Co nowego

Trójmiasto strefą objętą zakażeniem ASF. Będą tablice ostrzegawcze

Dzik w lesie (fot. facebook.com/Nadleśnictwo Gdańsk)

Dzik w lesie (fot. facebook.com/Nadleśnictwo Gdańsk)

W poniedziałek, 13 maja, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa. Co to oznacza dla mieszkańców Gdyni? 


Wykrycie w ciałach padłych dzików wirusa ASF zaowocowało szeregiem działań, mających uniemożliwić rozprzestrzenianie się groźnego patogenu. Służy temu m.in. zakaz wstępu do lasów w Gdyni czy decyzja PLW dotycząca odłowieniu 80 dzików z terenu Gdyni

Ustanowiona rozporządzeniem wojewody pomorskiej strefa objęta zakażeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) obejmuje: 

  • gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim, 
  • gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim, 
  • gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim, 
  • gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim, 
  • miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot. 


Zewnętrzne granice strefy zakażenia zostaną oznakowane żółtymi tablicami ostrzegawczymi z napisem „Uwaga! Afrykański pomór świń strefa objęta skażeniem u dzików”. Tablice i napisy będą mieć wymiary umożliwiające ich odczytanie z odległości co najmniej 100 metrów. Zostaną umieszczone na drogach publicznych, wjazdowych do gmin lub drogach wewnętrznych, wejściach i drogach wjazdowych do lasów, w portach lotniczych i morskich oraz na przydrożnych parkingach leśnych. Owo oznakowanie będzie miało charakter trwały, niepodlegający działaniu czynników atmosferycznych. 


Czym jest „strefa zakażenia”? 

Definicję „strefy zakażenia”, inaczej strefę II, określa decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2024/1310 z 6 maja 2024 roku (Dz. U. UE. L. z 2024 r. poz. 1310). Polska, jako państwo członkowskie UE, jest zobowiązana m.in do zastosowania dodatkowych wymagań bioasekuracyjnych. Oznacza to, że hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa. Dodatkowe wymagania oznaczają też konieczność utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF. 

Rozporządzenie, wprowadzone przez wojewodę pomorską, obowiązuje do 24 lipca. Z jego pełną treścią można zapoznać się na stronie edziennik.gdansk.uw.gov.pl..

  • ikonaOpublikowano: 14.05.2024 15:56
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.05.2024 08:04
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze