Co nowego

Wielkanocne narodziny w sokolim gnieździe #wGdyni

Bosman i pierwsze gdyńskie pisklę sokołów wędrownych wyklute w 2022 roku // fot. materiały Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” (peregrinus.pl)

Bosman i pierwsze gdyńskie pisklę sokołów wędrownych wyklute w 2022 roku // fot. materiały Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” (peregrinus.pl)

Kwiecień to czas, w którym bacznie przyglądamy się gdyńskim sokołom wędrownym. Wtedy bowiem na świat przychodzą ich młode. W tym roku pierwsze pisklę wybrało wyjątkowo symboliczną datę klucia. Rodzice powitali je bowiem… w Wielkanoc.


Bryza i Bosman to para gdyńskich sokołów wędrownych. Mieszkają w gnieździe usytuowanym na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Co roku z zaciekawieniem przyglądamy się okresowi, gdy wydają na świat potomstwo. Na początku ubiegłego miesiąca, a dokładne 9 marca, informowaliśmy o pierwszym jaju zniesionym przez Bryzę. Ostatecznie w tym sezonie w gnieździe pojawiły się w sumie cztery jaja. Po trwającym przeszło miesiąc okresie inkubacji przyszedł moment na wykluwanie się piskląt. Pierwsze z nich przyszło na świat – jakże symbolicznie – w Wielkanoc.

Młody sokół wykluł się w niedzielę, 17 kwietnia, w godzinach porannych. Przy kluciu obecny był Bosman, co szczerze zaskoczyło obserwatorów. Zwykle bowiem narodziny potomstwa nadzoruje samica.



Rodzeństwo pierwszego w tym roku gdyńskiego pisklaka nie kazało długo na siebie czekać. Jeszcze tego samego dnia wykluł się drugi z sokołów. Kolejne pisklę przyszło na świat dzień później – w lany poniedziałek, 18 kwietnia.

W dalszym ciągu oczekujemy klucia z ostatniego ze złożonych w tym roku jaj. Czwarty sokół może przyjść na świat dosłownie w każdym momencie. Warto skorzystać więc z kamery umieszczonej w gnieździe i podejrzeć narodziny młodego sokoła wędrownego. 

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.peregrinus.pl/gdynia. Witryna prowadzona jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które mocno angażuje się w życie sokołów mieszkających zarówno w Gdyni, jak i w innych miastach w Polsce.

Jednocześnie ogłoszony został I etap konkursu na imiona dla młodych. Propozycje można zgłaszać na
stronie wspomnianej stronie internetowej do 24 kwietnia.

Gdyńskie sokoły to dwunastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki już od niemal dekady rezydują w naszym mieście. Pierwsza w Gdyni pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. W sześciu ostatnich sezonach w ich gnieździe wykluło się 21 młodych sokołów i sokolic. W 2021 roku Bryza i Bosman zostali szczęśliwymi rodzicami trzech samiczek i jednego samczyka. Młode ptaki zostały zaobrączkowane. Ich imiona – Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm – wyłoniono w konkursie.

Gniazdo Bosmana i Bryzy znajduje się na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Spółka od lat angażuje się w ochronę tego gatunku, co wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście. Znajdują się m.in. w Poznaniu, Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.

  • ikonaOpublikowano: 19.04.2022 13:55
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2022 14:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze