Co nowego

Studenci pracują w PPNT nad ekokosmetykami

Młodzi biotechnolodzy będą przez najbliższe tygodnie szukać w Biolaboratorium PPNT Gdynia sposobów na naturalne zakonserwowanie kosmetyków, fot. Kamil Złoch

Młodzi biotechnolodzy będą przez najbliższe tygodnie szukać w Biolaboratorium PPNT Gdynia sposobów na naturalne zakonserwowanie kosmetyków, fot. Kamil Złoch

Chociaż wciąż są jeszcze studentami i uczniami, mogą pomóc firmom we wprowadzaniu innowacji do ich produktów – na przykład kosmetyków, z których korzystamy na co dzień. Trwa kolejna edycja programu InnovaBio Pomorze, a w biolaboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego młodzi biotechnolodzy szukają m.in. naturalnych, ekologicznych konserwantów w różnych gatunkach roślin. Z rezultatów ich badań skorzystają uznane na rynku firmy, w tym Marion, NDST i Urtica Technologies.


InnovaBio Pomorze to program stażowy dla studentów i uczniów realizowany w laboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (PPNT Gdynia). Pozwala na realizację projektów badawczo-rozwojowych zleconych przez firmy funkcjonujące na komercyjnym rynku. Tym razem, pod okiem ekspertów z Bio Laboratorium w PPNT Gdynia młodzi badacze poszukują alternatyw dla syntetycznych konserwantów stosowanych w kosmetykach.

Badania na konkretne potrzeby. Efekty pomogą uznanym firmom




Przez najbliższe, wakacyjne miesiące młodzi badacze będą w laboratoryjnych pomieszczeniach m.in. oceniać skład i właściwości ekstraktów z paprotnicy wodnej oraz wpływ innych substancji pochodzenia naturalnego, takich jak ekstrakty i olejki eteryczne na czystość biologiczną, jakość i trwałość kosmetyków.

- Uczestnicy tegorocznej odsłony InnovaBio Pomorze skupią się na badaniu aktywności alternatywnych, naturalnych substancji konserwujących w ochronie przeciwdrobnoustrojowej emulsji kosmetycznych. Inaczej mówiąc, szukamy nowych układów konserwujących w celu odpowiedzi na trend produktów naturalnych, bez konserwantów pochodzenia syntetycznego i z jak najmniejszą ilością w recepturze związków syntetycznych - opowiada dr Jolanta Grzenkowicz-Wydra, kierownik Bio Laboratorium PPNT Gdynia.

Efekty ich prac zostaną zaprezentowane w październiku, podczas finałowej konferencji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Posłużą też, co ważne, firmom zlecającym badania do rozwoju produktów, które są przygotowywane do wprowadzenia na rynek kosmetyczny.

Studenci podczas pracy nad badaniami w ramach tegorocznej edycji InnovaBio Pomorze, fot. Kamil Złoch
Studenci podczas pracy nad badaniami w ramach tegorocznej edycji InnovaBio Pomorze, fot. Kamil Złoch

- Dla nas to duża praktyka, możemy sami dostosować własne warunki pracy, sami wszystko testujemy, oczywiście pod opieką pracowników Biolaboratorium. Daje to dużą szansę na rynku pracy, bo mamy kontakt z pracodawcami, robimy dla nich badania – mówi Kuba Anuciński, jeden z uczestników InnovaBio Pomorze, student Politechniki Gdańskiej.

- Kiedy używamy kosmetyków, dotykamy rękoma twarzy i ważne, żeby wówczas nie namnażały się bakterie. To będzie dobre doświadczenie zmierzające w tym kierunku – wyjaśnia Irina Khvatsovas, uczestniczka programu z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Wydaje mi się, że to, co robimy ma duży sens, gdyż na półkach coraz częściej pojawiają się bio oraz naturalne kosmetyki i ludzie coraz bardziej chcą być ekologiczni. To ma sens – podsumowuje Julia Pakuła, studenta Politechniki Gdańskiej, która również bierze udział w InnovaBio Pomorze.

Co to jest konserwant?


Przyjrzyjmy się tematowi, który podjęli w tym roku młodzi biotechnolodzy. Zadaniem konserwantów w kosmetykach jest przedłużenie ich terminu przydatności oraz zachowanie walorów wizualnych i organoleptycznych. Ma to związek z tym, że substancje wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, czyli hamują aktywność pleśni, bakterii i grzybów. Zapobiegają również powstawaniu produktów przemiany materii mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla skóry.

– Nie powinniśmy obawiać się konserwantów w kosmetykach i warto sobie uzmysłowić, że zapewniają nam one bezpieczeństwo, chroniąc przed infekcjami skórnymi - tłumaczy dr Jolanta Grzenkowicz-Wydra, kierownik Biolaboratorium w PPNT Gdynia.

Nad projektami badawczo-rozowojowymi pracuje kilka kilkuosobowych zespołów, fot. Kamil Złoch
Nad projektami badawczo-rozowojowymi pracuje kilka kilkuosobowych zespołów, fot. Kamil Złoch

Substancje konserwujące pochodzenia sztucznego są wytwarzane na skutek różnego rodzaju procesów chemicznych. Choć ich działanie jest dobrze udokumentowane i wolno je stosować tylko w ściśle określonych stężeniach, mogą powodować podrażnienia i alergie. Dlatego producenci coraz częściej skłaniają się ku poszukiwaniu ich naturalnych alternatyw - tegoroczne zadania zlecone uczestnikom InnovaBio Pomorze wpisują się mocno w ten proekologiczny trend. W tej edycji wyzwania dla młodych biotechnologów rzuciły gdyńska firma Marion, NDST oraz Urtica Technologies.

- Projekt InnovaBio Pomorze wpisuje się w naszą strategię rozwoju, gdyż realizacja projektu badawczo-rozwojowego odbywa się z udziałem studentów najlepszych trójmiejskich uczelni, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz doświadczonych pracowników naukowych Laboratorium PPNT. (...) Celem projektu jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań konserwacji kosmetyków, kierując się najważniejszymi proekologicznymi trendami wykorzystania składników naturalnych. Substancje zastosowane jako naturalne konserwanty oraz naturalne substancje wspomagające konserwację są obszarem poszukiwań całego przemysłu kosmetycznego w odpowiedzi na trend produktów naturalnych, bez konserwantów pochodzenia syntetycznego i z jak najmniejszą ilością w recepturze związków nienaturalnych - mówi Katarzyna Grużewska, Research & Development Manager w firmie Marion.

Program z historią. I efektami


InnovaBio Pomorze to wyjątkowy program stworzony z myślą o studentach nauk przyrodniczych i przedsiębiorcach z sektora life science. Jego uczestnicy biorą czynny udział w projektach badawczo-rozwojowych przekazywanych przez firmy biotechnologiczne. Prace badawcze prowadzone są w PPNT Gdynia, pod opieką merytoryczną zespołu Biolaboratorium.

Studenci poszukują rozwiązań, z których w przyszłości będą mogły korzystać firmy z branży kosmetycznej, fot. Kamil Złoch

Studenci poszukują rozwiązań, z których w przyszłości będą mogły korzystać firmy z branży kosmetycznej, fot. Kamil Złoch

Projekt jest realizowany we współpracy PPNT Gdynia z I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni oraz Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W czasie poprzednich edycji InnovaBio Pomorze zrealizowano już 33 projekty badawczo-rozwojowe dla różnych firm. Do tej pory udział w programie wzięło 157 uczestników, studentów i uczniów, a wykładów popularnonaukowych wysłuchało ponad 2700 młodych ludzi.

  • ikonaOpublikowano: 13.07.2023 16:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.07.2023 09:15
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze