Co nowego

Wolontariusze na posterunku! 11. BAS w Redłowie czeka na wakacyjnych gości

Prace porządkowe na drodze przy stanowisku artyleryjskim po byłej 11. BAS (fot. materiały pana Dariusza Dębskiego)

Prace porządkowe na drodze przy stanowisku artyleryjskim po byłej 11. BAS (fot. materiały pana Dariusza Dębskiego)

W maju i czerwcu w Redłowie historia znów ożyła – pasjonaci i wolontariusze wspólnymi siłami odświeżyli stanowiska artyleryjskie po dawnej 11. Baterii Artylerii Stałej. To właśnie tutaj znajduje się najlepiej zachowana powojenna bateria nadbrzeżna w Polsce i najatrakcyjniejszy zabytek militarny w Gdyni. Latem przyciągnie miłośników militariów i turystów spragnionych niecodziennych wrażeń.

Historyczna 11. Bateria Artylerii Stałej (BAS), położona na szczycie klifowego brzegu w Redłowie, to pierwsza z jedenastu powojennych baterii artylerii nadbrzeżnej wybudowanych w latach 1946-1959 wzdłuż całego wybrzeża polskiego od Międzyzdrojów aż do ujścia Wisły. Trudny dostęp do stanowisk artyleryjskich, położonych na wysokości około 50 m nad poziomem morza sprawił, że armaty nie zostały zdemontowane i pozostały na stanowiskach po ich opuszczeniu przez wojsko.


Stanowisko ogniowe nr 104 (fot. materiały pana Dariusza Dębskiego)

Od niemal 20 lat przy obiektach po byłej 11. BAS odbywają się prace o różnym zakresie, mające na celu zapewnienie właściwego stanu zachowania tego zespołu. Początkowo w pracach brali udział wolontariusze i miłośnicy fortyfikacji zrzeszeni w Pomorskim Stowarzyszeniu Ochrony Fortyfikacji „Reduta”. Obecnie działania kontynuowane są przez członków Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK, członków Oddziału PTTK Marynarki Wojennej oraz Oddziału PTTK Morski w Gdyni, społecznych opiekunów zabytków, a także młodzież z gdyńskich szkół.




Uczestnicy prac porządkują stanowisko ogniowe (fot. materiały pana Dariusza Dębskiego)

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, organizatorem i kierującym pracami był pan Dariusz Dębski – przewodniczący Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK, społeczny opiekun zabytków i członek Komisji Opieki nad Zabytkami Zarządu Głównego PTTK. Przedsięwzięcia odbywały się w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdyni i Ogrodnikiem Miasta, odpowiedzialnym za rezerwat „Kępa Redłowska”. Prace przebiegały dwuetapowo i wzięło w nich udział ponad dwadzieścia osób, z czego główną grupę zaangażowanych stanowili uczniowie drugiej klasy z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, pod opieką nauczyciela – pana Mariusza Antoniuka.


Naprawa zniszczonych oznaczeń kierunkowych; na zdjęciach pan Dariusz Dębski – inicjator i kierownik prac (fot. materiały pana Dariusza Dębskiego)

Tegoroczne działania obejmowały m. in. całkowite uporządkowanie stanowiska ogniowego nr 104 i częściowo stanowiska 103. Ponadto w obrębie stanowisk i armat zabezpieczono środkami przeciwkorozyjnymi (ze środków własnych) powierzchnię niektórych niemalowanych elementów metalowych, w tym fragmentów armat, wind, otworów wentylacyjnych, futryn i drzwi magazynów. Zamontowano pięć nowych oznaczeń kierunków dojścia do stanowisk artyleryjskich oraz naprawiono zniszczone ogrodzenie przy oznakowanym szlaku spacerowym.


Wspólne zdjęcie uczestników pierwszego etapu prac (fot. materiały pana Dariusza Dębskiego)
Prowadzone prace zainteresowały kilka grup turystów, którzy zostali zapoznani z historią i rolą 11. BAS, a także tragicznymi losami twórcy i dowódcy dywizjonu artylerii nadbrzeżnej – komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Warto wspomnieć, że przez teren stanowisk artyleryjskich przebiega żółty szlak trójmiejski, dzięki czemu obiekty, położone w odległości około 700 metrów od Polanki Redłowskiej, są łatwo dostępne za sprawą wytyczonej i oznakowanej trasy.






Zachęcamy do odwiedzenia 11. BAS – mapa obszaru, a także dodatkowe informacje o stanowiskach artyleryjskich znajdują się w folderze.

  • ikonaOpublikowano: 21.07.2025 17:10
  • ikona

    Autor: Maria Hotel (maria.hotel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.07.2025 21:53
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze