Co nowego

Robert Lewandowski inwestuje w gdyńską firmę

Współwłaścicielem firmy został Robert Lewandowski. fot. materiały prasowe

Współwłaścicielem firmy został Robert Lewandowski. fot. materiały prasowe

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni powstało innowacyjne narzędzie, które ma wykrywać i zapobiegać przemocy w sieci. Za jej stworzenie odpowiedzialne jest laboratorium Fido AI firmy Samurai Labs. W projekt zainwestował Robert Lewandowski.

Za inicjatywą stworzenia technologii „Samurai” stoi Michał Wroczyński, lekarz i przedsiębiorca działający w branży nowych technologii. Narzędzie będzie wykrywać i blokować niebezpieczne treści. - Wiadomości o charakterze pedofilskim czy nękającym „Samurai” będzie blokował w czasie rzeczywistym, jeszcze za nim dotrą do odbiorcy — zapewnia Wroczyński, prezes Samurai Labs i dodaje – Nie chcemy cenzurować internetu, każdy ma prawo do swoich poglądów czy wypowiedzi. W internecie nie może być jednak miejsca dla przemocy, zwłaszcza w stosunku do dzieci. Zastanówmy się przez chwilę, czy często na ulicy spotykamy osoby, które wykrzykują do przechodniów „życzę Ci śmierci”? Raczej nie… A w sieci takie wpisy to codzienność. „Samurai" ma właśnie przeciwdziałać tego typu zachowaniu, które w realnym świecie jest nieakceptowane. Dzięki naszemu rozwiązaniu będziemy mogli uchronić dzieci przed tego typu agresją.

W sytuacji wykrycia przestępstwa oprogramowanie ma automatycznie blokować nadawcę i powiadamiać administratorów o możliwym złamaniu prawa. „Samurai” będzie wykorzystywana tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko doświadczenia cyberprzemocy, czyli na forach internetowych, portalach randkowych czy komunikatorach. Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją, przytacza wyniki badań, w których to sztuczna inteligencja „Samuraja” była w stanie wykryć aż 84 proc. przypadków przemocy.

Twórcy wyjaśniają, że jest to możliwe dzięki temu, że system analizuje rozmowy za pomocą połączenia uczenia maszynowego z wnioskowaniem (tzw. trzecia fala sztucznej inteligencji) opartym o wiedzę ekspercką oraz język. - Mark Zuckerberg zakłada, że na skuteczne rozwiązanie, które będzie wykrywać przemoc w internecie, trzeba poczekać jeszcze od 5 do 10 lat. System AI Facebooka wyłapuje zaledwie 38% wypowiedzi, które uznano za szerzące nienawiść. Dzięki naszemu autorskiemu podejściu, rozwijanemu już od pięciu lat, wyprzedziliśmy zespoły pracujące nad tym zagadnieniem. To, co dziś jest odległe dla światowych gigantów, dla naszego zespołu jest w zasięgu ręki. Dlatego właśnie powstało Samurai Labs, agregujące wiedzę i doświadczenie ekspertów, oraz łączące symboliczne i statystyczne metody sztucznej inteligencji w rozwiązanie, które uczyni internet bezpieczniejszym. Przewaga technologiczna, jaką osiągnęliśmy, pozwoli nam zrealizować ten cel, a także zająć pozycję lidera na nowym, wartym miliardy dolarów rynku – przekonuje prezes Wroczyński.

Cyberprzemoc, czyli przemoc stosowana w środowisku internetowym, pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku. Dzisiaj najczęściej rozprzestrzenia się za pomocą portali społecznościowych, komunikatorów, aplikacji czy e-maili. Obecnie każda osoba, a w szczególności dzieci, są narażone na działanie stalkerów czy cyberbullying. Skutkuje to szeregiem konsekwencji społecznych i ekonomicznych.

Współwłaścicielem firmy został Robert Lewandowski. Nie jest to pierwsza inwestycja piłkarza w Polsce. Lewandowski i jego żona są właścicielami m.in. agencji marketingowej „Stor9_”.

Więcej informacji o działalności Samurai Labs TUTAJ.

  • ikonaOpublikowano: 29.08.2018 13:44
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.07.2019 19:23
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze