Co nowego

Wspólnie dla otwartego miasta

Zespół ds. Równego Traktowania i Różnorodności Społecznej podczas spotkania roboczego w PPNT w Gdyni (fot. Zofia Marczak)

Zespół ds. Równego Traktowania i Różnorodności Społecznej podczas spotkania roboczego w PPNT w Gdyni (fot. Zofia Marczak)

Rozmowy, współdziałanie i szukanie najlepszych dróg do wspierania różnorodnych społeczności – właśnie tym zajął się Zespół ds. Równego Traktowania i Różnorodności Społecznej, który spotkał się 18 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Zespół skupia się na rozpoznawaniu realnych potrzeb mieszkanek i mieszkańców, by lepiej planować miejskie działania równościowe i integracyjne.


Gdynia nie tylko dostrzega różnorodność swoich mieszkanek i mieszkańców, ale aktywnie działa na rzecz budowania otwartego i włączającego miasta. Jednym z ważnych narzędzi w tym procesie jest Zespół ds. Równego Traktowania i Różnorodności Społecznej – ciało doradcze powołane przez prezydenta Gdyni, skupiające przedstawicielki i przedstawicieli instytucji miejskich oraz organizacji społecznych.


Spotkanie, które odbyło się 18 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, poświęcone było m.in. potrzebie głębszego rozpoznania sytuacji osób z doświadczeniem migracyjnym – zarówno migracji zagranicznej, jak i wewnętrznej – oraz społeczności przyjmującej. Uczestnicy zwrócili uwagę na brak systematycznych danych, które pozwoliłyby skutecznie planować działania w obszarach integracji, edukacji, rynku pracy czy dostępności usług.

Współpraca, połączenie podmiotów i osób, to podstawa sensownego działania. Szczególnie staje się to ważne w obszarach, gdzie potrzebne jest wsparcie, wzmocnienie osób i konkretnych grup. Poznajemy się lepiej, rysujemy wspólne horyzonty i przez to będziemy skuteczniejsi i bardziej przydatni dla osób żyjących w Gdyni – podkreślił Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektorki MOPS Gdynia.

Spotkanie prowadziła Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni, a zarazem pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. równego traktowania, która wskazała na rolę Zespołu jako platformy dla współpracy i wymiany wiedzy między miejskimi instytucjami:

To, co robimy jako zespół, to nie tylko analiza i reagowanie na potrzeby, ale też tworzenie przestrzeni, w której różne perspektywy spotykają się, uzupełniają i prowadzą do realnych zmian. Dzięki temu możemy działać nie tylko szybciej, ale przede wszystkim mądrzej i bardziej wspólnie – zaznaczyła Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.


Podczas spotkania zaplanowano kolejne kroki:
  • zebranie danych z różnych instytucji publicznych i organizacji społecznych,
  • identyfikację luk w dostępie do informacji,
  • wypracowanie metod skutecznego i spójnego pozyskiwania danych,
  • wzmocnienie działań edukacyjnych – zarówno w szkołach, jak i w przestrzeni edukacji nieformalnej,
  • zwiększanie kompetencji instytucji w pracy z grupami narażonymi na wykluczenie.


Zespół ds. Równego Traktowania i Różnorodności Społecznej jako ciało doradcze, wspiera miasto w prowadzeniu polityki równości i przeciwdziałania wykluczeniu (fot. Zofia Marczak)


Zespół ds. Równego Traktowania i Różnorodności Społecznej w składzie: Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni, pełnomocniczka ds. równego traktowania, przewodnicząca Zespołu, Marta Otrębska – koordynatorka ds. praw człowieka, Urząd Miasta Gdyni, Valeriia Ksenita – przedstawicielka społeczności migranckiej, stażystka w Urzędzie Miasta Gdyni, Michał Urbanowicz – zastępca dyrektora Zespołu Placówek Specjalistycznych, Jarosław Józefczyk – zastępca dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Kamila Kowalska – specjalistka ds. integracji społecznej, Muzeum Emigracji w Gdyni, Rafał Raczyński – kierownik działu historyczno-badawczego, Muzeum Emigracji w Gdyni, Agnieszka Majewska – Powiatowy Urząd Pracy, specjalistka ds. rynku pracy, Dobrosława Korczyńska-Partyka – kierowniczka przestrzeni społecznych, Laboratorium innowacji Społecznych, Magdalena Żółkiewicz – kierowniczka działu programów społecznych, Laboratorium Innowacji Społecznych, działa jako ciało doradcze, które wspiera miasto w prowadzeniu polityki równości i przeciwdziałania wykluczeniu. Dzięki współpracy wielu instytucji, dzieleniu się doświadczeniem i wspólnemu szukaniu rozwiązań, możliwe jest budowanie Gdyni, która odpowiada na potrzeby wszystkich – niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej czy przynależności społecznej.

  • ikonaOpublikowano: 18.07.2025 15:30
  • ikona

    Autor: Zofia Marczak (zofia.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.07.2025 16:12
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze