Co nowego

Radni oficjalnie w sprawie cen energii

Większość radnych (23 z 28) zagłosowało za przyjęciem rezolucji, w której Rada Miasta Gdyni apeluje do rządu o stanowcze kroki w sprawie cen energii elektrycznej, fot. Paweł Kukla

Większość radnych (23 z 28) zagłosowało za przyjęciem rezolucji, w której Rada Miasta Gdyni apeluje do rządu o stanowcze kroki w sprawie cen energii elektrycznej, fot. Paweł Kukla

Podczas wrześniowej sesji większością głosów Rady Miasta Gdyni została przyjęta rezolucja w sprawie kosztów zakupu energii elektrycznej. W ten sposób radni oficjalnie wyrazili swoje zaniepokojenie ogromnym wzrostem stawek, kierując apel do rządu o podjęcie działań zmierzających do ustabilizowania cen. Przypomnijmy, że niedawno odbyło się otwarcie ofert dla grupy zakupowej NORDA, której liderem jest Gdynia. Proponowana stawka pięciokrotnie przewyższa aktualną cenę energii elektrycznej.


Pierwszą z uchwał podjętych na środowej (28 września) sesji Rady Miasta Gdyni była wniesiona z inicjatywy klubu Samorządność rezolucja, którą radni apelują do premiera RP o pilne decyzje w sprawie ustabilizowania cen energii elektrycznej dla samorządu. Za przyjęciem uchwały opowiedziała się większość z miejskich radnych (23 głosy za, 5 głosów przeciw).

To efekt dramatycznych podwyżek cen, z którymi borykają się w ostatnim czasie samorządy w całym kraju, a które w zeszłym tygodniu dotknęły także Gdyni. W ubiegły czwartek otwarto oferty w przetargu na zakup energii elektrycznej w 2023 roku, a jedyna zaproponowana cena (przez spółkę Energa-Obrót) przekroczyła nawet najśmielsze szacunki urzędników. Dostawca zaproponował nie tylko Gdyni, ale łącznie kilkudziesięciu samorządom i instytucjom zrzeszonym w ramach wspólnej grupy zakupowej NORDA kwotę niemal pięciokrotnie wyższą niż przed rokiem, na dodatek nie uwzględniając oświetlenia ulicznego.

Tak ogromny wzrost mógłby poważnie zachwiać miejskim budżetem - niemal błyskawicznie rozpoczęto poszukiwania oszczędności, które pozwolą utrzymać usługi publiczne na dotychczasowym poziomie. Jako pierwsze wskazano rezygnacje z organizacji w tym roku jarmarku świątecznego oraz miejskiego sylwestra, co stanowi jedynie ułamek potrzebnej kwoty. Jedyną szansą na uratowanie samorządowych finansów są natomiast zdecydowane ruchy ze strony rządu - na przykład odgóne uregulowanie cen energii elektrycznej.

Poniżej pełna treść rezolucji przyjętej przez Radę Miasta Gdyni:



W imieniu gdyńskiej społeczności Rada Miasta Gdyni wyraża swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją, w której spółki Skarbu Państwa przedstawiają oferty na zakup energii elektrycznej kilkukrotnie przekraczające dotychczasowe koszty zakupu prądu.

Samorządy, w tym gdyński, prowadzą od lat działania, które mają na celu stabilizowanie cen przez współtworzenie grup zakupowych, jak również wprowadzanie rozwiązań związanych z wymogami „Ustawy o Elektromobilności”, odpowiadającej na część wyzwań klimatycznych.

Obecna sytuacja, w której kolejne postępowania przetargowe prowadzą do pięciokrotnych podwyżek cen za energię elektryczną na rok 2023, niesie olbrzymie zagrożenie dla możliwości zapewnienia podstawowych usług, jak oświetlenie ulic, transport publiczny (w roku 2023 ponad 40% przewozów realizowanych będzie trolejbusami i autobusami elektrycznymi), czy ogrzewanie i oświetlenie obiektów użyteczności publicznej. Stopniowe osłabianie samodzielności dochodowej i stabilności finansowej samorządów prowadzą do sytuacji, gdy nawet co dziesiąta gminna złotówka może być przeznaczana na pokrycie faktur, wystawianych przez spółki Skarbu Państwa.

Równie trudna sytuacja dotyka małych i średnich przedsiębiorców, a także organizacje pozarządowe. Niemal każdego dnia docierają do nas  informacje o zakończeniu działalności przez podmioty gospodarcze – to osobiste tragedie właścicieli firm, ale także ich pracowników i kontrahentów, mające istotny wpływ na ekosystem gospodarczy miasta.

Rada Miasta Gdyni apeluje do Prezesa Rady Ministrów o pilne wdrożenie mechanizmów osłaniających polskie samorządy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe przed wysokimi cenami energii elektrycznej.

Wnioskujemy o wprowadzenia narzędzi stabilizujących, w których stawki opłat za energię będą waloryzowane jedynie o wskaźnik inflacji publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Samorząd to Mieszkańcy, obecna sytuacja wpływa na życie każdego z nich! 


Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
Joanna Zielińska

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2022 13:34
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2022 12:17
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze