Co nowego

Ruszają „Lekcje z Bohaterami”

Henryka Krzywonos-Strycharska z Krzysztofem i Wojciechem Jankowskimi // fot. Katarzyna Balcerzak

Henryka Krzywonos-Strycharska z Krzysztofem i Wojciechem Jankowskimi // fot. Katarzyna Balcerzak

Dwa pokolenia wspólnie – tych urodzonych w wolnej Polsce po roku 2000, i tych, którzy czterdzieści lat temu o tę wolność walczyli. W Gdyni zainaugurowano wyjątkowy projekt – „Lekcje z Bohaterem”, który potrwa przez cały rok szkolny. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkie placówki edukacyjne z województwa pomorskiego.

 

„Umów się na lekcje z bohaterem” to najnowszy projekt edukacyjny realizowany w województwie pomorskim. Niezwykłe spotkania podczas których młodzież może bezpośrednio porozmawiać z postaciami z kart książek od historii, zainaugurowano 30 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 3 w Gdyni.
Będziemy prowadzić niezwykłe „żywe” lekcje historii, podczas których młodzież będzie mogła bezpośrednio porozmawiać z bohaterami, którzy są twarzą ważnych wydarzeń historycznych – opowiada Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który wraz z bratem, Krzysztofem, dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 jest odpowiedzialny za realizacje projektu.
Wczoraj w ZSP 3 na gdyńskiej Dąbrowie było bardzo gwarno i wzruszająco. Na inauguracyjne spotkanie przybyli: minister Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Andrzej Krajniak, przedstawiciel Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, Jan Okulicz, wiceprezes Stowarzyszenia Sybiraków oraz całe grono kombatantów. Wyjątkowym gościem i bohaterką pierwszej z historycznych lekcji była Henryka Krzywonos-Strycharska, najsłynniejsza polska tramwajarka. Na spotkanie z nią czekała klasa ósma.
Cyklicznie jeżdżę do szkół, spotykam się z młodzieżą, dlatego z wielką przyjemnością biorę udział w tym projekcie – opowiada Henryka Krzywonos-Strycharska. – Zawsze przekonuję młodych ludzi, że 80 rok, zaczęli ludzie Wolnych Związków Zawodowych, ale skończyliśmy jako cała Polska. Nam wszystkim należą się laury, jako Polakom, ze te rzeczy które wtedy zrobiliśmy. Gdy słyszę, że jestem bohaterem tamtych lat, to myślę o tym z przymrużeniem oka. Uważam, że każde dziecko powinno pójść do domu spytać babcię, dziadka, co oni wtedy robili.

Ósmoklasiści, urodzeni w roku 2010, którzy o Sierpniu 80 słyszeli od swej nauczycielki, niezwykle zaangażowanej Katarzyny Lindy na swoją bohaterkę czekali z ogromną ciekawością.

Byłam wtedy tylko trochę starsza, niż wy teraz, zielona jak ogórek i prowadziłam ten tramwaj nie mając pojęcia, że dzieje się historia – opowiadała uczniom, którzy słuchali tej historii jak najciekawszego filmu.

Do projektu „Lekcje z bohaterem”, w którym pojawią się nie tylko najważniejsze osoby Wydarzeń Sierpniowych, ale także żołnierze, AK, przedstawiciele osób wysiedlonych, represjonowanych, Sybiraków, mogą się zgłaszać wszystkie szkoły z województwa pomorskiego. Wcześniej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.10.2024 11:00
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.10.2024 16:35
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze