyli do II i I w. p.n.e., kiedy na terenie dzisiejszego Oksywia powstawała kultura oksywska zaś wykopaliska archeologiczne były prowadzone w okresie międzywojennym jak i tuz po wojnie - tłumaczy Jarosław Kłodziński.
 
Ponadto, podczas wędrówki przybliżona zostanie m.in. geneza powstania Akademii Marynarki Wojennej, koszarów na terenie Oksywia w latach 30. XX w. oraz obozów pracy przymusowej dla ukraińskich kobiet na Oksywiu i na Obłużu. Przewidziana jest także krótka prezentacja audio-wizualna w auli Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej na temat nieistniejących już zbiorników paliwowych Kriegsmarine. Na zakończenie rajdu odbędzie się konkurs z nagrodami.
 
Nie jest to ostatnia wycieczka szlakami gdyńskich umocnień. Będziemy takie wyprawy organizowali we wrześniu i październiku. Operatorzy gdyńskich obiektów militarnych, które znajdują się na terenach zamkniętych, czyli Marynarka Wojenna i jeden z deweloperów, zezwolą nam wówczas wejść do nich. O szczegółach będziemy informowali ze stosownym wyprzedzeniem- dodaje Jarosław Kłodziński.
 
W wycieczce zorganizowanej w lipcu 2015 r. wzięło udział ponad 400 osób. W sierpniowym rajdzie Organizator spodziewa się nawet 1000 zainteresowanych. Udział w marszu jest bezpłatny. Sugerowane jest wzięcie ze sobą latarki i wygodnego obuwia.

regulamin rajdu po Kępie Oksywskiej

ikona

Najnowsze