Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Co nowego

Słodkie zbiory z dachu Urzędu Miasta. Za nami pierwsze miodobranie

Wojciech Albecki, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni na dachu Urzędu Miasta Gdyni, prezentuje pyłek pszczeli z tegorocznych zbiorów (fot. Zofia Marczak)

Wojciech Albecki, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni na dachu Urzędu Miasta Gdyni, prezentuje pyłek pszczeli z tegorocznych zbiorów (fot. Zofia Marczak)

Na dachu Urzędu Miasta Gdyni przy ul. Piłsudskiego odbyło się pierwsze tegoroczne miodobranie. Cztery ule, które od kilku lat funkcjonują w tym nietypowym miejscu, znów wypełniły się miodem wyprodukowanym przez dziesiątki tysięcy pracowitych pszczół.


Pszczoły zamieszkały na dachu magistratu w 2020 roku. Pasieka prowadzona jest we współpracy z firmą OPEC, która opiekuje się w sumie czterema pasiekami – trzy z nich znajdują się właśnie w Gdyni. W miodobraniu, wziął udział również prezes OPEC, Wojciech Folejewski, który obawiał się o tegoroczny zbiór przez dość chwiejną, majową pogodę.
Codzienną opiekę nad gdyńskimi pszczołami sprawuje pszczelarz Wojciech Albecki, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni. W szczycie sezonu w każdym z uli znajduje się od 50 do nawet 100 tysięcy pszczół rasy Buckfast, które zapylają miejskie rośliny i gromadzą nektar przerabiany później na miód.
W ubiegłym roku przeprowadziliśmy dwa miodobrania, z których pozyskaliśmy 178 kg miodu. Bywały jednak sezony, gdy zbieraliśmy miód trzykrotnie – tak jak w 2023 roku, kiedy padł rekord: 211 kg. Zazwyczaj jest to miód wielokwiatowy, ale zdarza się, że dominuje smak lipy lub robinii akacjowej – mówi Wojciech Albecki.



Wideo i montaż Sławomir Okoń.


Nowa królowa w pasiece

W tym sezonie do jednego z uli została poddana nowa królowa pszczela rasy Buckfast. To tegoroczna matka oznaczona niebieską opalitką z numerem 63, unasienniona naturalnie na pasieczysku.

Matki pszczele wymienia się co 2–3 lata, ponieważ z czasem tracą swoją wydajność. Młoda królowa jest bardziej plenna, szybko zaczyna intensywnie czerwić, co zwiększa liczbę robotnic w ulu. To daje szansę na większe zbiory – wyjaśnia pszczelarz.


Wprowadzenie nowej królowej to precyzyjny proces. Pszczoły muszą zaakceptować nową matkę, dlatego umieszcza się ją w klateczce z ciastem cukrowo-miodowym. Dzięki temu owady stopniowo przyzwyczajają się do jej zapachu.

Wnętrze ula z ramkami pełnymi miodu i pszczołami
Wnętrze jednego z uli, mieszczącego się na dachu UM Gdynia (fot. Zofia Marczak)


Miejski miód już w słoikach

Pasieka na dachu Urzędu Miasta działa nieprzerwanie od 2020 roku. Przez kilka miesięcy w roku pszczoły pracują intensywnie, zapylając miejską zieleń i produkując miód, który trafia do słoików.
Kolejne miodobranie planowane jest jeszcze w tym sezonie. Jeśli pogoda pozostanie sprzyjająca, pszczoły ponownie przyniosą słodki plon – prosto z serca Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 04.07.2025 11:07
  • ikona

    Autor: Zofia Marczak (zofia.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.07.2025 16:33
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze