Co nowego

Światowy Dzień Ptaków w Gdyni

Jakub Typiak wiesza budkę lęgową dla ptaków na buku przy Muzeum Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Jakub Typiak wiesza budkę lęgową dla ptaków na buku przy Muzeum Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Gdynia uczciła Światowy Dzień Ptaków w wyjątkowy sposób. W niedzielę, 1 października w Muzeum Miasta Gdyni odbył się finał tegorocznej akcji „Gdynia: ptasie miasto”. W ramach wydarzenia na jednym z drzew rosnących przy muzeum zawieszono budkę lęgową. Była też prelekcja ornitologa – Jakuba Typiaka, autora książki „Gdynia: ptasie miasto”.


Kampania „Gdynia: ptasie miasto” trwała kilka miesięcy. W tym czasie w naszym mieście organizowano różnego rodzaju działania, które miały na celu pomoc skrzydlatym przyjaciołom. W niedzielę, 1 października przyszedł czas na ich podsumowanie. Data wydarzenia nie była przypadkowa. Finał kampanii odbył się bowiem w Światowym Dniu Ptaków.

– Gdynia jest ptasim miastem. Staraliśmy się to udowodnić przez cały rok. A Światowy Dzień Ptaków uczciliśmy akcją w Muzeum Miasta Gdyni. Zaprosiliśmy mieszkańców, aby wspólnie z nami powiesili budkę, która otrzymała nagrodę specjalną w 25. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, zastępczyni naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Budka lęgowa została zawieszona na buku, który rośnie obok Muzeum Miasta Gdyniod strony ul. Sędzickiego. Być może już wiosną usłyszymy tam ptasie trele.

Budka lęgowa zawieszona na buku przy Muzeum Miasta Gdyni w ramach finału akcji „Gdynia: ptasie miasto” // fot. Magdalena Czernek
Budka lęgowa zawieszona na buku przy Muzeum Miasta Gdyni w ramach finału akcji „Gdynia: ptasie miasto” // fot. Magdalena Czernek


Warto przypomnieć, że to budka wielopokoleniowa – z historią. Już wcześniej służyła ptakom. A teraz otrzymała drugie życie. Do tegorocznej edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” zgłosił ją Szymon Usydus – uczeń Szkoły Podstawowej nr 40.

– Jestem zadowolony, ponieważ budka przysłuży się ptakom. Będą miały gdzie złożyć jajka wiosną. Budkę zrobił przed laty mój dziadek. Ja i tata teraz ją odświeżyliśmy i zgłosiliśmy do konkursu – powiedział Szymon podczas spotkania w muzeum.

Ciekawe rozmowy na ptasie tematy


W ramach finału akcji „Gdynia: ptasie miasto” odbyło się również spotkanie z ornitologiem Jakubem Typiakiem. Opowiadał on o tym, jak ważne jest wyklejanie szyb specjalnymi markerami – szczególnie w szklanych budynkach. Mówił też, jak prawidłowo montować budki dla ptaków.

– Szklane budynki to obecnie symbol nowoczesności. Architekci bardzo chętnie projektują takie konstrukcje. Szklane powierzchnie są jednak śmiertelna pułapką dla ptaków. Dlatego warto zadbać o umieszczenie specjalnych markerów na szybach. Dzięki temu ptaki unikną kolizji z nimi – mówił Jakub Typiak.

Ornitolog Jakub Typiak podczas spotkania w Muzeum miasta Gdyni w ramach finału akcji „Gdynia: ptasie miasto” // fot. Magdalena Czernek
Ornitolog Jakub Typiak podczas spotkania w Muzeum miasta Gdyni w ramach finału akcji „Gdynia: ptasie miasto” // fot. Magdalena Czernek


Jakub Typiak
to też twórca kanału „Ptasia strefa” na YouTubie, ale i autor książki „Gdynia: ptasie miasto”. Przybliżył w niej gatunki ptaków, jakie można zaobserwować w Gdyni i kiedy to robić. A wszystko we współpracy z Zofią Różycką, która zrobiła ilustracje. Dochód ze sprzedaży książki pozwolił na pokrycie kosztów zakupu i umieszczenia specjalnej wyklejki z markerami na szybach Muzeum Miasta Gdyni.

Wyklejka miała zostać umieszczona na szybach muzeum podczas niedzielnego finału. Szyki popsuła jednak pogoda. Ze względu na silny wiatr akcję przeniesiono. Kiedy tylko warunki się poprawią, naklejki trafią na szyby.

Zmieniamy miasto dla ptaków


Przypomnijmy, że tegoroczna akcja „Gdynia: ptasie miasto” to kilka miesięcy działań na rzecz ptaków. Wszystko zaczęło się od 25. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. W jego ramach uczniowie z gdyńskich szkół tworzyli budki lęgowe i karmniki. Potem zostały one rozdane mieszkańcom. Był też montaż zasponsorowanych przez firmy zewnętrzne budek lęgowych dla jerzyków na Witominie i Obłużu. Jeden z istotnych elementów to również wspomniana wyżej książka „Gdynia: ptasie miasto” oraz spotkania z ornitologiem. Natomiast jesienią w kilku miejscach w Gdyni stanęły nowe tablice informacyjne dotyczące obserwacji i dokarmiania ptactwa, które zaprojektowała Zofia Różycka.

W planach są jeszcze specjalne spacery ornitologiczne, które mają odbyć się w październiku i listopadzie tego roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.10.2023 19:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.10.2023 20:06
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze