Co nowego

Senat RP ustanowił 2026 Rokiem Miasta Gdyni

Od lewej: dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder, przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i senator Sławomir Rybicki (fot. Jakub Winiewski)

Od lewej: dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder, przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i senator Sławomir Rybicki (fot. Jakub Winiewski)

Podczas posiedzenia 14 maja 2025 r. Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą 2026 Rokiem Miasta Gdyni. Uczcił w ten sposób przypadający wówczas jubileusz stulecia nadania Gdyni praw miejskich, a także docenił jej znaczenie w rozwoju gospodarczym Polski oraz przemianach ustrojowych. Uchwałę poparło wszystkich 83 głosujących senatorów.

 Prace nad uchwałą trwały od września 2024 r.
Gdynia powinna być obecna, szczególnie w roku 2026, w swoje stulecie, w całej przestrzeni publicznej Polski, również poza granicami. Ta uchwała to akt o charakterze państwowym i podnosi rangę tego jubileuszu, a Gdynia to po prostu zasługuje – wyjaśniał senator Sławomir Rybicki.

Sto lat temu Gdynia otrzymała prawa miejskie, ale jest ciągle młodym, dynamicznym, szybko rozwijającym się ośrodkiem. Dla nas wszystkich Gdynia to symbol odradzającego się państwa po latach zaborów. To dowód na to, że obywatele Rzeczpospolitej – mimo różnic politycznych, różnych doświadczeń – potrafili ponad podziałami zbudować najnowocześniejszy nad Bałtykiem port i miasto, które szybko stawało się jednym z największych w odradzającej się Rzeczpospolitej. Siłą Gdyni ciągle jest to, że pamięta o swoich kaszubskich korzeniach i potrafi zjednoczyć wszystkich mieszkańców w idei budowy miasta morskiego i nowoczesnego – dodawał senator Kazimierz Kleina.


 
Uchwała ustanawiająca rok 2026 Rokiem Miasta Gdyni to pierwszy tego rodzaju dokument w historii Polski. Dotychczas żadne inne miasto w naszym kraju nie zostało w ten sposób uhonorowane. Jak mówi treść dokumentu, rok 2026 ma być czasem przypomnienia wyjątkowej historii Gdyni, która powstała w wyniku urzeczywistnienia wizjonerskich planów budowniczych II Rzeczypospolitej wybudowania nowego miasta nad morzem, czasem przybliżenia losów Kaszubów, którym przyszło współdzielić ziemie ojców z rodakami napływającymi z różnych zakątków kraju oraz czasem tworzenia impulsu do dalszego kreatywnego rozwoju, z poszanowaniem dotychczasowych osiągnięć i tradycji.
 
Po przegłosowaniu uchwały marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wręczyła pamiątkowy egzemplarz dokumentu prezydent Gdyni Aleksandrze Kosiorek.
Jestem bardzo szczęśliwa, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej, co warte podkreślenia – jednogłośnie i ponad partyjnymi podziałami – przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2026 Rokiem Miasta Gdyni. Z całego serca dziękuję Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej, a szczególnie senatorom Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i Sławomirowi Rybickiemu, bez których wsparcia nie byłoby tej uchwały, za to wyróżnienie. To dla mnie i dla Gdyni nie tylko symboliczny gest. To wyraz uznania dla wyjątkowej roli, jaką Gdynia odegrała i nadal odgrywa w historii Polski – mówiła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podczas przemówienia w Senacie.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i senator Sławomir Rybicki stojący w sali posiedzeń Senatu z egzemplarzem uchwały
Od lewej: marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i senator Sławomir Rybicki z egzemplarzem uchwały (fot. Jakub Winiewski)
 
Rok Miasta Gdyni, który świętować będziemy w 2026 r., w setną rocznicę powstania miasta, to dla nas – mieszkańców – nie tylko powód do dumy, ale i zobowiązanie. Zobowiązanie, by pielęgnować pamięć o tych, którzy budowali to miasto. By czerpać z ich odwagi, ich miłości do Polski. I by wciąż na nowo budować Gdynię jako miejsce silne takimi wartościami jak wspólnotowość, solidarność i otwartość na świat.
To wspaniały gest ze strony Senatu RP, że zdecydował o tym, że przyszły rok będzie rokiem naszego miasta. To daje nam szereg możliwości, również w kontaktach z administracją publiczną, na to, żeby móc w odpowiedni sposób na tę administrację oddziaływać, żeby móc wspólnie świętować w przyszłym roku stulecie naszego miasta – podkreślał przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot.
 
Pomysł ten wspierał senator Sławomir Rybicki, który pilotował go w wyższej izbie parlamentu. Na jego rzecz aktywnie działał także senator Kazimierz Kleina. Przyjęcie uchwały to ukoronowanie starań trwających od dłuższego czasu – podczas wyjazdowego posiedzenia senackich komisji Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych, które odbyło się we wrześniu 2024 r., prezydent Aleksandra Kosiorek rozmawiała o tym pomyśle z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Efektem spotkania był list do Senatu z formalnym wnioskiem w tej sprawie. Do wyższej izby parlamentu skierowała go Prezydent Gdyni.

Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder, przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, marszałek Senatu MaDyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot siedzący przy stole konferencyjnym z senatorami Ryszardem Świlskim i Sławomirem Rybickim oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską
Po przyjęciu uchwały dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot spotkali się z senatorami Ryszardem Świlskim i Sławomirem Rybickim oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską (fot. Jakub Winiewski)

Pilotowania pomysłu podjął się senator Sławomir Rybicki, który jest jednocześnie członkiem Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Gdyni. 8 kwietnia 2025 r. referował go przed Komisją Ustawodawczą Senatu, która przyjęła projekt uchwały w tej sprawie. Trzy dni później spotkał się w tej sprawie z prezydent Gdyni Aleksandrą Kosiorek i przewodniczącym Rady Miasta Gdyni Tadeuszem Szemiotem. Wraz z senatorem Kazimierzem Kleiną oraz dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder wzięli oni także udział w 34. posiedzeniu Senatu, w trakcie którego przegłosowano przyjęcie uchwały.

Częścią obchodów setnej rocznicy nadania Gdyni praw miejskich będzie wystawa, która na początku 2026 r. prezentowana będzie w gmachu Senatu.
Wystawa nie tylko będzie opowiadała o historii, ale będzie pokazywała najmocniejsze punkty naszego miasta. Będzie opowiadała o Gdyni morskiej, o mieście, które ma tradycje morskie, o Gdyni modernistycznej również i o Gdyni, która powstała w miejscu kaszubskiej wsi – wyjaśniała dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder.

Na wystawę złożą się eksponaty pochodzące z Muzeum Miasta Gdyni, a także tablice z infografikami prezentujące najważniejsze momenty z historii naszego miasta.

Pełny zapis filmowy dwudniowego 34. posiedzenia Senatu RP z 14 i 15 maja 2025 r. dostępny jest na stronie Senatu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.05.2025 15:15
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.05.2025 16:08
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze