Co nowego

Przyszłość Gdyni i Pomorza nakreślona. Znamy kluczowe inwestycje w regionie

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podczas uroczystego otwarcia konferencji „Przyszłość Gdyni i Pomorza – megaprojekt dla regionu i Polski”, podkreślała jak ważna dla Gdyni, regionu oraz całej Polski jest realizacja projektu Drogi Czerwonej oraz modernizacja Estakady Kwiatkowskiego.

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podczas uroczystego otwarcia konferencji „Przyszłość Gdyni i Pomorza – megaprojekt dla regionu i Polski”, podkreślała jak ważna dla Gdyni, regionu oraz całej Polski jest realizacja projektu Drogi Czerwonej oraz modernizacja Estakady Kwiatkowskiego.

Gdynia stała się areną ważnego spotkania, które wyznaczy kierunki rozwoju Pomorza i jego strategicznej roli w gospodarce oraz bezpieczeństwie narodowym. Konferencja pt. „Przyszłość Gdyni i Pomorza – megaprojekt dla regionu i Polski”, zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Gdynią i Rumią, zgromadziła 5 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym kluczowych przedstawicieli rządu, parlamentu, samorządów oraz ekspertów ze świata biznesu i nauki.

Uczestnicy konferencji rozmawiali o znaczeniu naszego regionu dla rozwoju i obronności Polski. Kluczowym momentem było potwierdzenie realizacji strategicznej Drogi Czerwonej przez wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podkreśliła również pilną potrzebę modernizacji Estakady Kwiatkowskiego, co ma fundamentalne znaczenie dla infrastruktury komunikacyjnej. Co więcej, Pomorze zyska Zielony Okrąg Przemysłowy, co oznacza nowe możliwości rozwoju gospodarczego w regionie.

Konferencja nie ograniczyła się jedynie do kwestii infrastrukturalnych. Podczas paneli eksperckich poruszono szerokie spektrum tematów istotnych dla przyszłości Pomorza:

Gospodarka i przemysł jako zielona siła Pomorza

W panelu wzięli udział wiceprezydent Gdyni Bartłomiej Austen, Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, Jarosław Podsiadło z Unii Miasteczek Polskich, Mateusz Gołębiewski – prezes Przedsiębiorstwa Portowego „Sieć” oraz Łukasz Kotapski – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Dyskusja skupiła się na potencjale regionu w kontekście zrównoważonego rozwoju i ekologicznych rozwiązań. Szczególną uwagę poświęcono ogromnemu potencjałowi Morza Bałtyckiego i kluczowej roli Portu Gdynia dla rozwoju gospodarczego Pomorza i całego kraju. Eksperci podkreślali, że dostęp do morza generuje liczne możliwości w sektorach transportu morskiego, logistyki, offshore, energetyki wiatrowej na morzu, a także w turystyce i rekreacji. Dyskutowano o tym, jak strategiczne inwestycje w infrastrukturę portową i powiązaną z nią sieć transportową mogą jeszcze bardziej wzmocnić konkurencyjność regionu na arenie krajowej i międzynarodowej. Zwrócono również uwagę na konieczność zrównoważonego rozwoju i minimalizowania wpływu działalności gospodarczej na środowisko morskie, aby w pełni wykorzystać potencjał morza z korzyścią dla przyszłych pokoleń. Rozmawiano także o innowacyjnych technologiach i zielonych rozwiązaniach w przemyśle morskim, które mogą uczynić Pomorze liderem w nowoczesnej gospodarce morskiej.

redaktor Tomasz Sieliwończyk, Jarosław Podsiadło z Uni Miasteczek Polskich, Mateusz Gołębiewski- prezes Przedsiębiorstwa Portowego „Sieć”, Minister Rozwoju i Technologi Krzysztof Paszyk, Łukasz Kotapski - wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz wice prezydent Gdynia Bartłomiej Austen.
Na zdjęciu od lewej: redaktor Tomasz Sieliwończyk, Jarosław Podsiadło z Unii Miasteczek Polskich, Mateusz Gołębiewski – prezes Przedsiębiorstwa Portowego „Sieć”, Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, Łukasz Kotapski – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz wiceprezydent Gdynia Bartłomiej Austen.

Społeczeństwo w kontekście kultury regionu i jakości życia


Panel z udziałem Tadeusza Szemiota, przewodniczącego Rady Miasta Gdyni, Marcina Gruchały – właściciela klubu Arka Gdynia, Bartosza Brodzińskiego z Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju „Maximus”, Jacka Fopke ze Zrzeszenia Kaszubsko -Pomorskie oraz Rafała Juszczyka – dyrektora ZSP w Pogórzu gm. Kosakowo skupił się na wielowymiarowym aspekcie jakości życia mieszkańców Pomorza. Szczególną uwagę poświęcono wpływowi sportu na dobrostan fizyczny i psychiczny mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem roli aktywności fizycznej od najmłodszych lat szkolnych. Dyskutowano o infrastrukturze sportowej, programach wspierających sport dzieci i młodzieży oraz o zaangażowaniu miasta w promocję zdrowego stylu życia. Analizowano, jak synergia kultury i sportu przyczynia się do podniesienia ogólnej jakości życia i tworzenia przyjaznego środowiska dla wszystkich mieszkańców regionu. Tadeusz Szemiot podkreślił jak ważna dla mieszkńców jest współpraca organizacji i klubów sportowych z samorządem.


redaktor Włodzimierz Machnikowski, Marcin Gruchała -właściciel klubu Arka Gdynia, Bartosz Brodziński z Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju "Maximus", Jacek Fopke - Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskie, Rafał Juszczyk - dyrektor ZSP w Pogórzu gm. Kosakowo oraz Taduesz Szmiot przewodniczący Rady Miasta Gdynia
Na zdjęciu od lewej: redaktor Włodzimierz Machnikowski, Marcin Gruchała właściciel klubu Arka Gdynia, Bartosz Brodziński z Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju „Maximus”, Jacek Fopke Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Rafał Juszczyk dyrektor ZSP w Pogórzu gm. Kosakowo oraz Taduesz Szmiot – przewodniczący Rady Miasta Gdynia

Kaszubska sieć samorządów i siła jej współpracy

Gośćmi tej dyskusji byli Rafał Siemaszko – poseł na Sejm RP, Arkadiusz Kraszkiewicz – wiceprezydent Wejherowa, Aleksandra Kosiorek – prezydent Miasta Gdyni, Mieczysław Grzegorz Gołuński – burmistrz Kartuz oraz Anna Okrój – przewodnicząca Komisji sportu, Rekreacji i Promocji Rady Miejskiej Rumi. Panel poświęcony był kluczowej roli szerokiej współpracy między samorządami Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem samorządów regionu kaszubskiego. Rozmawiano o tym, jak skoordynowane działania i partnerstwa między gminami i powiatami przyczyniają się do skuteczniejszego rozwiązywania wspólnych problemów, efektywniejszego wykorzystania zasobów oraz realizacji strategicznych projektów na poziomie regionalnym. Podkreślano, że silna i zintegrowana sieć samorządowa zwiększa atrakcyjność inwestycyjną regionu, wzmacnia jego głos na arenie krajowej i europejskiej oraz podnosi jakość życia mieszkańców poprzez lepszą koordynację usług publicznych, inicjatyw kulturalnych i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Rozmawiano również o potencjalnych obszarach dalszej intensyfikacji współpracy i o tym, jak budować trwałe i owocne partnerstwa między różnymi jednostkami samorządu terytorialnego na Pomorzu.

redaktor Patrycja Drewa, Rafał Siemszko - poseł na Sejm RP, Arkadiusz Kraszkiewicz - wiceprezydent Wejherowa, Aleksandra Kosiorek - prezydent Miasta Gdyni, Mieczysław Grzegorz Gołuński - burmistrz Kartuz, Anna Okrój - Przewodnicząca Komisji sportu, Rekreacji i Promocji Rady Miejskiej Rumi
Na zdjęciu od lewej: redaktor Patrycja Drewa, Rafał Siemszko – poseł na Sejm RP, Arkadiusz Kraszkiewicz –  wiceprezydent Wejherowa, Aleksandra Kosiorek – prezydent Miasta Gdyni, Mieczysław Grzegorz Gołuński – burmistrz Kartuz, Anna Okrój – przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji Rady Miejskiej Rumi.

Tarcza Bałtyk - bezpieczeństwo Pomorza i Polski

Ostatni, czwarty panel, opierając się na strategicznym znaczeniu regionu dla obronności kraju, skupił się na koncepcji "Tarczy Bałtyk" jako kluczowego elementu wzmacniania bezpieczeństwa morskiego Polski i całego regionu. W rozmowie wzięli udział adm. Jędrzej Czajkowski doradca Ministra Obrony Narodowej ds. morskich, Kazimierz Plocke – poseł na sejm RP, Maciej Samsonowicz – doradca Ministra Obrony Narodowej oraz Michał Pasieczny –burmistrz Rumi. Dyskutowano o integracji systemów obronnych, współpracy międzynarodowej z innymi państwami bałtyckimi i NATO, a także o inwestycjach w nowoczesne technologie i infrastrukturę militarną. Eksperci analizowali zagrożenia hybrydowe i konwencjonalne w regionie Morza Bałtyckiego oraz przedstawiali działania, które mogą przeciwdziałać niebezpieczeństwom. Podkreślano znaczenie Pomorza jako strategicznego obszaru z kluczowymi portami i infrastrukturą krytyczną dla bezpieczeństwa energetycznego i transportowego kraju. Rozmawiano również o roli społeczności lokalnej i samorządów w budowaniu odporności regionu na potencjalne kryzysy i zagrożenia.

adm. Jędrzej Czajkowski - doradca Ministra Obrony Narodowej ds. morskich, Kazimierz Plocke - poseł na sejm RP, Maciej Samsonowicz - doradca Ministra Obrony Narodowej oraz Michał Pasieczny - burmistrz Rumi
Na zdjęciu od lewej: adm. Jędrzej Czajkowski  – doradca Ministra Obrony Narodowej ds. morskich, Kazimierz Plocke –  poseł na sejm RP, Maciej Samsonowicz – doradca Ministra Obrony Narodowej oraz Michał Pasieczny – burmistrz Rumi.


Konferencja „Przyszłość Gdyni i Pomorza – megaprojekt dla regionu i Polski” stanowiła ważny krok dla przyszłości regionu, łącząc perspektywy gospodarcze, społeczne, kulturowe i bezpieczeństwa. Zapowiedziane inwestycje i ożywiona dyskusja ekspertów dają nadzieję na dynamiczny i zrównoważony rozwój Pomorza w nadchodzących latach. Potwierdzono konieczność realizacji Drogi Czerwonej i modernizacji Estakady Kwiatkowskiego, zapowiedziano powstanie Zielonego Okręgu Przemysłowego. Panele dyskusyjne dotyczyły gospodarczego potencjału morza i portu, jakości życia i roli sportu, współpracy kaszubskich samorządów oraz bezpieczeństwa regionu w kontekście „Tarczy Bałtyk”. Konferencja podkreśliła strategiczne znaczenie Pomorza dla kraju i zainicjowała ważne kroki w planowaniu jego przyszłości.

  • ikonaOpublikowano: 06.05.2025 10:21
  • ikona

    Autor: Zofia Marczak (zofia.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.05.2025 15:52
  • ikonaZmodyfikował: Zofia Marczak
ikona

Najnowsze