Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Rower cargo – sposób na pandemię

Rowery cargo w akcji, fot. Mobilna Gdynia

Rowery cargo w akcji, fot. Mobilna Gdynia

Wydają się być rozwiązaniem skrojonym idealnie pod nową rzeczywistość, dlatego szczególnie warto z nich skorzystać. Po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej pandemią, gdyńskie rowery do zadań specjalnych wróciły do wypożyczalni. Mogą korzystać z nich mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy firmy, które chętnie wykorzystują je np. do dowozów.

Idealne na nowe warunki


Ekologicznie, sprawnie i szybko w miejskiej przestrzeni oraz na świeżym powietrzu, bez bezpośredniego kontaktu z innymi osobami – lista zalet korzystania z roweru w czasie pandemii jest długa. A gdy dodatkowo mówimy o nietypowych jednośladach, w których można bez problemu przewozić kilkadziesiąt kilogramów dodatkowego bagażu, to wybór wydaje się oczywisty. Gdyńskie rowery cargo polecają się do wypożyczenia w „nowej normalności”!

Wypożyczalnia rowerów towarowych wznowiła działanie dokładnie 18 maja, po blisko dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią i obostrzeniami. Teraz znów do usług mieszkańców, organizacji i firm z terenu Gdyni oddano łącznie aż 15 pojazdów z elektrycznym wspomaganiem.

Przypomnijmy, że miasto Gdynia bierze udział w dwóch projektach dofinansowanych ze środków europejskich (COBiUM - Cargo Bikes in Urban Mobility oraz projekt CityChangerCargoBike), dzięki którym do dyspozycji jest kilka typów rowerów z różnymi skrzyniami, trzykołowych i dwukołowych o różnym przeznaczeniu. Niektóre zostały zaprojektowane do przewozu dzieci, inne idealnie nadają się do transportu towarów. Każdy z nich można osobiście przetestować, korzystając z wypożyczenia.

- To genialne rozwiązanie, szczególnie przydatne w miejskiej przestrzeni, które wielokrotnie doceniliśmy już wcześniej. Nowe okoliczności sprawiają, że korzystanie z rowerów towarowych oznacza teraz jeszcze więcej korzyści. Gorąco zachęcam do skorzystania z wypożyczalni i sprawdzenia możliwości naszych cargo-bike’ów. A jest ich sporo, bo możemy chociażby podwieźć nasze pociechy do szkoły, dostarczyć zamówienie naszym klientom czy po prostu przewieźć większe zakupy bez korzystania z samochodu. Wierzę, że to przyszłość miejskiej mobilności – zachęca Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Rowery, które pomagały


Rowery przed i po każdym wypożyczeniu przechodzą obowiązkową dezynfekcję. Miały też swoją „misję” do spełnienia podczas szczytowego momentu pandemii – z jednego z nich korzystała restauracja „Muszla”, która wypożyczyła rower już wcześniej. Gdy wszyscy postawiliśmy na domową izolację i bezpieczeństwo, gdyński cargo bike uczestniczył w głośnej, oddolnej akcji #gastropomaga i dowoził jedzenie dla personelu szpitala. Przydał się nawet... przy kreatywnej, internetowej promocji działań restauracji, co widać w dołączonym poście z facebookowego profilu „Muszli”.


Są rozchwytywane także po reaktywacji wypożyczalni – w tej chwili korzysta z nich np. popularna gdyńska pierogarnia „Pierożek”, która dostarcza klientom zamówienia na wynos. Sporym zainteresowaniem cieszą się wypożyczenia na prywatne potrzeby, korzystać będzie też Laboratorium Innowacji Społecznych czy Biblioteka Gdynia. Cały czas dowożą też śniadania dla najbardziej aktywnych uczestników miejskiego konkursu „Do pracy jadę rowerem”.

Domyślnie czas bezpłatnego wypożyczenia roweru towarowego to cztery tygodnie. Wszelkie informacje na temat rowerów oraz formularze rezerwacyjne można znaleźć pod tym adresem.

ikona

Zobacz także

Najnowsze