Co nowego

Umowa podpisana – czas na realizację

Rowerem przez Orłowo // fot. Kamil Złoch

Rowerem przez Orłowo // fot. Kamil Złoch

Droga rowerowa na odcinku od ul. Kościelnej do ul. Orłowskiej, to najważniejszy fragment na głównej osi komunikacyjnej Gdańsk-Gdynia, który zapewni ciągłość przejazdu do centrum miasta. 31 sierpnia w imieniu gminy miasta Gdynia umowę na realizację inwestycji podpisał wiceprezydent ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz. Wykonawcą prac jest firma MTM.
 
W ramach budowy powstanie kilometr wydzielonej drogi rowerowej o szerokości 2,5 m wzdłuż alei Zwycięstwa od ulicy Kościelnej do Orłowskiej. Inwestycja obejmuje również przebudowę zatoki autobusowej, chodników, elementów małej architektury i elementów infrastruktury technicznej, w tym: odcinek kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz sieci wodociągowej i elektroenergetycznej, sieć oświetlenia ulicznego, trakcję trolejbusową oraz sygnalizację świetlną.
 
- Chcemy, by liczba osób poruszających się po mieście rowerem sukcesywnie rosła – podkreśla Joanna Zielińska, Pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. kultury fizycznej i sportu. - Bezpiecznie, szybko i z korzyścią dla zdrowia na dwóch kółkach przez Gdynię, właśnie taki cel przyświeca nam przy planowaniu i realizowaniu kolejnych rowerowych inwestycji. Ścieżka w Orłowie i kolejne budowane w Gdyni mają zachęcać do tego, by przemierzać miasto rowerem – dodaje.
 
Powstający fragment drogi rowerowej stanowi element międzynarodowej trasy R-10. W Gdyni jej długość wyniesie około 19 km. Projekt realizowany jest w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Trasy Rowerowe. Możliwe jest to dzięki podpisanej w grudniu ubiegłego roku umowie na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W jej ramach Gdynia otrzymała ponad 8 mln złotych na budowę trasy R-10, czyli Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego.

Nowa trasa wpisze się w europejską sieć szlaków rowerowych EuroVelo. To projekt sieci piętnastu wysokiej jakości międzynarodowych tras rowerowych, zaakceptowany do realizacji w roku 1997. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 70 tys. kilometrów.
 
Umowa z firmą MTM opiewa na kwotę 7 337 797,51 zł, z czego 900 tysięcy złotych, na przebudowę sieci wodociągowej, wyłoży Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni, które wspólnie z miastem jest podmiotem zamawiającym.

ikona

Najnowsze