Co nowego

Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne – co je różni?

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwie różne rzeczy. Na zdjęciu: chora kobieta. Fot. Pixabay

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwie różne rzeczy. Na zdjęciu: chora kobieta. Fot. Pixabay

Czym dokładnie jest ubezpieczenie chorobowe, a czym ubezpieczenie zdrowotne? Dla wielu osób nazwy brzmią podobnie i wydawać by się mogło, że dotyczą w zasadzie jednej rzeczy. Jak się jednak okazuje, są to dwa zupełnie odrębne, a niezwykle ważne ubezpieczenia. Od opłacania na nie składek zależy, czy przysługuje nam zasiłek choroby, a także bezpłatne leczenie. 

Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych. Zapewnia prawo do świadczeń zarówno w okresie choroby, jak i macierzyństwa. Czym jest z kolei ubezpieczenie zdrowotne? To narzędzie, dające prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznej służby zdrowia – tak ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Podmiotem odpowiedzialnym za powszechną opiekę zdrowotną jest Narodowy Fundusz Zdrowia. 

- Upraszczając, można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia świadczenie na czas tego leczenia – informuje rzecznik prasowy pomorskiego ZUS, Krzysztof Cieszyński

Opłacasz składki? Masz prawo do świadczeń 

Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do następujących świadczeń: 

  • w sytuacji niezdolności do pracy z tytułu choroby, otrzyma zasiłek chorobowy, 
  • natomiast, gdy taka osoba musi zająć się dzieckiem czy innym chorym członkiem rodziny, to wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci jej zasiłek opiekuńczy, 
  • świadczenie rehabilitacyjne otrzyma ten, kto jest niezdolny do pracy i wykorzystał już zasiłek chorobowy, ale jest szansa, że tę zdolność odzyska po dalszym leczeniu lub rehabilitacji, 
  • natomiast zasiłek macierzyński przysługuje po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie.

Warto również podkreślić, że to właśnie z ubezpieczenia chorobowego finansowane są zasiłki za czas kwarantanny i izolacji. 

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwie różne rzeczy. Fot. Pixabay

fot. Pixabay

Składka obowiązkowa lub dobrowolna 

Ubezpieczenie chorobowe może być obowiązkowe, jak np. w przypadku pracujących na umowę o pracę. Może być również dobrowolne - jak przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. 

- Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to wówczas nie otrzyma przysługujących z niego świadczeń. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi jedynie 2,45% podstawy wymiaru – podkreśla Krzysztof Cieszyński

Ubezpieczenie zdrowotne obowiązkowe 

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie posiada tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Takie zgłoszenie np. małżonka, nie podwyższa składki. 

Z kolei, jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony jako członek rodziny, to powinien przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie. Instrukcja jak to zrobić jest dostępna na stronie www.nfz.gov.pl.

  • ikonaOpublikowano: 28.12.2022 10:48
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.12.2022 11:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze