Co nowego

Sekrety Kępy Oksywskiej odkryte

W sobotę 22 sierpnia 2015 roku na miłośników pieszych wędrówek, przyrody, a zwłaszcza historii czekała nie lada gratka. Prawie 10 kilometrowy rajd po Kępie Oksywskiej zorganizował Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej i dr Jarosław Kłodziński.Plan rajdu przewidywał wiele atrakcji. Uczestnicy marszu mieli okazję poznać historię Kępy Oksywskiej XX i XXI wieku. Natomiast na terenie Akademii Marynarki Wojennej cofnęli się w czasie o 2200 lat czyli do II i I w. p.n.e., kiedy na terenie dzisiejszego Oksywia powstawała kultura oksywska. W auli Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej podczas prezentacji audio-wizualnej przedstawiono zbiór fotografii począwszy od 1919 roku do czasów współczesnych z terenów Oksywia. 
 
Ponadto, podczas wędrówki przybliżona została m.in. geneza powstania Akademii Marynarki Wojennej, koszarów na terenie Oksywia w latach 30. XX w. oraz obozów pracy przymusowej dla ukraińskich kobiet na Oksywiu i na Obłużu. Na zakończenie rajdu odbył się konkurs z nagrodami.

W sobotnim rajdzie wzięło udział 166 osób. Uczestnicy pokonali trasę liczącą ponad 8 km. Róznica wznisień wyniosła 180 m.
 
Organizatorzy planują kolejne rajdy we wrześniu i październiku. Wówczas operatorzy gdyńskich obiektów militarnych, które znajdują się na terenach zamkniętych, czyli Marynarka Wojenna i jeden z deweloperów, zezwolą wejść do nich.

  • ikonaOpublikowano: 24.08.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze