Co nowego

Prof. Norman Davies z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdyni

Prof. Norman Davies odbiera akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni  oraz kwiaty z rąk prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek i Tadeusza Szemiota – przewodniczącego Rady Miasta Gdyni (fot. Mirosław Pieślak)

Prof. Norman Davies odbiera akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni oraz kwiaty z rąk prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek i Tadeusza Szemiota – przewodniczącego Rady Miasta Gdyni (fot. Mirosław Pieślak)

Jego książki można znaleźć w bibliotekach, księgarniach, na uczelniach i półkach czytelników na całym świecie. To wybitny historyk, który w swoich pracach wielokrotnie przybliżał historię Polski. Niejednokrotnie wspominał w nich również o Gdyni – jako miejscu ważnym i symbolicznym. Jego związki z naszym miastem rozwijają się już ponad pół wieku. A wszystko zaczęło się… w gdyńskim areszcie. Rada Miasta Gdyni przyznała prof. Normanowi Daviesowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdyni w styczniu. Jednak oficjalna uroczystość wręczenia mu aktu nadania i odznaki odbyła się 5 maja w Konsulacie Kultury.


Do grona honorowych obywateli naszego miasta dołączył historyk – prof. Norman Davies. Rada Miasta Gdyni przyznała mu ten tytuł 22 stycznia br. jako wyraz wdzięczności za jego nieoceniony wkład w promocję naszego miasta oraz za jego trwałą, pełną szacunku więź z Gdynią. Zwyczajowo zasłużone dla miasta osoby czy organizacje i firmy są honorowane podczas uroczystej, urodzinowej sesji Rady Miasta. Odbyła się ona 10 lutego w Teatrze Miejskim. Jednak prof. Davies nie mógł niej wtedy uczestniczyć. A akt nadania honorowego obywatelstwa i odznakę oficjalnie odebrał w poniedziałek, 5 maja w Konsulacie Kultury.

Miejsce uroczystości nie było przypadkowe. W 1968 roku podczas podróży z Krakowa do Wielkiej Brytanii Davies został zatrzymany i osadzony w gdyńskim areszcie. To zdarzenie zapoczątkowało jego wieloletnią więź z miastem. Potem, w latach 1968-1980, profesor co roku odwiedzał Gdynię, znajdując schronienie w Konsulacie Królestwa Szwecji przy ul. Jana z Kolna 25. Dzisiaj to właśnie Konsulat Kultury.

Na początek głos zabrała radna miasta Natalia Kłopotek-Główczewska, która przypomniała, że nadanie prof. Normanowi Daviesowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni to inicjatywa obywatelska. Chcieli tego sami mieszkańcy.
Gdynia – miasto ludzi morza, otwartości i odwagi składa wyrazy najwyższego uznania człowiekowi,  który mimo że nie urodził się w Polsce, stał się jednym z jej największych rzeczników na arenie międzynarodowej. Nadając prof. Normanowi Davisowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni, oddajemy hołd jego wyjątkowemu dorobkowi, jego pasji do historii i co najważniejsze, jego głębokiemu zrozumieniu polskiej duszy. Panie Profesorze, dziękujemy za przywracanie pamięci, za uczciwość wobec faktów, za głos rozsądku w czasach zamętu. Od dziś jest Pan honorowym gdynianinem. Niech to wyróżnienie będzie symbolem naszej wdzięczności. Nie tylko za to, co Pan napisał, ale i za to, kim Pan jest – mówiła radna.
Radna Gdyni Natalia Kłopotek-Główczewska podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Magdalena Czernek)
Radna Gdyni Natalia Kłopotek-Główczewska podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Magdalena Czernek)

Następnie okolicznościową laudację wygłosiła radna miasta i przewodnicząca Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa – Monika Strzałkowska.
Po dziewięciu latach przerwy, kiedy to ostatnio nadano tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni, do grona laureatów tego prestiżowego wyróżnienia dołączył Pan prof. Norman Davies – wybitny historyk, autor wielu cenionych publikacji, które przyczyniły się do pogłębiania wiedzy na temat historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jego prace stały się kamieniami milowymi w badaniach nad dziejami naszego regionu i są inspiracją dla kolejnych pokoleń badaczy i pasjonatów historii. Pan Profesor zasłynął nie tylko jako naukowiec, ale również jako osoba o niezwykłej wrażliwości na losy narodów i ludzkości. Jego zaangażowanie na rzecz promowania polskiej kultury i historii na arenie międzynarodowej zasługuje na szczególne uznanie. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że prof. Davies jest ambasadorem naszej historii. Swoim talentem literackim i erudycją porusza serca i umysły ludzi na całym świecie – zaznaczyła.

Monika Strzałkowska, radna miasta i przewodnicząca Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa, wygłaszająca laudację na temat prof. Normana Daviesa podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Magdalena Czernek)
Monika Strzałkowska, radna miasta i przewodnicząca Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa, wygłaszająca laudację na temat prof. Normana Daviesa podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Magdalena Czernek)

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podkreśliła natomiast dorobek i zasługi prof. Daviesa dla budowania świadomości historycznej i promocji Polski oraz Gdyni za granicą.
Poznałam nazwisko Pana Profesora na wykładzie na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie płomiennie opowiadał Pan o historii naszego kraju. Było to dla mnie niesamowite, że ktoś, kto nie wychował się w Polsce, tak doskonale rozumie zawiłości jej historii. W swoich publikacjach pan profesor bardzo często przywołuje ukochane przez nas miasto, przyczyniając się do jego rozpoznawalności i tego, na czym nam również zależy – budowania zainteresowania tym miejscem i podnoszeniem jego prestiżu. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni jest symbolicznym wyrazem wdzięczności za Pana nieoceniony wkład w promocję naszego miasta oraz za Pana trwałą i pełną szacunku oraz miłości więź z Gdynią. Decyzja Rady Miasta podkreśla to, jak wyjątkową postacią jest Pan dla wszystkich mieszkańców. Bardzo się cieszę, że dzieję się to w przededniu jubileuszu stulecia Gdyni – powiedziała prezydent. 
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek przemawiająca podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Mirosław Pieślak)
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek przemawiająca podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Mirosław Pieślak)

Następnie wręczenia aktu nadania honorowego obywatelstwa wraz z odznaką prof. Normanowi Daviesowi dokonał Tadeusz Szemiot – przewodniczący Rady Miasta Gdyni.
W dziejach prawie stuletniej Gdyni honorowe obywatelstwo miasta przyznano do tej pory siedemnastokrotnie. Pan Profesor jest osiemnastą osobą. Statut miasta mówi, że tytuł ten nadawany jest przez Radę Miasta Gdyni osobom szczególnie zasłużonym dla Gdyni oraz wybitnym osobistościom i jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania. Obecna Rada Miasta Gdyni IX kadencji rozpoczęła pracę 7 maja 2024 roku. Cieszę się, że ten pierwszy rok działalności zamykamy tak ważną uroczystością – powiedział przewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni, podczas wręczania odznaki prof. Normanowi Daviesowi (fot. Mirosław Pieślak)
Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni, podczas wręczania odznaki prof. Normanowi Daviesowi (fot. Mirosław Pieślak)

Sam uhonorowany podkreślał, że przyznanie mu honorowego obywatelstwa Gdyni to zaszczyt.
To dla mnie niezmierny zaszczyt otrzymać ten honor od słynnego miasta – Gdyni. Wielką przyjemność sprawia mi to, że moje książki wciąż jeszcze krążą po świecie i spotykają się z uznaniem. Moja kariera jako pisarza zaczęła się pół wieku temu. Byłem młodym autorem piszącym o historii Polski. Jednak zawsze podkreślałem ten ważny moment, kiedy Polska odzyskała dostęp do morza i założenie portu oraz miasta Gdyni. Patrzę na stuletnią historię Gdyni jako na mikrokosmos historii Polski jako całości.  Zawsze myślałem o Gdyni jako o mieście nadziei i przyszłości – mówił podczas uroczystości prof. Norman Davies.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne. Na jej inaugurację dr Daniel Ziomko wykonał dwa utwory fortepianowe. A na zakończenie Emilia Sandecka i Zofia Pałasz, uczennice Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, zagrały utwór Scotta Joplina na cztery ręce na fortepianie.

O honorowym obywatelu Gdyni


Prof. Norman Davies podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Mirosław Pieślak)
Prof. Norman Davies podczas uroczystości w Konsulacie Kultury (fot. Mirosław Pieślak)

Prof. Norman Davies
 to światowej sławy historyk, którego prace rozsławiły historię Polski na całym świecie (m.in. „Boże igrzysko”, „Powstanie '44” czy „Orzeł biały, czerwona gwiazda”). Jego dzieła, które znajdziemy w bibliotekach, księgarniach i na uczelniach wszystkich kontynentów, promują również Gdynię – jako miejsce historycznie ważne i symboliczne.

Gdynia była miejscem spotkań profesora z wybitnymi postaciami związanymi z naszym miastem. Jednym z ważniejszych było to z Teresą Remiszewską, słynną żeglarką, która w czasach podziemia przetłumaczyła jego książkę „Orzeł biały, czerwona gwiazda”. Te rozmowy, prowadzone przy basenie jachtowym, jeszcze bardziej zacieśniły relację profesora z Gdynią i jej mieszkańcami.

Norman Davies poświęcił Gdyni miejsce w swojej autobiografii, gdzie opisał wyjątkowe wspomnienia związane z miastem z morza i marzeń. Te osobiste refleksje ukazują, jak ważną rolę odegrało ono w jego życiu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.05.2025 14:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.05.2025 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze