Co nowego

Przed nami czerwcowa sesja Rady Miasta Gdyni

Już w środę czerwcowa sesja Rady Miasta Gdyni. Bezpośrednie prace nad projektami uchwał poprzedzi debata dotycząca „Raportu o stanie gminy miasta Gdyni w roku 2022” - głos zabierze łącznie piętnaścioro gdynian i gdynianek, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Już w środę czerwcowa sesja Rady Miasta Gdyni. Bezpośrednie prace nad projektami uchwał poprzedzi debata dotycząca „Raportu o stanie gminy miasta Gdyni w roku 2022” - głos zabierze łącznie piętnaścioro gdynian i gdynianek, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Już w najbliższą środę, 28 czerwca miejscy radni znów zasiądą w ławach. To już LIV sesja Rady Miasta Gdyni, zwana też – ze względu na porządek obrad – „sesją absolutoryjną”. Pod głosowanie, wśród łącznie kilkudziesięciu projektów uchwał, zostaną poddane m.in. pozycje dotyczące udzielenia wotum zaufania oraz wspomnianego absolutorium prezydentowi Gdyni za wykonanie budżetu w 2022 roku. Pracę nad uchwałami poprzedzi też coroczna debata nad „Raportem o stanie gminy”, w której głos zabierze łącznie 15 mieszkańców Gdyni.


To będzie wyjątkowa sesja - wśród kilkudziesięciu pozycji w porządku obrad znalazły się też uchwały związane z podsumowaniami pracy samorządu we wcześniejszym okresie. Mowa o obligatoryjnym, corocznym momencie, w którym miejscy radni głosują m.in. nad udzieleniem prezydentowi Gdyni wotum zaufania, absolutorium za poprzedni rok budżetowy, przyjęciem sprawozdania z jego działalności oraz sprawozdania finansowego i wykonania ubiegłorocznego budżetu.

LIV sesja Rady Miasta Gdyni rozpocznie się dokładnie w środę, 28 czerwca o godzinie 10:00. Radni tradycyjnie spotykają się w sali obrad zlokalizowanej w Urzędzie Miasta Gdyni, a mieszkańcy mogą śledzić przebieg obrad na żywo dzięki transmisji na stronie Gdynia.pl oraz na portalu eSesja.tv.

Na początek - debata


Tym razem głos na sali, poza radnymi, zabiorą także sami mieszkańcy Gdyni. Bezpośrednie prace nad projektami uchwał poprzedzi debata, która będzie dotyczyła opublikowanego na przełomie maja i czerwca „Raportu o stanie gminy miasta Gdyni w roku 2022”.

To dokument, do którego opracowania co roku są zobowiązane wszystkie polskie gminy na mocy zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Daje okazję do szerszego przyjrzenia się temu, co zmienia się w naszym najbliższym otoczeniu i dyskusji o oczekiwaniach i spostrzeżeniach samych mieszkańców, angażując ich w publiczną debatę i dając szansę zabrania głosu w najważniejszych dla nich kwestiach. Przypomnijmy, że opracowanie obejmuje najważniejsze działania miasta w minionym roku: zarówno te związane z programami dla mieszkańców, jak i z realizowaniem polityk miejskich, Budżetu Obywatelskiego czy realizacją uchwał podjętych przez Radę Miasta Gdyni.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2019, do udziału we wspomnianej debacie mogli wcześniej zgłosić się zainteresowani mieszkańcy Gdyni. Liczba miejsc, z oczywistych względów jest ograniczona, a aby zabrać głos w dyskusji należało dopełnić formalności: uzbierać 50 podpisów wyrażających poparcie dla swojego uczestnictwa i złożyć je w Biurze Rady Miasta w określonym terminie. Co w przypadku, gdy zainteresowanie przekroczy liczbę miejsc? Wówczas o udziale decyduje kolejność złożenia dokumentów.

Łącznie do biura Rady Miasta Gdyni wpłynęło 18 zgłoszeń, z których jedno nie spełniało wymagań formalnych, a dwa zostały później wycofane przez samych zgłaszających – głos zabierze zatem łącznie 15 osób, gdynian i gdynianek, którzy reprezentują różne środowiska i dzielnice Gdyni.

Debata dotycząca raportu będzie jednym z pierwszych punktów czerwcowej sesji – odbędzie się tuż po głosowaniu nad przyjęciem porządku obrad i protokołu z poprzedniej sesji oraz sprawozdaniami komisji.

32 projekty uchwał, raport i sprawozdanie


Podczas środowych obrad radni pochylą się łącznie nad projektami aż 32 uchwał w sprawach dotyczących funkcjonowania miasta.

Pod głosowanie zostaną poddane projekty uchwał dotyczące m.in.:

  • udzielenia Prezydentowi Miasta Gdyni wotum zaufania;
  • przyjęcia sprawozdania z działalności Prezydenta Miasta Gdyni za rok 2022;
  • zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Miasta Gdynia wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Miasta Gdynia w 2022 roku;
  • udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Gdyni za rok 2022;
  • przyjęcia programu „Wczesnomodernistyczne centrum Miasta Gdyni. Plan Zarządzania na lata 2023-2028”;
  • przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni (rejon przebiegu sieci gazowych) oraz dzielnicy Babie Doły w Gdyni (rejon ul. A. Dickmana);
  • określenia przepisów porządkowych w gminnym regularnym publicznym przewozie osób przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni;
  • wprowadzenia regulaminu powstającego parkingu podziemnego pod Parkiem Centralnym;
  • zasad udzielania dotacji celowej na likwidację i unieszkodliwienie odpadów azbestowych oraz likwidację zbiorników bezodpływowych;
  • ustanowienia nowych pomników przyrody;
  • zmian w budżecie miasta Gdyni na 2023 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej dla miasta Gdyni na lata 2023-2036;
  • przyjęcia do realizacji „Gdyńskiego Programu Wsparcia Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2023 – 2025”;
  • wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Gdyni.

Ponadto podczas czerwcowej sesji zostanie też przedstawiony raport z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień za 2022 rok oraz sprawozdanie za lata 2021-2022 z realizacji „Programu opieki nad zabytkami w latach 2019-2022”.

Pełny porządek obrad można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

  • ikonaOpublikowano: 27.06.2023 13:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2023 09:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze