Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Telewizyjne obrazy Fangora w Centrum Filmowym

Obraz Wojciecha Fangora, pt. Supermarket ComercialJest jedynym polskim artystą, którego prace zawisły w słynnym muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego obrazy osiągają na aukcjach zawrotne sumy, co sprawia, że jest dziś najdroższym polskim malarzem. Prace artysty na co dzień mogą podziwiać pasażerowie drugiej linii warszawskiego metra, bo to właśnie Wojciech Fangor jest autorem oprawy graficznej stacji. A mieszkańcy Gdyni od 6 października do 3 listopada 2015 r.  będą mogli oglądać prace z jego prywatnej kolekcji inspirowanej mediami w Gdyńskim Centrum Filmowym.


Wojciech Fangor, urodził się w 1922 roku w Warszawie i do dziś jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów malarzy, grafików, plakacistów i rzeźbiarzy. Jest też autorem projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. W 1961 roku wyjechał z Polski, a w 1966 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. W 1970 roku jako jedyny, dotychczas polski artysta otrzymał propozycję indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Solomona Guggenheima. Do Polski wrócił w 1999 roku.

Dzieła, które zobaczymy w Gdyńskim Centrum Filmowym, pochodzą z prywatnej kolekcji artysty. Jest to dziewięć obrazów, z powstającego w latach 70. i 80. cyklu inspirowanego telewizją. Co ważne, prace Wojciecha Fangora są rzadko prezentowane publicznie, więc tym bardziej warto je zobaczyć.

Wystawa w Gdyńskim Centrum Filmowym jest częścią szerszej, trójmiejskiej prezentacji twórczości malarza. Prace Wojciecha Fangora, możemy też oglądać w Sopocie w Zatoce Sztuki i Państwowej Galerii Sztuki i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wojciech Fangor - wystawa
6 października - 3 listopada 2015 r.
Gdyńskie Centrum Filmowe
pl. Grunwaldzki 2
wstęp wolny

  • ikonaOpublikowano: 06.10.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze