Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

W Gdyni otwarto Aleję Żeglarstwa Polskiego

Władysław Wagner15 września 2012 r., w Gdyni odbyła się uroczystość otwarcia Alei Żeglarstwa Polskiego, podczas której odsłonięto tablicę poświęcona kapitanowi Władysławowi Wagnerowi - pierwszemu Polakowi, który opłynął świat pod żaglami. 
 
Aleja, której inicjatorami są Polski Związek Żeglarski, Liga Morska i Rzeczna oraz Miasto Gdynia, upamiętniać będzie wielkich polskich żeglarzy. Pierwszym z nich jest Władysław Wagner. W 2012 r. mija 100. rocznica jego urodzin, 20. śmierci oraz 80. wyruszenia w rejs dookoła świat, dlatego środowisko żeglarskie proklamowało go Rokiem Wagnera.
 
8 lipca 1932 r. 19-letni wówczas Władysław Wagner wyruszył na „Zjawie" z gdyńskiego Basenu Jachtowego w historyczny rejs dookoła świata. Jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Wybuch II wojny światowej zatrzymał go w brytyjskim Great Yarmouth. Kapitan już nigdy nie powrócił do kraju.
 
Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerskiego zorganizowało „Rejs Podług Słońca i Gwiazd", podczas którego harcerze na „Zjawie IV", jachcie nawiązującym do legendarnych jednostek Wagnera, przepłyną symbolicznie ostatni etap powrotu do ojczyzny, z Great Yarmouth do Gdyni. Jego zakończenie będzie częścią sobotniej uroczystości.


 O Władysławie Wagnerze
 
Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 r. w Krzyżowej Woli w okolicach Radomia. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza. Wkrótce Władysław Wagner stał się mieszkańcem budowanego portowego miasta Gdynia. W nim też 8 lipca 1932 r. rozpoczął swoją podróż dookoła świata pod żaglami.
 
Młody żeglarz kontynuował swój rejs z godnym podziwu uporem na pokładach trzech kolejnych jachtów nazwanych: „Zjawa",  „Zjawa II" i „Zjawa III", które nie miały silnika - wyłącznie żagle, co podkreśla skalę trudności. W różnych etapach podróży towarzyszyli mu zmieniający się członkowie załogi.
 
Rejs cieszył się dużą popularnością, zarówno w kraju, jak i za granicą. Żeglarz z dumą prezentował polską banderę po raz pierwszy w wielu miejscach na globie. Europejska i amerykańska prasa nazywała go wówczas „Polskim Alainem Gerbault"...
 
W 1939 r. Władysław Wagner zamknął swój wokółziemski krąg, ale napad Niemców na Polskę uniemożliwił mu powrót do kraju. Zatrzymany w Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii spędził lata wojny w Polskiej Marynarce Handlowej, działającej pod rozkazami rządu w Londynie i brytyjskiej Admiralicji. Geopolityczne wyniki wojny sprawiły, że nigdy już żywy do Polski nie powrócił. Spędził resztę życia na emigracji, rozwijał przemysł żeglarski na Wyspach Karaibskich, a zmarł 15 września 1992 r. na Florydzie.

  • ikonaOpublikowano: 17.09.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze