Co nowego

Razem dla planety

Grafika promująca akcję „Godzina dla Ziemi” // materiały prasowe WWF

Grafika promująca akcję „Godzina dla Ziemi” // materiały prasowe WWF

W sobotę, 26 marca o godz. 20.30 w wielu miejscach na świecie na 60 minut zgasną światła. W naszym mieście zostanie wyłączone oświetlenie m.in.: InfoBoksu, Muzeum Emigracji, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego czy herbu Gdyni na budynku Urzędu Miasta. Wszystko w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Ma ona zwrócić uwagę na zmiany klimatu i skłonić do refleksji. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Razem dla planety”.


„Godzina dla Ziemi” to międzynarodowa akcja promująca ideę ochrony klimatu, którą organizuje WWF (World Wide Fund for Nature – Światowy Fundusz na rzecz Przyrody). Finał przedsięwzięcia przypada zawsze w ostatnią sobotę marca. Wtedy na godzinę są wyłączane iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów na całym świecie. Do akcji często włączają się też mieszkańcy miast, którzy gaszą światło w swoich domach. To symboliczny wyraz troski o naszą planetę oraz różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów.

W Polsce odbędzie się 15. edycja tego wydarzenia. Tym razem „Godzina dla Ziemi” wybije 26 marca o godz. 20.30. Gdynia tradycyjnie przyłączy się do akcji.

– Obecnie zmagamy się z wieloma kryzysami. W skali światowej jeden z nich to kryzys klimatyczny. Jesteśmy świadomi, jak wiele mamy do zrobienia na poziomie jednostek, społeczności, a także całego systemu. Nasze główne zadanie to redukcja emisji gazów cieplarnianych. Jedną z dróg, aby to osiągnąć, jest zmniejszanie zużycia energii oraz efektywność energetyczna. Oczywiście nie zrobimy tego w jedną godzinę. Jednak w ramach akcji WWF ważne jest to, aby na chwilę się zatrzymać. Istotna jest także debata o tym, jak gospodarujemy zasobami Ziemi. W sobotę o godz. 20.30 wyłączymy podświetlenie herbu miasta, a wiele innych podmiotów dołączy do tej akcji, aby symbolicznie okazać jedność i troskę o naszą planetę – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W których gdyńskich budynkach zapadnie ciemność? Zgaśnie oświetlenie InfoBoksu, Muzeum Emigracji, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Uniwersytetu Morskiego, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu czy biurowca 3T Office Park. Podświetlenie elewacji Teatru Muzycznego również będzie wyłączone. W obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu oświetlenie zostanie ograniczone do minimum (wyjątkiem będą miejsca, w których będą się odbywać treningi lub mecze). Centrum Riviera zgasi neony i logotypy na budynku. Natomiast Sportowa Centrum wyłączy oświetlenie zewnetrzne obiektu przy ul. Sportowej 8 oraz podświetlenie elewacji budynków znajdujących się przy Drodze Gdyńskiej. Z kolei Łużycka Office Park i budynek PLUS wyłączą oświetlenie reklam i terenu zewnętrznego.

Do udziału w akcji zachęcamy również gdynian. Wystarczy zgasić światło w swoim mieszkaniu między godz. 20.30 a 21.30.

Ponadto w niedzielę, 27 marca w Centrum Nauki Experyment odbędzie się spotkanie na temat ocieplenia klimatu pt. „Science Cafe. Klimatycznie (nie)odpowiedzialni”. Gościem będzie prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN.

O „Godzinie dla Ziemi”


Akcja ma skłaniać do refleksji i przypominać o wyzwaniach, przed którymi stoi ludzkość, a także motywować do działania. Inicjatorzy wydarzenia chcą zwrócić uwagę na to, że należy ograniczać degradację środowiska i redukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmian klimatu.

– Wykorzystanie paliw kopalnych jest głównym źródłem gazów cieplarnianych w atmosferze i przyczyną ogrzewania się Ziemi – a także ważnym motywem konfliktów międzynarodowych. Jeżeli nie zatrzymamy wzrostu średniej temperatury na poziomie 2◦C, zmiany klimatyczne spowodują napięcia i konflikty związane z dostarczaniem wody. Miliony ludzi będą zmuszone do migracji z powodu susz lub podniesienia się poziomu morza. Możemy tego uniknąć, jeśli większość państw zrezygnuje z paliw kopalnych, zastępując je lokalnymi źródłami energii odnawialnej, opartymi na energii wiatru i słońca. Z ropy i gazu możemy zrezygnować – z wody nie – mówi Mikołaj Troczyński, starszy specjalista ds. odnawialnych źródeł energii WWF.

W tym roku „Godzina dla ziemi” odbędzie się pod hasłem „Razem dla planety”.

  • ikonaOpublikowano: 25.03.2022 07:53
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2022 09:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze