Co nowego

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej liderem w rankingu szpitali klinicznych

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (fot. materiały UCMMiT)

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (fot. materiały UCMMiT)

To miejsce, które łączy skuteczne zarządzanie kosztami z rozwojem usług medycznych oraz inwestycjami w infrastrukturę. Naukowcy i pacjenci mogą tam liczyć na dobre warunki i opiekę na wysokim poziomie. Mowa o Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, które znalazło się na czele ogólnopolskiego rankingu szpitali klinicznych przygotowanego przez ekspertów czasopisma „Menedżer Zdrowia” i portalu Termedia. Oceniano w nim 29 szpitali uniwersyteckich z całej Polski.


Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni to najlepszy szpital kliniczny w kraju. Tak wynika z rankingu sporządzonego przez specjalistów pisma branżowego „Menedżer Zdrowia” i portalu Termedia. Analizę przygotowali Jarosław i Magdalena Kozerowie. Wykorzystali do tego autorskie narzędzie BISmartHospital, które umożliwia analizę nie tylko wskaźników finansowych, ale i procedur diagnostyczno-terapeutycznych.

W badaniu oceniono 29 szpitali uniwersyteckich z Polski. Brano pod uwagę różne typy świadczeń medycznych oraz dynamikę hospitalizacji w latach 2018–2023. Uwzględniono sytuację finansową oraz poziom rozwoju usług medycznych szpitali. Ostateczna punktacja została przyznana każdej z placówek na podstawie wskaźników, takich jak zadłużenie, płynność finansowa czy dynamika wzrostu świadczeń kompleksowych i podstawowych.

Gdyński szpital zdobył najlepsze noty i został liderem rankingu. Wyróżniają go: dynamiczny rozwój i dostęp do nowoczesnych procedur medycznych, w tym tych związanych z medycyną morską czy tropikalną, inwestycje w infrastrukturę oraz dobre zarządzanie.
Gratulujemy bardzo wysokiej oceny w ogólnopolskim rankingu szpitali klinicznych, jaką uzyskało gdyńskie Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Co istotne, ta wysoka ocena naszego szpitala klinicznego, to nie tylko ocena jakości świadczeń zdrowotnych, które są tam udzielane, ale przede wszystkim też wysoka ocena wskaźników zarządczo-finansowych.  Można zatem powiedzieć, że mamy szpital, który nie tylko dobrze leczy, ale też jest bardzo zdrowy organizacyjnie i finansowo. Dyrekcji i całemu zespołowi życzymy dalszych sukcesów, utrzymania się na tej wysokiej lokacie wśród szpitali klinicznych w Polsce, bo to też nie jest tu łatwa sztuka. I przede wszystkim dalszego dynamicznego rozwoju, zarówno w zakresie jakości udzielanych świadczeń, ale też i poprawy warunków infrastrukturalnych – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych Urzędu Miasta Gdyni.

Jako dyrektor wyróżnionej placówki cieszę się, że doceniono ciężką pracę całego zespołu szpitala, przyznając mu tak wysoką ocenę w prestiżowym rankingu najlepszych szpitali klinicznych w Polsce. Mam nadzieję, że przyczyni się to do dalszego rozwoju Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (UCMMiT). To najstarsza placówka naukowo-badawcza na Pomorzu, która odgrywa kluczową rolę  w systemie ochrony zdrowia, obejmując specjalistyczną opieką ambulatoryjną i szpitalną pacjentów nie tylko z terenu Pomorza, lecz także z innych regionów naszego kraju. Potrzebne są inwestycje, aby unowocześniać starzejącą się infrastrukturę, pozyskiwać niezbędny specjalistyczny sprzęt i utrzymać unikalny zespół specjalistów, wspierany przez Gdański Uniwersytet Medyczny. To ważne zarówno z perspektywy jakości dostępnej opieki medycznej, jak i z punktu widzenia oferowanych programów edukacyjnych. W placówce od wielu lat szkoleni są studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzone jest też kształcenie podyplomowe w różnych niezabiegowych dziedzinach medycyny – dodaje prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.


Zdjęcia i montaż: Sławomir Okoń

Poza Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w grupie z najwyższymi ocenami i liczbą punktów (maksymalnie 8) znalazło się jeszcze sześć placówek:

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Otwocku,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Natomiast noty nieco niższe (6 lub 7 punktów) otrzymały:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko SUM w Katowicach,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku,
  • Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy,
  • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie,
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej UM w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów,
  • Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie, Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ranking pokazuje, że najlepiej oceniane szpitale potrafią połączyć skuteczne zarządzanie kosztami z rozwojem usług medycznych, inwestycjami w infrastrukturę, a także stwarzają atrakcyjne warunki dla naukowców i pacjentów. Cechują się one stosunkowo wysoką wartością wzrostu kompleksowego oraz zadowalającą płynnością finansową.
Cieszę się ze wszystkich uzyskanych ocen, ale szczególnie ważne dla mnie, jako lekarza, jest dostrzeżenie zwiększenia kompleksowych świadczeń medycznych. Potwierdza to postęp w zakresie zarządzania zasobami oraz efektywność systemu ochrony zdrowia. Inwestowanie w kapitał ludzki jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości świadczeń oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Ścisła współpraca z uczelnią medyczną pozwala na łatwiejsze pozyskanie wyspecjalizowanej kadry, ale niestety pośrednio zmniejsza szanse naszego ośrodka na pozyskanie dotacji, którymi dysponują samorząd i Ministerstwo Zdrowia. Mam nadzieję, że uzyskana przez UCMMiT pozycja w rankingu pomoże w przeprowadzeniu potrzebnych inwestycji i pozyskaniu niezbędnych środków finansowych – tłumaczy Marcin Renke.

Kompleksowe świadczenia medyczne obejmują zaawansowane procedury diagnostyczne i terapeutyczne, które w praktyce są realizowane w wielospecjalistycznych szpitalach o wysokim poziomie referencyjności. Takie placówki muszą dysponować odpowiednio wykwalifikowaną kadrą medyczną, w tym specjalistami z różnych dziedzin medycyny, oraz zapleczem technologicznym umożliwiającym wykonywanie skomplikowanych zabiegów. 

Z pełnymi wynikami rankingu można się zapoznać na portalu termedia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 15.07.2025 12:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.07.2025 15:41
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze