Co nowego

Wojciech Szczurek – prezydent z miłością do Gdyni

Wojciech Szczurek (fot. Dawid Linkowski)

Wojciech Szczurek (fot. Dawid Linkowski)

Przez 26 lat był prezydentem Gdyni i zawsze powtarzał, że to miasto jest dla niego najważniejsze. Podkreślał też, że wszystko, co robi, czyni z myślą o gdynianach. Za czasów jego prezydentury Gdynia przeszła metamorfozę, rozwijała się, wzrósł też jej potencjał turystyczny, inwestycyjny, biznesowy i społeczny. Wojciech Szczurek zapisze się na kartach historii jako ceniony samorządowiec i jeden z najdłużej urzędujących prezydentów miast w Polsce.


Historia Wojciecha Szczurka w roli prezydenta Gdyni dobiegła końca. Trwała 26 lat. I ten okres to była polityczna droga wypełniona wieloma wyzwaniami, ale i sukcesami.

– Praca dla mieszkańców miasta, które kocham, to był ogromny przywilej i nieopisane szczęście. Nostalgia, satysfakcja i wdzięczność – to uczucia towarzyszące mi podczas opuszczania gabinetu, w którym byłem codziennie od 26 lat. W myślach odtwarzam dzień, kiedy po raz pierwszy wszedłem do urzędu jako prezydent. Pamiętam, jak wielką odpowiedzialność czułem. Pamiętam, jakim miastem była wówczas Gdynia i o jakiej Gdyni marzyłem.Przypominam sobie nasze plany sprzed lat i ich realizację. Wspólnie kształtowaliśmy rozwój Gdyni i zmieniliśmy jej charakter. Dziś to miasto nowoczesne, otwarte i przyjazne dla każdego. Dlatego z całego serca dziękuję Wam, gdynianom, za ogromne wsparcie i zaufanie, którymi obdarzaliście mnie przez lata. Gdynia to Wy i dzięki Wam możemy być dumni z Gdyni. Rozwój miasta nie byłby jednak możliwy, bez rzeszy ludzi, którzy zawsze stali obok mnie. Jestem dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Gdynia – choć wciąż młoda – stoi dziś na solidnych fundamentach i wierzę, że nadal będzie się rozwijać. Kończę najważniejszy etap mojego życia z wdzięcznością za każdy, który dane mi było spędzić w roli prezydenta najwspanialszego miasta na świecie – powiedział ustępujący prezydent Gdyni.

Wojciech Szczurek to gdynianin w trzecim pokoleniu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 35, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Następnie ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. A w 2001 roku został doktorem prawa.

Początkowo swoją karierę zawodową związał z prawem. W latach 1989-1994 był asesorem i sędzią Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Gdyni i przez kilka lat przewodniczącym tegoż wydziału. Już wtedy jednak los i rozwój Gdyni nie był mu obojętny. Służbę miastu rozpoczął w latach 90. – za namową swojej mentorki Franciszki Cegielskiej. Należał do Ruchu Stu i współtworzył gdyński Komitet Obywatelski. W 1990 roku – w wieku 27 lat – został najmłodszym radnym w historii miasta, a rok później najmłodszym przewodniczącym Rady Miasta Gdyni. Funkcję tę pełnił do 1998 roku, a równocześnie reprezentował miasto w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego.

W 1998 roku został prezydentem Gdyni. Z nim w roli gospodarza nasze miasto przeszło metamorfozę, rozwinęło się, wzrósł też jego potencjał turystyczny, biznesowy, inwestycyjny i społeczny. Przez lata cieszył się rekordowym w skali kraju poparciem, a Gdynia wielokrotnie pojawiała się w czołówce miast najlepszych do życia. Gdynianie wygrywali też w rankingach najbardziej szczęśliwych mieszkańców.

W czasie prezydentury wraz z zespołem współpracowników zrealizował wiele ważnych inwestycji i przedsięwzięć. Wśród nich m.in. dokończenie budowy Trasy Kwiatkowskiego, którą otwarto w 2008 roku. Wtedy była to największa inwestycja drogowa w regionie. Estakada połączyła gdyński port oraz północne dzielnice miasta z Obwodnicą Trójmiasta.

Wojciech Szczurek i mieszkańcy podczas otwarcia Trasy Kwiatkowskiego (fot. Wojciech Kujatt)
Wojciech Szczurek i mieszkańcy podczas otwarcia Trasy Kwiatkowskiego (fot. Wojciech Kujatt)

W tym samym roku zakończyła się również budowa tzw. Drogi Różowej. To był z kolei ostatni odcinek rozpoczętego w 1999 roku budową węzła im. Franciszki Cegielskiej dużego, kilkuetapowego projektu drogowego – Drogi Gdyńskiej. Droga Różowa skomunikowała południowo-zachodnie dzielnice Gdyni z centrum oraz terenami portu i stoczni.

Za rządów Wojciecha Szczurka metamorfozę przeszła też ul. Świętojańska, stając się jedną z wizytówek miasta. Oblicze zmieniły również ul. Starowiejska i Abrahama. Powstały też miejsca, takie jak: Forum Sportu, Narodowy Stadion Rugby czy Polsat Plus Arena Gdynia. Przebudowano również stadion miejski.

Gdynia stała się także miejscem przyjaznym biznesowi i innowacjom, a to m.in. za sprawą budowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. To gdyńska kuźnia innowacji i nowoczesnego biznesu – 60 tys. m2 powierzchni biurowych i laboratoryjnych, gdzie działa ponad 250 firm. W tym kompleksie znajduje się również nowoczesne centrum nauki dla najmłodszych, jak i dorosłych – Centrum Nauki Experyment. W 2013 roku powstał InfoBox – przestrzeń publiczną o ciekawej funkcji. To obserwatorium wszelkich zmian zachodzących w Gdyni. Można tam podziwiać miasto w mikroskali, czyli wielką makietę Gdyni.

Od prawej: Wojciech Szczurek, Michał Guć, Jerzy Buzek i Małgorzata Omilanowska - podsekretarz stanu, późniejsza minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia rozbudowanego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (fot. Michał Kowalski)
Od prawej: Wojciech Szczurek, Michał Guć, Jerzy Buzek i Małgorzata Omilanowska - podsekretarz stanu, późniejsza minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia rozbudowanego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (fot. Michał Kowalski)

Samorządowiec zawsze mocno stawiał na kulturę i inwestował w nią. W naszym mieście mamy na to kilka dowodów. W 2007 roku Wojciech Szczurek wraz z ówczesnym prezydentem RP – Lechem Kaczyńskim – otworzyli nową siedzibę Muzeum Miasta Gdyni. Co ciekawe, gmach przy ul. Zawiszy Czarnego 1 był pierwszym w powojennej Polsce muzeum zaprojektowanym i wzniesionym od podstaw. Z kolei w 2015 roku w historycznym budynku Dworca Morskiego, z którego tysiące Polaków wypłynęło w świat, otwarte zostało Muzeum Emigracji. Kilka miesięcy później inaugurowano działalność Gdyńskiego Centrum Filmowego, w którym mieści się również siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej. To także jedno z serc odbywającego się w Gdyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Działania na rzecz kultury i kinematografii zaowocowały tytułem Miasta Filmu UNESCO, którym Gdynia może się poszczycić od 2021 roku. Natomiast w 2018 roku na mapie Gdyni pojawiła się kolejna, nowa placówka kulturalna – Konsulat Kultury, gdzie znajduje się m.in. siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury. Nasze miasto to także jedna ze stolic literatury i sztuki. To za sprawą powołanej przez prezydenta Wojciecha Szczurka w 2006 roku Nagrody Literackiej Gdynia oraz dzięki ustanowionej przez niego w 2007 roku Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej. Od lat organizacje pozarządowe otrzymują też granty na realizację ciekawych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców.

Wojciech Szczurek i Karolina Grabowicz-Matyjas - dyrektor Muzeum Emigracji podczas otwarcia tej instytucji (fot. Michał Puszczewicz)
Wojciech Szczurek i Karolina Grabowicz-Matyjas - dyrektor Muzeum Emigracji podczas otwarcia tej instytucji (fot. Michał Puszczewicz)

Podczas prezydentury Wojciecha Szczurka Gdynia zyskała też nowoczesny, ekologiczny tabor komunikacji miejskiej, a także stawiała na zrównoważony transport – w tym rowery cargo i elektryczne, stojaki rowerowe i staje napraw, podpórki dla rowerzystów, rozwój sieci dróg rowerowych. Ponadto dawny blask odzyskało wiele zabytków. Dzięki rewitalizacji zmieniło się kilka dzielnic Gdyni – Witomino, Oksywie czy Chylonia. A dzięki termomodernizacji poprawiła się efektywność energetyczna wielu budynków. Rozwinęły się też e-usługi, dzięki czemu wiele spraw urzędowych można załatwić online lub sprawnie umówić się na wizytę w tej sprawie w urzędzie. Powstały też miejsca sąsiedzkich spotkań i relaksu – za sprawą sieci Przystani. Gdynia ma także sieć nowoczesnych bibliotek. Prezydentowi była też bliska polityka dostępności budynków i przestrzeni publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – stąd inicjatywa „Gdynia bez barier”, a także powołanie eksperta ds. dostępności – Marka Wysockiego, który stworzył dokument „Standardy Dostępności”, oraz pełnomocnika prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami czy utworzenie Wydziału Dostępności. Z myślą o seniorach powstało natomiast Centrum Aktywności Seniora. Natomiast dla samotnych i potrzebujących mieszkańców organizowano m.in. wieczerze wigilijne i śniadania wielkanocne, w których prezydent osobiście brał udział.

Ważną dla ustępującego prezydenta kwestią była również zieleń. Tylko w ostatnich latach w ramach miejskich realizacji inwestycji, parków, parków kieszonkowych, nasadzeń zieleni przyulicznej łącznie udało się posadzić 8 000 drzew i ponad 320 000 krzewów. A jedne z najważniejszych inwestycji w tym zakresie to Park Centralny czy urządzenie zieleni na Kamiennej Górze.

Park Centralny (fot. Konrad Maćkowiak)
Park Centralny (fot. Konrad Maćkowiak)

Ostatnie lata prezydentury Wojciecha Szczurka przypadły w czasach kryzysów – pandemii COVID-19, lockdownu, a także wojny w Ukrainie. Miasto odpowiadało na wyzwania nieszablonowymi działaniami, szeregiem pakietów pomocowych dla różnych grup społecznych oraz wsparciem dla uchodźców z Ukrainy.

Wojciech Szczurek pełnił również wiele innych istotnych funkcji. To również ceniony samorządowiec, którego wielokrotnie honorowano i nagradzano.

Od 2003 roku był prezesem Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej, którego aktywność przyczyniła się do rozpoczęcia budowy autostrady A1. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński mianował go swoim doradcą społecznym ds. samorządu. Był też inicjatorem powołania w 2011 roku Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, którego celem jest współpraca działających w nim samorządów na rzecz rozwoju Pomorza. Prezes Rady powołanego w 2015 roku stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Jest autorem książki pt. „Działalność gospodarcza gmin w portach morskich” oraz wielu artykułów prasowych z zakresu prawa i samorządności i współautorem książki „Prawo w portach morskich”.

Wśród wyróżnień, które otrzymał Wojciech Szczurek, do najważniejszych należą: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce i osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej, Złoty Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – jedno z najwyższych wyróżnień przyznawanych przez Ojca Świętego osobom świeckim, medal Przyjaciel Integracji – otrzymują go osoby podejmujące działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji, Bursztynowa Koga – przyznaną przez Pomorską Izbę Przemysłowo-Handlową, srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznany w 2005 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, medal Srebrna Tabakiera Abrahama przyznany przez zarząd gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w uznaniu pracy na rzecz dobra Kaszub, odznaka „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” czy Nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego dla osób, które stanowią wzór służby publicznej. Przyznano mu także m.in. nagrodę Primus Innovatorum – za wieloletnią działalność w promowaniu innowacji w dziedzinie transportu, logistyki i infrastruktury, tytuł „Włodarza 25-lecia” w konkursie „Perły Samorządu”, którego organizatorem jest „Dziennik Gazeta Prawna”. W tym roku został też uhonorowany nagrodą „Samorządowiec Dwudziestopięciolecia” w kategorii „Prezydent Miasta” podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów. Rónież w tym roku w konkursie „Samorządowiec kadencji”, który zorganizował portalsamorzadowy.pl, Szczurek znalazł się wśród laureatów w kategorii „Prezydent Kadencji”.

  • ikonaOpublikowano: 07.05.2024 07:04
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.05.2024 09:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze