Co nowego

Ważne dla rodziców i uczniów – dni dyrektorskie w maju

Dni dyrektorskie w placówkach oświatowych mogą dać wolne od zajęć uczniom wielu szkół. Fot. Filip Śmigielski

Dni dyrektorskie w placówkach oświatowych mogą dać wolne od zajęć uczniom wielu szkół. Fot. Filip Śmigielski

Tegoroczny maj to nie tylko dwie majówki – jedna na początku, druga na końcu miesiąca – ale również czas matur oraz egzaminów ósmoklasistów. Dyrekcja danej placówki oświatowej zadecyduje, czy wprowadzi dodatkowe dni wolne dla uczniów, w ramach tzw. dni dyrektorskich. Na jakich to się odbywa zasadach? Przeczytajcie!


Dni dyrektorskie – co to takiego? 


Jest to uprawnienie dyrektorów szkół, którzy z okazji dni ustawowo wolnych od pracy, przypadających w okresie roku szkolnego – np. 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (święto Konstytucji 3 Maja), 30 maja (Boże Ciało), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Święto Niepodległości) – mogą w dni poprzedzające te święta lub zaraz po nich, po wcześniejszej konsultacji z radą pedagogiczną i rodzicami, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla swoich uczniów. 


Ile dni dyrektorskich w danej szkole? 


Liczba tych dni dyrektorskich – podkreślmy, wolnych od zajęć dydaktycznych - w podstawówkach wynosi do 8 dni, natomiast w liceach ogólnokształcących i technikach – do 10 dni wolnych. Nieco mniejszą pulą dni dyrektorskich dysponują branżowe szkoły I stopnia i II stopnia, szkoły policealne, a także centra kształcenia zawodowego – to tylko 6 dni, a zaledwie 4 mają do dyspozycji dyrekcje szkół specjalnych przysposabiających do pracy. 


Wolne od nauki, ale nie od pracy 


Dni dyrektorskie to dni wolne od zajęć dydaktycznych, czyli lekcji. Nie oznaczają jednak wolnego od pracy dla nauczycieli danej szkoły. Dzień dyrektorski oznacza po prostu, że w tym czasie nauczyciele nie prowadzą lekcji, ale szkoły mimo tego muszą zapewnić  swoim uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Informują o tym rodziców, a ci podejmują decyzję, czy jadą z dzieckiem na zaplanowaną wcześniej np. majówkę, czy – w przypadku pozostania w pracy – wysyłają dziecko na prowadzone przez szkołę w dni dyrektorskie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. 


Dni wolne w maju 

Tegoroczny kalendarz okazuje się wyjątkowy łaskawy dla wszystkich spragnionych wypoczynku poza wysokim sezonem urlopowym. Czekają nas aż dwie majówki. Pierwsza z nich – tradycyjnie – to pierwszy tydzień maja, druga zahacza już o czerwiec. 

Tegoroczny 1 maja to środa, dzień ustawowo wolny od pracy, a tym samym od zajęć szkolnych. Kolejny taki dzień to piątek 3 maja. Między 1 a 3 maja mamy Dzień Flagi RP, przypadający w czwartek, 2 maja. Jeśli dyrektor danej placówki, w ramach tzw. dni dyrektorskich uzna, że również i 2 maja będzie dniem wolnym od nauki szkolnej, to wtedy uczniowie nacieszą się majówką, trwającą łącznie od 1 do 5 maja

Druga majówka przypada w tym roku na przełomie maja i czerwca. Dzień ustawowo wolny od pracy – w tym wypadku Boże Ciało –  to czwartek 30 maja.  Również w tej sytuacji, jeśli dyrektor danej placówki podejmie decyzję o dniu dyrektorskim w piątek, 31 maja, to uczniowie do szkoły nie muszą przychodzić, a więc nacieszą się wolnym od czwartku 30 maja do niedzieli, 2 czerwca


Egzaminy i matury, a dni dyrektorskie 


W tym roku ósmoklasiści przystąpią do egzaminu we wtorek, środę i czwartek 14, 15 i 16 maja. Natomiast tegoroczna matura pisemna odbędzie się we wtorek, środę i czwartek 7, 8 i 9 maja. Jeśli dyrektor danej placówki zdecyduje, to te dni dla uczniów szkół podstawowych, liceów i techników będą wolne w ramach dni dyrektorskich. 

W jeszcze lepszej sytuacji będą uczniowie zespołów szkół. Tam, gdzie w jednej placówce funkcjonuje i szkoła podstawowa, i ogólniak, tam dyrektor może udzielić wolnego nawet na 6 dni pozostałym uczniom, nie zdającym w tym czasie żadnego z egzaminów. 

Warto na koniec podkreślić, że dyrekcja danej placówki oświatowej może - ale nie musi - robić uczniom wolne w ramach godzin dyrektorskich. Jest to jednak uprawnienie, ale nie obowiązek. Trzeba o tym pamiętać. 

ikona

Zobacz także

Najnowsze